Styl Vintage w biżuterii

Istnieje legenda, że ​​moda stała się modna w latach 90., kiedy Kate Moss nagle „zatonąła” na pchlim targu. Od tego czasu podczas wydarzeń towarzyskich zaczęła pojawiać się w błyszczących naszyjnikach wykonanych w połowie XX wieku i prawie żaden jej strój nie mógł się obejść bez starej broszki ... Nie jest to jednak do końca prawdą.

poprosił Svetę Bogdanovą, właścicielkę salonu z biżuterią z biżuterią Aurora Borealis, aby otworzyła przed czytelnikami zasłonę świata vintage. Sveta lubi recykling w stylu vintage i robi biżuterię ze starych fragmentów, nic dziwnego, że dużo wie o vintage.

Z historii

Przede wszystkim sami jubilerzy wymyślili modę na vintage. Raczej firmy produkujące biżuterię w starym stylu. Jedną z pierwszych takich firm była Jewelry Co. 1928 założona pod koniec lat 60. Natychmiast zaczęła specjalizować się w niedrogiej biżuterii wykonanej w duchu wiktoriańskim oraz w późniejszym stylu, który pojawił się pod koniec nowoczesności, w latach dwudziestych i trzydziestych XX wieku: w stylu art deco.

Stopniowo inne firmy okazały się „w temacie”. Biżuteria angielskiej firmy Miracle , która rozpoczęła pracę w 1946 roku i produkowała biżuterię w starym stylu celtyckim, z akcentem tej samej geometrycznej art deco, stała się szczególnie istotna.

W latach 80. i 90. Avon zajął się biznesem ze słynnym projektantem Jose Barrerą i gwiazdą Hollywood, Elizabeth Taylor. Nawiasem mówiąc, biżuteria Taylora również przypominała Art Deco, który charakteryzował się motywami egipskimi (faraonami, skarabeuszami, sfinksami itp.). Nic dziwnego, ponieważ Art Deco pojawił się w tym samym czasie, co słynne odkrycia archeologiczne w Egipcie.

Następnie, w latach osiemdziesiątych, została otwarta angielska firma Askew London . Jej założycielka, projektantka biżuterii Sue Askew kupiła w magazynach warsztatów jubilerskich „fragmenty przeszłości” - stare cyrkonie i kaboszony, brązowe cykady i czeskie szkło. I z tych materiałów Sue stworzyła duże broszki, jasne naszyjniki i bransoletki, które teraz, po trzydziestu latach, są na rynku vintage za dużo pieniędzy.

Nawiasem mówiąc, w latach 80. pojawił się słynny styl „shabby chic”: kolejna próba przemyślenia przeszłości. W tym przypadku projektantka Rachel Ashwell zainspirowała się epoką wiktoriańską. Tak więc pod koniec XX wieku świat był całkowicie gotowy na konsumpcję rocznika.

Co to jest vintage i w co się ubrać?

Co to jest vintage i w co się ubrać?

Czym jest vintage? To modne obecnie słowo oznacza tylko stare rzeczy (wykonane nie później niż 20-30 lat temu). Jaki jest najstarszy rocznik? Mówią, że te przedmioty, które mają już pół wieku, można śmiało „podnieść cenę” i nazwać antykami. W życiu codziennym terminy te są często używane zamiennie. Na przykład przedwojenna broszka babci może być przypisana zarówno antykom, jak i rocznikowi.

Dopiero dołączając do rocznika, rozumieją, że te małe rzeczy są takie same jak współczesne. Tylko jaśniejsze, charyzmatyczne, lepsze, sprawdzone w czasie. Wykonana w „epoce przedchińskiej” taka biżuteria nie zmieni się w „dynię” z dwunastym uderzeniem zegara, miedź nie zajrzy pod brąz, a kryształ nie zostanie zarysowany i nie będzie polietylenem.

Jednocześnie biżuteria ta wygląda całkiem nowocześnie. Wykwintne broszki mogą ozdobić klapę biznesowej kurtki, kobiece naszyjniki i bransoletki pasujące do codziennego stylu , a zabytkowe klipsy i kolczyki z trybikami sprawiają, że wieczorowy strój jest naprawdę wspaniały.

I nawet jeśli nie jesteś gotowy, aby zacząć kolekcjonować, kupować biżuterię w stylu vintage, jesteś jakby komponował rodzinną legendę. Te dekoracje będą wdzięcznie noszone przez wasze dzieci i wnuki. Ale na długo przed pojawieniem się dzieci i wnuków możesz powiedzieć innym: „Te kolczyki były prawdopodobnie noszone przez Edith Piaf, ponieważ zostały wykonane w Paryżu w latach 30. XX wieku!” Lub: „Ten naszyjnik jest taki sam jak Audrey Hepburn w filmie” Śniadanie u Tiffany'ego! ”I będziesz miał rację. Vintage nigdy nie kłamie!

5 rzeczy, które warto wiedzieć o Vintage

5 rzeczy, które warto wiedzieć o Vintage

W 1998 r. Bakelitowa bransoletka o nazwie „Filadelfia” została sprzedana na aukcji za 17 tysięcy dolarów.

Wyobraź sobie: naszyjnik wykonany z kawałka łańcucha, kilku broszek i kryształu z żyrandola ... Nikt inny go nie ma! W Rosji ten kierunek zyskuje na sile.