Wasabi

Wasabi to przyprawa wykonana z roślin korzenia chrzanu, zebranych w rzekach górskich dolin i wcierana w skórę rekina, przekraczając ostrość większości przypraw. Prawdziwe wasabi, zwane także honwasabi (co oznacza „prawdziwe wasabi”), można znaleźć tylko w Japonii, ale rośnie tam w specjalnych warunkach: w bieżącej wodzie i w temperaturze 10-17 stopni.

Dlatego jest tak drogi i tak doceniany. Niewiele japońskich potraw kosztuje bez wasabi, a najczęściej wasabi miesza się z sosem sojowym lub (w przypadku sushi) wytwarza się cienki pasek ryżu.

Wasabi było znane już w 1396 roku, kiedy mieszkańcy regionu Shizuoka zaprezentowali wasabi jako prezent dla przyszłego szoguna. Od tego czasu wasabi przeniknęło do innych regionów Japonii i zaczęło być uprawiane, jak mówią, w domu, tj. w ogrodzie. Ale wasabi uprawiane w ten sposób ma gorszy smak niż wasabi uprawiane w zimnej górskiej wodzie i ma jaśniejszy smak.

Właściwości smakowe w rdzeniu wasabi są nierównomiernie rozłożone. Górna część korzenia jest ostrzejsza niż jej dolna część. Japońscy kucharze bardzo zwracają uwagę na stosowanie korzenia wasabi. Zwykle zbierają tylko tyle wasabi, ile potrzebują w danym momencie. Pozostała część korzenia jest owinięta folią, aby zachować jej smak i zapach. W tej formie korzeń może pozostać, nie tracąc tych właściwości, do jednego miesiąca.

Ponadto wasabi ma inne cechy, z których jedną jest dezynfekcja. Ta właściwość jest bardzo ważna podczas spożywania surowych owoców morza - ryb, kałamarnic, krewetek itp.

Dziś wasabi jest uprawiane nie tylko w Japonii, ale także na Tajwanie, Nowej Zelandii i Stanach Zjednoczonych (Oregon). Niemniej jednak pasta wasabi jest częściej stosowana w tubach na całym świecie, która jest mieszaniną wasabi (często w proszku) i zwykłego chrzanu - stosunek tych składników decyduje o jakości i cenie. Czyste wasabi - honwasabi („prawdziwe wasabi”) - można znaleźć tylko w Japonii, a nawet tam jest to kosztowna przyjemność.