Kuchnia grecka: maksymalny minimalizm

Zapytaj znajomych, co kojarzą się z kuchnią grecką. Na pewno będą nazywać cię sałatką grecką (i co!), Oliwą z oliwek i oliwkami (no tak, oczywiście), ktoś szczególnie zaawansowany może zapamiętać interesujące słowo „musaka”. I to wszystko. Ta wiedza o jednej z najsmaczniejszych i najbardziej zdrowych kuchni na świecie jest zwykle wyczerpana. Szkoda.

Dlaczego, w obecnej modzie dla wszystkich restauracji z kuchnią narodową, nie ma greckich restauracji (jeśli się mylę, a jeśli zadzwonicie do mnie przynajmniej w Moskwie, będę wam bardzo wdzięczny)? Najwyraźniej, ponieważ dzięki swojemu bogactwu kuchnia grecka jest niezwykle prosta - zarówno z zestawem produktów, jak i ich przygotowaniem, ale nie wszystkim to odpowiada: ludzie chcą zachwycać. Być może można to zdefiniować w następujący sposób: wszystko jest tak świeże, jak to możliwe, naturalne, proste. Nie ma wykwintnych przepisów, kuchnia grecka bierze inne: pikantne aromaty ziół, obfitość warzyw, urok świeżo złowionych owoców morza i ryb, a wszystko to doprawione naturalną, świeżą oliwą z oliwek, bez której być może żadne danie nie jest kompletne . Jeśli zaczniesz wymieniać główne produkty kuchni greckiej, to oczywiście będzie na pierwszym miejscu.

Najpopularniejszym daniem jest oczywiście musaka (czasami piszą „musaka”). W rzeczywistości jest to mielona jagnięcina duszona z warzywami i przyprawami i bogato aromatyzowana oliwą z oliwek . Każda gospodyni gotuje musaka na swój sposób, zachowując główny zestaw produktów: mieloną jagnięcinę, bakłażana, świeże pomidory, cebulę, czosnek, oliwę z oliwek. Zestaw przypraw i przypraw zależy już od osobistego gustu i preferencji. Ale to naprawdę bardzo smaczne.

Zupy w Grecji jedzą, ale za mało. Zasadniczo są to gulasze z roślin strączkowych, z baraniny (często z podrobów baraniny), z ryb. Powiedzmy po prostu: są gotowane, zjadane, ale nie porywane.

W Grecji uwielbia się także słodycze, nawet bardzo. Mogą to być po prostu orzechy - migdały lub orzechy włoskie, w miodzie lub cukrze, kandyzowane owoce, dżem z płatków róży lub różne wypieki. Podawaj słodycze do kawy - napój bardzo szanowany w każdym domu. Nawiasem mówiąc, kawa jest również słodka.

Oto kuchnia grecka: prosta, zdrowa, pachnąca czosnkiem i obficie posypana oliwą z oliwek.