Lurex

Lurex to nić w postaci cienkiego paska błyszczącej folii (metalizowanej lub pokrytej folią). Ta definicja jest podana w większości słowników objaśniających. W niektórych z nich oznacza to również, że lureks można nazwać błyszczącą tkaniną, która składa się z takich nici.

Do przędzy dodaje się Lurex, aby uzyskać efekt „metalicznego połysku”. Nigdy nie jest stosowany niezależnie ze względu na sztywność i kruchość.

Odzież z lureksem była niezwykle popularna w epoce disco (lata 70. i 80. XX wieku).

Lurex dzisiaj

Moda na Lurex okresowo powraca. A dziś ubrania z Lurexem niekoniecznie są cytatami z lat 70. i 80 .

Dzisiaj Lurex często można zobaczyć w eleganckich sukienach wieczorowych, w garniturach, szalikach, czapkach, a nawet pończochach.

Louis Vuitton, Gucci , Diane Von Furstenberg, Max Mara, Salvatore Ferragamo, Oscar de La Renta to niektóre z nowoczesnych domów mody, które często prezentują ubrania Lurex w swoich kolekcjach.

Produkcja lureksów

Włókno Lurex można uzyskać z folii aluminiowej, miedzianej, mosiężnej lub niklowej. Zwykle jest to dość droga technologia, a uzyskane włókna nie różnią się wytrzymałością.

Ostatnio coraz częściej używa się nici z filmu chemicznego pokrytego kolorowym klejem do tworzenia lureksu. W ten sposób osiąga się różnorodność kolorów i trwałość.

Lurex nadaje produktom efekt połysku, którego jasność można zmieniać.

Obecnie włókno lureksowe jest szeroko stosowane do dziania. Jako część przędzy Lurex miesza się z włóknami akrylowymi, wiskozowymi i innymi.

Wybór gwiazdy

Odzież z Lurex jest bardzo popularna wśród celebrytów. I nie jest to zaskakujące, ponieważ zawsze wygląda elegancko, a można go nosić zarówno na co dzień, jak i na uroczystości.

Eva Longoria jest wielką fanką odzieży z Lurex. Gwiazda często pojawia się na imprezach towarzyskich w eleganckich sukienkach o delikatnym połysku lureksowym.

Pamela Anderson to kolejny miłośnik wyglądających genialnie. Jej złota sukienka Lurex wygląda efektownie i jak zwykle jest seksowna.

Włoska aktorka Maya Sansa często preferuje stroje z lureksem na różne uroczystości. Jej sukienka Gucci wygląda bardzo stylowo i kobieco, a blask nadaje jej elegancki wygląd.