Bałwan

Produkty:
175 g cukru, 100 ml tłustej śmietany,
100 g obranych orzechów laskowych i orzechów włoskich,
150 g twarogu dietetycznego
sól, 1 jajko, 5 łyżek. l mleko
5 łyżek. l olej roślinny
300 g mąki, 1 saszetka proszku do pieczenia,
150 g cukru pudru
3-4 łyżki. l sok z cytryny
barwniki spożywcze
25 g marcepanu,
50 g płatków kokosowych,
2 łyżki. l kulki cukrowe

Wlać 100 g cukru do rondla, postawić na małym ogniu i stopić, aby cukier stał się złotożółty. Wlej śmietanę i gotuj, aż karmel się rozpuści. Dodaj posiekane orzechy. Wymieszaj twarożek z 75 g cukru, szczyptą soli, jajkiem, mlekiem, masłem i 150 g mąki. Dodaj pozostałą mąkę z proszkiem do pieczenia do ciasta. Rozwałkuj ciasto na blasze wyłożonej pergaminem.

Wytnij bałwana za pomocą szablonu i rozłóż wypełnienie, pozostawiając krawędzie w przybliżeniu. 2 cm Rozwałkuj pozostałe ciasto, pokrój i włóż nadzienie. Naciśnij krawędzie.

Z pozostałego ciasta ułóż oczy, usta, rurkę i guziki bałwana. Umieść szczegóły na blasze do pieczenia i piecz w temperaturze 175 ° 30-35 minut.

Rozcieńczyć cukier puder sokiem z cytryny. Według 1 łyżki. l odcień z zielonymi, niebieskim i czerwonymi kolorami żywności. Wytrzeć masę marcepanową pomarańczowym barwnikiem i zrobić z niej nos.

Ochłodzony bałwan i guziki przykryj białym lukrem, posyp płatkami kokosowymi i kulkami cukru. Przykryj pozostałe szczegóły szkliwem w różnych kolorach i „przyklej” go do bałwana, aż szkliwo stwardnieje.