Naturalne futro

Naturalne futro to linia włosów ssaków. W przeciwieństwie do wełny pojęcie „futra” dotyczy tylko rodzin kuny i zająca, a także niektórych gatunków gryzoni i psowatych.

Historia

Futro ma najdłuższą ścieżkę w historii odzieży. Początkowo były to proste skórki ogrzewające prymitywnych ludzi przed zimnem, deszczem i śniegiem.

W średniowieczu futro stało się ważną częścią codziennego i formalnego stroju. Istniała wyraźna korelacja między poziomem osiedla a rodzajami futra. Arystokraci i szlachta nosili futro kuna, gronostaj. Klasa średnia nosiła bobra, zająca, wydrę, lisa.

W średniowieczu zwierzęta niosące futro w lesie nie były rzadkie i można je łatwo złapać. Handel futrami rozkwitał , futro cieszyło się dużym zainteresowaniem wśród różnych grup ludności.

W XIX wieku zwierzęta w lasach stały się coraz mniej popularne, handel futrami zaczął spadać. Jednak na początku XX wieku w Ameryce Północnej zaczęli organizować przemysłową hodowlę futra i odtąd futro stało się bardziej dostępne.

W XX wieku wraz z rozwojem ferm futrzarskich i poprawą warunków życia w europejskich miastach wartość futra przesunęła się w kierunku mody, stylu, oryginalności, luksusu, pozostawiając daleko w tyle funkcję ocieplenia.

Gdy „łup” futra został uregulowany, producenci futer przejęli kontrolę nad definicją mody futrzanej. Kraje, które wcześniej zajmowały czołowe pozycje w handlu futrami (na przykład Rosja), musiały stawić czoła silnej konkurencji, z którą nie zawsze mogły sobie poradzić.

Hodowle zwierząt i futra stały się głównym źródłem naturalnej produkcji futra w XX wieku.

Czytaj na Passion.Ru: Fur. Jak wybrać Co wybrać Jak dbać

Prawdziwe futro dzisiaj

Zaawansowana technologia i kreatywny lot myśli współczesnych projektantów mody zmieniły futro nie do poznania. Dziś futro jest ścinane, oskubywane, inkrustowane kamieniami itp. Nowe technologie pozwalają zmienić teksturę i strukturę futra, ułatwić i zmiękczyć .

Wydaje się, że konkurują ze sobą projektanci, których produkt sprawi większą przyjemność publiczności, wykorzystując najpiękniejsze futro do tworzenia torebek, sprzęgieł, sukienek, boa, czapek itp.

Które futro wybrać?

Rodzaje futra naturalnego

Wszystkie naturalne futra można warunkowo podzielić na takie grupy:

  • futro długowłosych zwierząt (lis polarny, szop pracz, lis, wilk, rosomak, kuna, borsuk, ryś);

  • futro zwierząt krótkowłosych (gronostaj, norka, wiewiórka, tchórz, szynszyla, soból, kret);

  • futro zwierząt domowych (futro astrachańskie, kożuch, królik, kucyk);

  • futro zwierząt wodnych (foka, foka, wydra morska, wydra, piżmak, nutria, bóbr, piżmak).

Zwolennicy praw zwierząt kontra futro!

Wykorzystanie naturalnego futra budzi kontrowersje. Zwolennicy praw zwierząt sprzeciwiają się chwytaniu dzikich zwierząt oraz trzymaniu i zabijaniu zwierząt na farmach ze względu na futro. Według nich ponad 40 milionów zwierząt rocznie jest poddawanych ubojowi, z czego 30 milionów w gospodarstwach futerkowych . Chiny są największym importerem i reeksporterem futra naturalnego na świecie.

Hodowle futer są zabronione w Austrii, Chorwacji i Wielkiej Brytanii.

W niektórych krajach europejskich stopniowo wprowadzane są bardziej rygorystyczne wymagania dotyczące zawartości, co powoduje, że produkcja futer jest droższa, a produkcja nieopłacalna. W szczególności w Szwajcarii surowe przepisy prawne doprowadziły do ​​braku hodowli zwierząt futerkowych. W niektórych krajach gospodarstwa dla niektórych gatunków zwierząt są zakazane - na przykład w Holandii hodowla lisów futerkowych jest zakazana od 1995 roku.

Wiele gwiazd i projektantów mody sprzeciwia się noszeniu produktów z futra naturalnego.

Projektanci, którzy odmówili stosowania futra naturalnego w swojej branży: Stella McCartney, Vivienne Westwood, Calvin Klein, Ralph Lauren, Prada, Betsey Johnson i inni.

Jakie futra lubią celebrytki?

Prawdziwe futro i gwiazdy

Pomimo nasilających się prześladowań kochanków w ciągu ostatniej dekady, którzy afiszują się z dobrostanem zwierząt PETA w swoich naturalnych produktach futrzanych, wiele znanych piękności nadal pochwala się w wyśmienitych naturalnych futrach na czerwonym dywanie i w życiu codziennym.

Sharon Stone jest jednym z najbardziej oddanych fanów prawdziwego futra. Zwolennicy praw zwierząt nigdy niestrudzenie krytykują aktorkę za tak „nieludzkie” modne uzależnienie.

PETA piętnuje także Beyonce za jej miłość do futra, która uwielbia futro i nosi je przez cały czas.

Większość hollywoodzkich gwiazd wciąż preferuje prawdziwy szyk. Victoria Beckham , Diane Kruger , Anne Hathaway i wsp. Wybierz luksusowe futra, etole i boa.