Welon

Welon (z woalu francuskiego - welon, welon) to nakrycie głowy kobiety, które częściowo lub całkowicie zakrywa jej twarz. Zazwyczaj welon jest wykonany z półprzezroczystej tkaniny, koronki, często w postaci siatki.

W czasach starożytnych zasłona była nieodzowną częścią i służyła do owinięcia całego ciała. Najprawdopodobniej zasłony powstały na Wschodzie, gdzie były powszechne do czasów współczesnych. W krajach Bliskiego Wschodu kobiety zakrywały twarz grubą zasłoną (burką) nie tylko na ulicy, ale także w domu w obecności nieznajomych. W Egipcie kobiety owinęły się cienką zasłoną (bissus). Od 4 wieku biała zasłona, symbol czystości, jest obowiązkowa dla chrześcijańskiej oblubienicy. Czarna zasłona chrześcijan oznacza żałobę.

Na dworze Burgundii w XIV i XV wieku. dominował prawdziwy kult zasłon: kobiety nosiły je przywiązane do gennina (nakrycia głowy), mężczyźni w kapeluszach. Średniowieczne welony były perfumowane.

Od początku XIX wieku. pojawiają się tiulowe welony, które w nowoczesny sposób stanowią dopełnienie stroju świątecznego, zwłaszcza ślubnego. Zasłony były szczególnie modne pod koniec XIX i na początku XX wieku, aż do pierwszej wojny światowej; były przymocowane do krawędzi kapelusza i częściowo lub całkowicie zakryły twarz.

Pomimo przekonania, że ​​welony psują cerę, powodują zaczerwienienie czubka nosa, osłabiają wzrok, nie zniknęły i pozostają dość popularne do dziś.

Welon w stylu angielskim to elegancka siatka tuż poniżej poziomu oczu, której krawędź sięga środka nosa lub dotyka czubka nosa.

Welon w stylu francuskim jest rodzajem bandaża (przymocowanego po obu stronach głowy za pomocą spinek lub eleganckich spinek do włosów). Jest mała, wygodna i bardzo kobieca. Inną francuską opcją jest welon z czapką. Płynna i modna opcja. Nawet francuskie kobiety przyczepiają zasłonę na środku fryzury (zwykle w środku), aby zasłona nie obejmowała całej głowy, ale opadała tylko na twarz.

W ostatnich latach zasłonę można znaleźć w różnych kolekcjach kobiecych. Podkreśla elegancję obrazu, nadaje mu szczególny szyk retro.