CIASTO KASKADA

Do testu:
12 jajek, 300 g cukru,
100 gramów czekolady, 50 gramów kakao,
300 gramów mąki, soli na czubku noża sody oczyszczonej.
Do śmietany:
150 gramów cukru, 50 gramów masła,
500 ml mleka, 250 ml śmietany,
50 gramów skrobi, 4 żółtka.
Do dekoracji:
500 ml śmietany, 50 g cukru,
4 g żelatyny, 350 g cukru,
1 łyżka oleju roślinnego
100 gramów czekolady, folia aluminiowa. Metoda gotowania:

Oddziel białka od żółtek i ubij 150 g cukru. Ubij żółtka z pozostałym cukrem i czekoladą rozpuszczoną w łaźni wodnej. Wymieszaj mąkę z kakao, solą i proszkiem do pieczenia i połącz z masą czekoladową. Dodaj ubite białka i delikatnie wymieszaj. Nasmaruj dwie formy o średnicy 18 i 26 cm i włóż do nich ciasto.

Temperatura pieczenia: 180 °. Czas pieczenia: małe ciasto - 35 minut, duże - 45-55 minut. Schłodzić upieczone herbatniki i pokroić na 3 warstwy.

W przypadku śmietany: wlej cukier do małego rondla i umieść na średnim ogniu, aby cukier stał się jasnobrązowy. Następnie dodaj masło, mleko i śmietanę. Połącz skrobię z żółtkami i zamieszaj, wlej cienki strumień do wrzącej śmietany. Ponownie zagotuj śmietankę i przetrzyj przez gorące sito. Następnie natychmiast nasmaruj je małym i dużym ciastem. Złóż je jeden na drugim, rozprowadzając na nim wysmarowane tłuszczem herbatniki. Pozostałą śmietanę ubić 50 g cukru w ​​gęstej masie. Moczyć żelatynę przez 10 minut w zimnej wodzie. Następnie rozpuść na małym ogniu, dodaj do bitej śmietany i usuń na zimno. Kiedy krem ​​zacznie twardnieć, posmaruj nim wierzch ciasta i włóż do lodówki.

W przypadku kaskad karmelowych: posmaruj folię olejem roślinnym. Wlać cukier do rondla i stopić do jasnobrązowego koloru na małym ogniu. Wlać płynny karmel na folię za pomocą łyżki, aby uzyskać 10 małych i 5-6 większych kaskad. Tuż przed podaniem ciasta ostrożnie usuń karmel z folii. Rozpuść czekoladę w łaźni wodnej i przypadkowo wylej na nią ciasto. Następnie wbij największe kaskady w środek ciasta, a mniejsze na brzegach.