Jak chronić zwierzęta przed pchłami i kleszczami

Sezon pasożytniczy

Kleszcze zwykle budzą się w marcu i kwietniu, ale w tym roku pogoda się nie powiodła: wiosna była niezrozumiała, pasożyty obudziły się, gdy średnia dzienna temperatura osiągnęła 8 stopni Celsjusza. Kleszcze hibernują dopiero w listopadzie - w ten sposób niebezpieczeństwo złapania pasożyta znika dopiero zimą.

Ale w przypadku pcheł koncepcja „sezonu” w zasadzie nie istnieje, mogą dręczyć twoje zwierzę przez cały rok. Tak, aktywna faza ich aktywności ma miejsce latem, ale w przeciwieństwie do kleszczy są znacznie bardziej pomysłowi - pojawiają się w mieszkaniach i domach z włosami psów i kotów, składają jaja w ustronnych miejscach: szczelinach podłogi i mebli, za listwami przypodłogowymi. Wylęgają się tam larwy, żywią się cząstkami kurzu, a następnie, już dorośli, atakują zwierzęta w poszukiwaniu krwi, bez względu na porę roku na podwórku.

Jeśli zwierzę chodzi po ulicy, pchły należy leczyć przez cały rok. Od kleszczy zaleca się rozpoczęcie przetwarzania wczesną wiosną i kontynuowanie do początku listopada. Częstotliwość leczenia zależy od konkretnego leku, którego używa właściciel. Najczęściej stosuje się kłąb, pigułki, spraye odstraszające, kołnierze przeciw pchłom i szampony.

Czy konieczne jest prowadzenie profilaktyki wobec kotów domowych, czy też warto robić to tylko tym zwierzętom, które wychodzą? Zdecydowanie potrzebne. Przynajmniej z robaków i pcheł.

Zimą, kiedy temperatura nie jest już odpowiednia do życia na ulicy, pchły schronią się w piwnicach i werandach domów. Możemy po prostu zabrać je do mieszkania na ubrania lub buty. Kleszcze mogą pochodzić z lasu na wiązce kwiatów, z grzybami i na ubraniach.

Dlatego nawet koty domowe i zwierzęta, które bardzo rzadko są na ulicy, nie są odporne na pasożyty. Pamiętaj, że jeśli kot raz wybiegłby na klatkę schodową, ma już szansę złapać pchły.

Jakie narzędzie wybrać

Zwierzę jest sterylizowane czy nie, nie jest to tak ważne - nie wpływa to na wybór środków zapobiegania pasożytom. Tak, niektóre leki są przeciwwskazane dla ciężarnych psów i kotów oraz niemowląt, kociąt i szczeniąt w wieku do dwóch do trzech miesięcy. Informacje te są zawsze wskazane na opakowaniu lub w instrukcjach dotyczących leku, dlatego należy przeczytać przed zakupem. A obroża, krople i pigułki są złożonymi lekami. Jedyne, czego nie powinieneś robić, to stosować psie środki dla kotów i odwrotnie.

Wybierając krople lub tabletki, weź pod uwagę wagę zwierzęcia i podaj dokładnie dawkę leku zalecaną przez producenta. W razie wątpliwości skonsultuj się z weterynarzem.