Chiński samochód uznany za najbezpieczniejszy

Euro NCAP, niezależna firma przeprowadzająca testy zderzeniowe, sklasyfikowała najbezpieczniejsze samochody w 2013 roku.

Podczas testów zderzeniowych eksperci zbadali 33 nowe samochody różnych marek. Samochody, które zdobyły najwięcej punktów za ochronę dorosłych pasażerów, dzieci i pieszych, stały się najlepsze w swojej klasie.

Wielu będzie zaskoczonych, ale w klasie kompaktowych sedanów rodzinnych chiński samochód, sedan Qoros 3., stał się najbezpieczniejszy. Ten samochód ominął wiele europejskich modeli.

W klasie „supermini” samochód elektryczny Renault ZOE pokonał, a najlepszym pełnowymiarowym rodzinnym sedanem był Lexus IS 300h. Jeep Cherokee stał się najbezpieczniejszym kompaktowym SUV-em, Kia Carens i Ford Tourneo Connect zdobyli punkty w innych mikrobanach, ale w klasie wykonawczej Maserati Ghibli był najbezpieczniejszy.

W ubiegłym roku Renault Clio, Volvo V40, BMW serii 3, Fiat 500L, Ford B-Max, Ford Kuga, Hyundai Santa Fe i Ford Transit zostały uznane za najbezpieczniejsze samochody.