Jesień-zima/2009: 6 najbardziej niezwykłych trendów

Ta jesień nie tylko cieszy nas znanymi płaszczami i botkami z nutką nowoczesnych trendów. Na wybiegach świata pojawiło się kilka bardzo nietypowych trendów, które projektanci mody pokonali z błyskotliwością, zmuszając fashionistek dosłownie szturmując butiki w poszukiwaniu tych bardzo interesujących i stylowych rzeczy.

Każdy sezon mody wybiera określony nastrój. Czasami jest to minimalizm, czasem romantyzm, czasem tylko retro z lat sześćdziesiątych, czasem burżuazyjny szacunek, czasem etniczni.

Ale główny temat sezonu należy rozcieńczyć jasnymi odcieniami i ostrymi przyprawami. W przeciwnym razie świat haute couture stanie się zbyt nudny i przewidywalny.

I wielu szuka tych pikantnych i jasnych blasków na światowych wybiegach, aby stworzyć niepowtarzalne obrazy we własnej garderobie i wyróżnić się ze stylowej, ale wciąż monotonnej masy.

Aby dokonać takiego wyboru, nadal potrzebujesz odwagi. Ale wynik (w przypadku udanego „trafienia” na obrazie) zadowoli.

Jednak sezon jesień-zima 2008/2009 różni się raczej odrobiną żywych obrazów niż ich pełnym kopiowaniem. Jest to bardziej do przyjęcia w codziennej garderobie nowoczesnej kobiety.

W końcu to, co wygląda wspaniale w jasnym pokazie na wybiegu na zwykłej ulicy w mieście, spowoduje tylko oszołomienie.

Dlatego naszym zadaniem jest znalezienie tych jasnych cech i nastrojów, które pomogą nam w codziennym życiu wykorzystać najbardziej niezwykłe trendy sezonu.

Futurystyczne notatki

Royal Ball

Jakby zmęczona minimalizmem i powściągliwością, wiele wiodących domów mody wprowadziło motyw królewski do swoich kolekcji jesienno-zimowych.

Najbardziej uderzającym przedstawicielem tego nurtu był Alexander McQueen, który przedstawił żywe obrazy, które jednoczą jednocześnie orientalne księżniczki, średniowieczne królowe, rosyjską carinę.

Jest bardzo piękny, ale trudno go sobie wyobrazić poza podium.

Ale inni projektanci odzieży przedstawili temat średniowiecznych domów królewskich bardziej powściągliwie i skupiając się na garderobie nowoczesnej kobiety.

Po pierwsze, sugerowali powrót do drogich tkanin - aksamitu, brokatu, naturalnego jedwabiu.

Po drugie, wprowadzili bogaty wystrój - złożony haft ze złotem i srebrem, wykończenia futra, falbanki.

Po trzecie, przy projektowaniu i sylwetkach takich modeli, wraz z nowoczesnymi motywami, najlepsze przykłady prawdziwie królewskich modeli są bardzo organicznie stosowane.

Były więc spódnice z krynoliny, wysokie obcisłe kołnierze z koronkowymi obręczami, bujne bufiaste rękawy.

Wojsko z przeszłości

Patrząc w przyszłość

Ten trend mody w bieżącym sezonie można uznać za dokładne przeciwieństwo królewskiego luksusu retro.

W rytm rock and rolla

Ballada husarska

Militaryzm uparcie dąży do zemsty na trendach w modzie, ale projektanci najwyraźniej nie są gotowi ponownie założyć pięknych pań w grubych płaszczach i pełnych kopiach mundurów oficerskich.

Styl militarny jest prezentowany w sezonie jesienno-zimowym również ze szczegółami, podpowiedziami, lekką falą odpowiedniego nastroju i obowiązkowym odniesieniem do przeszłości.

Projektanci nie szukają surowości mundurów wojskowych - szukają elegancji z przeszłości, która została doskonale zaimplementowana w mentyce husarskiej i innych mundurach.

Dlatego dzisiejszy styl militarny jest reprezentowany przez złote metalowe guziki, wózki, naszywane kieszenie z ozdobnymi zaworami.

Co najważniejsze, te zmilitaryzowane detale bawią się elementami nie tylko „cywilnych”, ale raczej romantycznych strojów - koronkowe falbany, jedwabne bluzki, romantyczne sukienki, obszerne rozkloszowane spodnie.

Odwaga etniczna

Wszystko to jest rock and roll

Być może jest to trend zaprezentowany w bieżącym sezonie mody z całą pewnością. Tutaj można prześledzić nie tylko pewne wskazówki, ale także powstają dość wyraźne obrazy.

Romans Wschodu

Atak kozacki

Wydaje się, że motywy etniczne przez długi czas bezlitosnej eksploatacji nudziły projektantów wiodących domów mody.

I przez kilka kolejnych sezonów temat etniczny znajdował się gdzieś na uboczu modnego głównego nurtu.

Jednak mistrzowie nici i igieł nie są gotowi całkowicie go porzucić. Szukając czegoś nowego, nieznanego i niezwykłego, zwracają się ku raczej nieoczekiwanym motywom.

Na przykład tej jesieni podzielona Rosja powróciła na wybiegi tej jesieni.

Przede wszystkim jednak prezentowane są motywy kozackie (jak sobie to wyobrażają zachodni projektanci mody).

Są to jaskrawo pomalowane koszule i spódnice, dziane „po rosyjsku”, te same malowane jedwabne szale, paski metalowych monet (jak monisto), dużo grzywki.

Kożuchy bez rękawów i kurtki pokryte futrem uzupełniają ten kozacki atak , który najwyraźniej przypomina rosyjskie kożuchy zachodnim projektantom.

Nawiasem mówiąc, są to dość praktyczne i urocze rzeczy na chłodne dni, które naprawdę są w stanie stworzyć konkurencję dla tradycyjnych kurtek i płaszczy.

Asia czeka

Prawdopodobnie jest to poszukiwanie czegoś nieznanego i naprawdę egzotycznego dla zachodniego konsumenta, które może wyjaśnić pojawienie się innego dość niezwykłego trendu w bieżącym sezonie mody.

Tom Shulgin