Jazda próbna Nissan Qashqai

Kilka lat temu, kiedy Nissan Qashqai właśnie pojawił się na naszych drogach, został przyjęty z hukiem i od razu stał się jednym z najpopularniejszych samochodów. Producent, który budzi zaufanie, uderzający japoński design i energiczny charakter crossovera, szybko znalazł swoich fanów, zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. A Qashqai stał się bestsellerem w ofercie Nissana i otrzymał kontynuację w postaci nowej generacji Qashqai II.

Ostatnio rozmawialiśmy o tym, jak wybrać samochód używany, ale teraz postanowiliśmy przetestować legendarny crossover Nissana Qashqai i ocenić, czy nadaje się on do roli, na przykład, pierwszego samochodu dla kobiety lub samochodu rodzinnego. Przedstawicielstwo AAA-Auto zostało wyposażone w Nissan Qashqai 2.0, wyprodukowany w 2008 roku, z automatyczną skrzynią biegów (CVT), o zasięgu około 35 000 km.

Kluczowe zalety

Warto zauważyć, że nawet po latach wygląd zewnętrzny wygląda interesująco, jest rozpoznawalny i postępowy. Najwyraźniej, kiedy do stworzenia samochodu wykorzystano udany pomysł na projekt, pozostaje on aktualny przez długi czas.

Jeśli chodzi o objętości, samochód nie wydaje się duży na zewnątrz, ale wewnątrz cieszy się przestronnością. Bagażnik jest już duży, ale jego objętość można zwiększyć, składając tylne siedzenia. Na przednich siedzeniach zarówno kierowca, jak i pasażer o średnim wzroście i wadze mogą swobodnie osiąść na tyle swobodnie, aby nie dotykać łokci i nie przeszkadzać sobie nawzajem. Ogólnie rzecz biorąc, bardzo wygodnie jest siedzieć w fotelu kierowcy.

Fotel kierowcy i kierownicę można indywidualnie łatwo i szybko regulować. Kierowcy docenią duże lusterko wsteczne i wygodny podłokietnik. Podobało nam się również to, że samochód wydaje się przestronny nie tylko po bokach, ale także na górze, a przy średnim wzroście nie ma wrażenia „sufitu leżącego na mojej głowie”, w przeciwieństwie do innych ostatnich wiadomości Nissana.

Nawiasem mówiąc, pasażerowie z tyłu mają również dużo wolnego miejsca na wygodne podróżowanie. Dwa oparcia są przestronne, ale trzech dorosłych usiądzie, już się dotykając.

Jeśli chodzi o zewnętrzne wymiary samochodu, nie wpłyną one na nawyki nawet właścicieli małych samochodów. Samochód jest dość kompaktowy, a jeśli przyzwyczaisz się do parkowania na ciasnym dziedzińcu w małym samochodzie, parkowanie w Qashqai nie sprawi, że prawie nic nie zmienisz. Długość maszyny wynosi 4330 mm, niewiele więcej niż maszyn miniaturowych; a szerokość wynosi 1780 mm, to jest prawie taka sama jak szerokość bardzo kompaktowych maszyn.

Dzięki bardzo dobrej widoczności ze wszystkich stron wymiary samochodu zaczynają być wyczuwalne niemal natychmiast po pierwszych dwóch kilometrach jazdy. Wcisnąć się w korki. Jest wyraźnie zaprojektowany do codziennego aktywnego ruchu w środowisku miejskim.

Qashqai jest łatwy w manewrowaniu, a stabilność na drodze nie stanowi problemu. Wielu boi się szybkiej jazdy i manewrów w wysokich samochodach z powodu niebezpieczeństwa zamachu stanu, ale Qashqai nie jest tak wysoki i, szczerze mówiąc, czasami chcesz po prostu zręcznie iść prosto z rzędu na rząd, jest dobrze wyważony i ma doskonałe trzymanie się drogi. Kierownica ma charakter informacyjny, informacje zwrotne pozwalają poczuć drogę, a na zakrętach nie musisz „łapać” samochodu.

Na wiejskiej drodze z włączonym napędem na wszystkie koła (jest włączany przyciskiem, więc domyślnie stale korzysta z napędu na dwa koła), była możliwość sprawdzenia, jak Qashqai zachowuje się na nierównych drogach. Samochód był dobry w sterowaniu i utrzymywał drogę.

Wady samochodu

Chociaż podobał nam się wygląd zewnętrzny, w środku oczywiście można poczuć rok 2008, a cały panel wygląda dość staromodnie. System audio działał dobrze iw dobrym stanie, ale oczywiście w kabinie nie ma modnych kolorowych wyświetlaczy. Szczególnie niefortunne jest to, że aktualny bieg nie jest pokazywany na desce rozdzielczej.

Nie podobało mi się to podczas jazdy próbnej, a fakt, że zarówno przy niskich, jak i wysokich prędkościach silnika w kabinie był dość hałaśliwy, chociaż oczywiście tutaj możesz również zrobić zniżkę na wiek samochodu i zauważyć, że nie ma niepotrzebnych dźwięków, skrzypień i trzasków w kabina nie została usłyszana.

Wady obejmują raczej sztywne zawieszenie. Jeśli nie jesteś przyzwyczajony do zwalniania przed torami tramwajowymi, dołami i ograniczeniami prędkości, bardzo trudno będzie je przekroczyć. Aby je zmiękczyć, musisz zwolnić i „przejść”, jakbyś był na niskim przejeździe, a nie crossover, którego głównym założeniem, jak się wydaje, była skuteczność zarówno na asfalcie, jak i na nierównych torach.

Nadal nie podobało mi się działanie wewnętrznego obiegu powietrza i systemów dmuchania szkła. W zimnych porach, rano, musiałem spędzać znaczną ilość czasu, czekając, aż mgła spadnie ze szkła, nawet gdy dmuchanie było włączone z pełną mocą. W przypadku takiej maszyny jest wyraźnie słaby. A tak przy okazji, z tylnymi szybami wszystko działo się kilka razy szybciej niż z przodu.

Cena emisyjna i nasza ocena

Jeśli mówimy o zużyciu paliwa i koszcie utrzymania samochodu, deklarowane przez producenta 8 l / 100 km na autostradzie nie jest oczywiście dokładną liczbą. Wydane gdzieś około 9-10. Zużycie paliwa w mieście wynosi od 10 do 11 litrów na 100 km, ale tutaj oczywiście wpływa to również na indywidualny styl jazdy, korki, nagłe przyspieszanie i hamowanie, kontrolę klimatu.

Samochód w kompilacji, który mieliśmy na jazdę próbną, kosztuje około 650 000 rubli. Jeśli masz w przybliżeniu taki sam budżet na zakup samochodu, jest to godna opcja pod względem stosunku ceny do jakości, szczególnie jeśli szukasz, na przykład, pierwszego samochodu lub po prostu zdecydowałeś się przenieść do crossovera, ale nie jesteś gotowy, aby popsuć się, kupując nowy. Nawiasem mówiąc, ceny nowego Nissana Qashqai (również 2.0 CVT 4WD) zaczynają się od 930 000 rubli.

Podejmując decyzję, oczywiście należy wziąć pod uwagę roczne koszty podatkowe (około 2800 rubli) i ubezpieczenie CASCO (około 55 000–60 000 rubli) oraz obowiązkowe ubezpieczenie OC (około 4500 rubli). Nissan Qashqai byłby dobrym wyborem, jeśli chcesz jeździć nie tylko po mieście, ale także po podmiejskich wybojach. Naszym zdaniem taki kompaktowy crossover warto rozważyć dla tych, którzy kochają zajęcia na świeżym powietrzu i długie wycieczki z całą rodziną.

Nasze wnioski skomentował analityk - ekspert ds. Motoryzacyjnych firmy AAA AUTO Anton Kovalenko:

„Jeśli wybierzesz Nissana Qashqai, warto zauważyć, że Nissan oferuje dość bogaty pakiet, w tym skórzane wnętrze. Jeśli mówimy o napędzie i mocy, napęd na wszystkie koła jest dostępny tylko z silnikiem dwulitrowym. Jestem pewien, że moc jednostki, równa 1,6, byłaby wyjątkowo niewystarczająca dla 4x4.