Książka kucharska Serge'a Markovicha Taste of the sea

Wszyscy ludzie dzielą się na dwie kategorie: tych, którzy kochają owoce morza, i tych, którzy nie lubią ich od dzieciństwa. Jednak tacy ludzie nazywani są również „tymi, którzy nie próbowali potraw przygotowanych przez Serge'a Markovicha”. Większość z nich, po skosztowaniu swoich potraw, zastępuje „gniew miłosierdziem” i znacznie poszerza menu.

Serge Markovich - znany w Rosji z programów „Zakup testowy”, „Pojedynek kulinarny”, filmujący na kanałach „Telekafe”, restaurator i szef kuchni „Łowiectwa i rybołówstwa”, od dzieciństwa zakochany w sztuce kulinarnej i od około dwudziestu lat pracuje jako kucharz lat

Jego książka „Taste of the Sea”, wydana przez wydawnictwo Eksmo, to wyjątkowy i długo oczekiwany projekt: pierwsza profesjonalna encyklopedia o potrawach z ryb i owoców morza.

Zawiera przepisy na prawie wszystkie główne dania z ryb, każda zilustrowana jest wysokiej jakości fotografiami, a co najważniejsze, instrukcje krok po kroku są podane dla wszystkich przepisów: teraz nawet najbardziej złożone potrawy można przygotować z przyjemnością!