Powierzchnia jednostronna

Jest to najbardziej ekonomiczny rodzaj haftu ściegowego. Dzięki tej technice haftu nić całkowicie wypełnia motyw z przodu, tworząc w środku rząd małych ściegów w postaci linii przerywanej wzdłuż konturu wzoru.

Ten szew haftuje duże motywy wzoru, a także łodygi, gałązki, anteny itp.
Ściegi na powierzchni powinny być ułożone zgodnie z kształtem motywu: w kwiatach - od krawędzi do środka, w liściach - z nachyleniem od krawędzi do środka. Ściegi mogą mieć różne długości. Kontur motywów staje się nierówny, przejście od wzoru do tła jest łagodniejsze, spokojniejsze.

Wykonaj jednostronną powierzchnię na dwa sposoby.
W pierwszej metodzie detale wzoru są haftowane bez uprzedniego narysowania konturu, dzięki czemu ściegi spadają, krawędź wzoru okazuje się ząbkowana, podobna do „podartej”, dzięki czemu haft staje się szczególnie atrakcyjny.
Wzór jest wybierany jako mały, więc ściegi są umieszczane od krawędzi do krawędzi części lub od środka do krawędzi. Po złej stronie kontur uzyskuje się za pomocą małych szwów. Haftowanie lepiej zacząć od drobnych detali.

Na przykład haftując kwiat, przymocuj nić w jej środku, aby następnie zamknąć ją innymi szwami. Pociągnij nić do przodu i przyszyj ścieg do zewnętrznej krawędzi kwiatu. Wzdłuż konturu płatka narysuj 2-3 nitki na igle i przenieś ją na przód. Zrób ścieg na środku kwiatu. Po 1-2 nitkach na obwodzie środka, przenieś igłę do przedniej strony i ponownie wykonaj ścieg wzdłuż zewnętrznej krawędzi. Kontynuuj, aż zamkniesz cały płatek szwami. Na brzegach szwów powinny leżeć mniej ciasno niż w środku. Ściegi mogą mieć różne długości, więc wzór staje się szczególnie kolorowy.

W drugim sposobie kontury części są osłonięte wzdłuż krawędzi, a następnie szwy są szyte o różnych długościach. Ściegi przychodzą jeden po drugim, od wewnątrz są małe, dosłownie w 2-3 nitkach. W ten sposób możesz haftować wzory z dość dużymi detalami.