Darmowe szwy

Ścieg - jest to haft z prostymi lub ukośnymi ściegami całej płaszczyzny wzoru, częściowo lub całkowicie. Technika wykonywania tego haftu jest dość duża, ale każdy z nich wymaga dużej dokładności i czułości przy wyborze koloru nici, kierunku i długości ściegu. Kierunek ściegów zależy od rodzaju powierzchni i położenia detali wzoru. Pod względem gęstości powierzchnia może być płaska i wypukła.

Powierzchnia jest kolorowa (haftowana kolorowymi nićmi w kolorach lub bez) i biała (cienki haft, wykonany białymi nitkami na białym tle). Służy głównie do tworzenia wzorów kwiatowych (bukiety kwiatów, girland, liści, źdźbeł trawy itp.), Które są uzupełniane postaciami różnych zwierząt, ptaków lub ryb.
Powierzchnia może być konturowa i wolna, głucha i szczelinowa, lekka i gęsta, wypukła i płaska, jednostronna i dwustronna.

Jeśli chodzi o tkaninę, odpowiednie są tkaniny, satyna, szyfon, tiul, markiza, len i aksamit. Niciami mogą być jedwab, wełna lub nić dentystyczna.

W przypadku wszystkich rodzajów powierzchni najpierw musisz przenieść kontury wzoru na tkaninę za pomocą kalki.
Praca odbywa się na obręczy.

Podczas haftowania przymocuj nić bez węzła kilkoma małymi szwami i wzdłuż linii wzoru, ułóż podłogę szwem „przednią igłą”, również małymi szwami. Następnie wypełnij całą przestrzeń między konturami wzoru dużymi ściegami, chwytając 1-2 nici materiału na igle, tak aby wszystkie nici leżały na przedniej stronie, zwiększając relief. Nici powierzchni powinny przecinać nitki podłogi. Upewnij się, że materiał nie napina się podczas pracy.

Festony lub zęby są wykonane za pomocą szwu pętelkowego i zwykle służą do przycinania krawędzi produktu. Festony mogą mieć różne kształty i różne rozmiary zębów. Ściegi są prostopadłe do krawędzi produktu.

Satynowe kółka są haftowane wykładziną podłogową, ale należy ją podwójnie poziomo i pionowo. Okrąg jest haftowany od środka, najpierw jeden, a potem drugi bok. Aby haft był piękny, kontur koła musi być prawidłowy. Po haftowaniu festonami obok nich znajdują się takie satynowe szwy.