Wszystko, czego nie wiesz o naturalnej antykoncepcji

Jeśli w wieku 20-25 lat (nie bez powodu) uważałeś się za piśmiennego seksualnie, zainstalowałeś spiralę lub wziąłeś hormonalne środki antykoncepcyjne i uspokoiłem się, teraz zbiegają się dwie okoliczności: twój ginekolog, klikając na język, powiedział, że „musisz odpocząć od spirali” lub że „W swoim wieku musisz uważać na hormony”. I właśnie wtedy moja córka weszła w okres dojrzewania - musimy jej coś wyjaśnić ... Cóż, wróćmy do studiowanego materiału.

W ciągu ostatnich 20 lat (tak rzeczywiście, w ciągu ostatnich 2000 lat!) Informacje o naturalnych metodach antykoncepcji nie zmieniły się znacząco. Chociaż zaawansowana technologia zaatakowała nawet tę konserwatywną sferę. Co my wiemy

Metoda kalendarza

Możesz uprawiać seks „tydzień przed miesiączką i tydzień później”. Ten schemat jest mniej lub bardziej akceptowalny dla nastolatków, czasami spotykany w atakach i na początku. W stabilnym małżeństwie (zwłaszcza jeśli seks odbywał się nie częściej niż dwa razy w tygodniu) trzy tygodnie całkowitej abstynencji nie są przyjemnością. I wciąż nie ma gwarancji: na tle niestabilności hormonalnej (zarówno w okresie dojrzewania, jak i po 40 latach) możliwa jest wczesna lub późna owulacja - bardzo łatwo ją obliczyć.

Podstawowy pomiar temperatury

Jedna ze sprawdzonych starych metod określania owulacji. Każdego ranka, po przebudzeniu, bez wstawania z łóżka, należy wprowadzić termometr (można elektronicznie, ale najlepiej rtęć) do pochwy lub odbytu na pięć minut. Każdego dnia, od pierwszego dnia cyklu, należy rejestrować odczyty i budować krzywą temperatury. W dniu owulacji z powodu gwałtownego skoku progesteronu następuje wzrost temperatury o 0,5-0,7 stopnia, który utrzymuje się przez jeden do dwóch dni. Ta metoda jest uzasadniona, jeśli bardziej interesuje Cię ciąża niż seks. Dla celów antykoncepcyjnych jest to czysty masochizm. Wyobraź sobie, że przez kilka miesięcy całkowicie powstrzymujesz się od seksu, aby budować i porównywać wykresy, rejestrować zmiany temperatury w przeddzień owulacji, a następnie przez całe życie, zanim wpuścisz męża, włóż termometr ...

Ocena śluzu szyjnego

Rozerwaniu pęcherzyka z uwolnieniem jaja zawsze towarzyszą pewne zmiany w żeńskich narządach płciowych. Wydzielina z pochwy i śluz szyjki macicy stają się bardziej lepkie, lepkie ... Musisz być bardzo obiektywną osobą, aby powiedzieć sobie: „Tak, dzisiaj są pogrubione - nie będzie seksu. A dziś znów jest płynny - jest to możliwe ”. Ta metoda nie jest odpowiednia dla nastolatków z powodu frywolności, dla dorosłych kobiet - ze względu na niebezpieczeństwo bycia bezpiecznym i na zawsze bez seksu. Nie wspominając o tym, że do 40 roku życia charakter zrzutu może się zmienić z innych powodów.

Testy owulacyjne

Są to właśnie wysokie technologie, o których mówiliśmy na początku. Są znacznie mniej czasochłonne niż pomiar temperatury i znacznie bardziej obiektywne niż uczucie śluzu. Test określa początek owulacji przez mocz lub ślinę. I teoretycznie, jeśli zarejestrowano owulację, powinieneś powstrzymać się od seksu przez pięć do siedmiu dni ... Okazuje się, że musiałeś powstrzymać się od poprzedniego dnia ... Producenci szczerze ostrzegają: to urządzenie jest przeznaczone do planowania ciąży, nie należy go traktować jako metody antykoncepcji!

Przerwany stosunek seksualny (PAP)

Im częściej uprawiasz seks, tym większe ryzyko. Podczas seksu, nawet przed wytryskiem, dochodzi do niewielkiego uwolnienia płynu nasiennego - a przy dobrej ruchliwości plemników prawdopodobieństwo zapłodnienia jest wysokie. Jak wiesz, do zapłodnienia potrzebujesz tylko jednego nasienia i jednego dojrzałego jaja.

Laktacja

Podczas karmienia piersią ciąża nie nadejdzie. Ale gdyby wszystko działało tak wyraźnie, skąd pogoda?

Laktacyjny brak miesiączki można uznać za jedną z metod antykoncepcji. Ze względu na wzrost poziomu prolaktyny owulacja jest tłumiona. Dzięki wyłącznemu karmieniu piersią, na żądanie, poziomy prolaktyny są utrzymywane na stałym poziomie, zapewniając efekt antykoncepcyjny. Przy braku mleka matki, co godzinę karmienia, wprowadzenie „karmienia uzupełniającego” metoda nie działa! Z reguły u kobiet rodzących po 35 latach poziom prolaktyny jest znacznie niższy niż we wcześniejszych kategoriach wiekowych - dlatego nie powinny one w ogóle uważać laktacji za metodę naturalnej antykoncepcji.

Wiek

Każdy ginekolog może zapamiętać historię, gdy kobieta „myślała, że ​​jej miesiączki ustały z powodu menopauzy”, ale okazało się, że jest w ciąży. Wiek, wiesz, jest ogólnie pojęciem bardzo względnym. I córki muszą wiedzieć: pierwsza owulacja występuje wcześniej niż pierwsza miesiączka. Dlatego ciąża przed miesiączką jest możliwa.