Dlaczego siedzący tryb życia jest niebezpieczny: 7 chorób jest gorszych niż otyłość

Nawet jeśli po pracy idziesz na siłownię lub na basen, oczywiście marnujesz kalorie i nie pozwalasz się przytyć. Ale wszystkie inne zagrożenia, oprócz otyłości, sport nie jest w stanie zrekompensować. Lepiej wstawać co godzinę i zrobić pięciominutowy bieg na podłodze, niż siedzieć przez osiem godzin, a następnie orać przez dwie godziny na siłowni (gdzie prawdopodobnie będziesz jechał od tyłu podczas jazdy). Jeśli usiądziesz na kapłanie dokładnie ponad pięć godzin z rzędu, znacznie zwiększysz ryzyko zarobku:

Rak i cukrzyca

Siedzący tryb życia odgrywa kluczową rolę w rozwoju wielu chorób, z których wiele jest śmiertelnych: chorób sercowo-naczyniowych (CVD), cukrzycy i niektórych rodzajów raka. Genetyka ma wielki wkład w rozwój tych chorób, ale prawdopodobieństwo „wywołania” negatywnego czynnika dziedzicznego pogarsza siedzący tryb życia. Brytyjskie i amerykańskie społeczności medyczne publikują wytyczne dla lekarzy - pierwszym punktem w zapobieganiu CVD, rakowi i cukrzycy są zmiany stylu życia, a następnie dieta, a dopiero potem środki medyczne są wymienione kolejno. Profesor Thomas Ellison, kardiolog Mayo Clinic (USA), proponuje, aby siedzący tryb życia traktować jako niezależną chorobę, przypisując jej kod zgodnie z międzynarodową kwalifikacją chorób (ICD).

Otyłość

Oczywiste jest, że poruszając się trochę, nie spożywamy w pełni kalorii, które przychodzą do nas z jedzeniem. Ale to tylko wierzchołek góry lodowej. Przy braku aktywności fizycznej traci się objętość masy mięśniowej, która zużywa tłuszcz, otrzymując z niego energię do swojej pracy. Ponadto, ze zmniejszonym napięciem mięśni, nastrój spada, co często prowadzi do przejadania się emocjonalnego. Ludzie, którzy dużo siedzą, naprawdę jedzą więcej!

Trądzik

Przy siedzącym obrazie ton przedniej ściany brzucha zmniejsza się, co odgrywa ważną rolę w ruchliwości jelit. W rezultacie mogą rozwinąć się zaparcia i inne problemy trawienne. A słabe trawienie, jak wiadomo, szybko wpływa na stan skóry. Tępa cera i trądzik mogą być konsekwencją siedzącego trybu życia.

Ale możesz być pocieszony, że nie ma bezpośredniego związku między siedzącym trybem życia a hemoroidami.

Ból pleców w mięśniach

Siedzący tryb życia to obciążenie stawów i krążków międzykręgowych. Jeśli zmienimy trochę pozycję,

te same mięśnie nadmiernie obciążone. Zwykle powinni się zrelaksować. Jeśli poruszasz się trochę i rzadko zmieniasz postawę (na przykład przy komputerze lub za kierownicą), mięśnie są stale w stanie półskurczu, tworzy to tak zwany punkt spustowy - lokalnie zaciśnięty obszar mięśnia, po naciśnięciu pojawia się ból. Najczęściej problemy są zlokalizowane w ramionach, dolnej części pleców, pośladkach.

Osteochondroza

Udowodniono naukowo, że w pozycji siedzącej obciążenie kręgosłupa jest większe niż w pozycji leżącej i stojącej. A w przypadku niewłaściwego lądowania z pochylonym ciałem i głową (typowa postawa podczas jazdy lub na monitorze) obciążenie krążków międzykręgowych w odcinku szyjnym i lędźwiowym staje się maksymalne. W rezultacie ryzyko osteochondrozy wzrasta wielokrotnie.

Niepłodność

Ze względu na siedzący tryb życia krążenie krwi spowalnia i rozpoczyna się zastój krwi żylnej w narządach miednicy. A to z kolei może prowadzić do rozwoju lub zaostrzenia chorób kobiecego układu rozrodczego. Istnieją zmiany w pracy jajników - liczba cykli bezowulacyjnych wzrasta (to znaczy cykle, gdy jajo nie dojrzewa, owulacja nie występuje - a zatem poczęcie jest niemożliwe). Na tle stagnacji, nawrotów przewlekłego zapalenia przydatków macicy postęp endometriozy (adenomiozy) staje się coraz częstszy.

Impotencja u mężczyzn

Do normalnej mocy wymagany jest przepływ krwi do miednicy, a także jej odpływ. W pozycji siedzącej krążenie krwi znacznie się pogarsza, co prowadzi do rozwoju procesów stagnacyjnych lub nawet zapalnych, które mogą prowadzić do poważniejszych problemów, na przykład zapalenia gruczołu krokowego.

Żylaki

Siedzący tryb życia jest jedną z przyczyn rozwoju choroby żylaków. Głównym czynnikiem ryzyka jest brak napięcia mięśniowego kończyn dolnych. Podczas chodzenia mięśnie kończyn dolnych ściskają żyły, tonizują je, stymulując w ten sposób ruch krwi w górę. Jeśli siedzisz, obciążenie tkanki mięśniowej dolnej nogi jest niewystarczające, praca pompy mięśniowo-żylnej zmniejsza się, a krew żylna zastyga. Prowadzi to do rozciągania ścian żyły i tworzenia się żylaków. Jeśli pracujesz w biurze, to przynajmniej nie siedź ze skrzyżowanymi nogami - ta pozycja stwarza przeszkodę dla krwioobiegu. Co 30 minut rób krótką przerwę, chodź lub wykonuj okrężne ruchy stopy w różnych kierunkach.