Dlaczego kobiety w ciąży stają się głupie

Hormonalna restrukturyzacja podczas ciąży ma na celu utrzymanie i utrzymanie tego procesu.

Hormony regulują prawie wszystkie funkcje w ciele. W tym poznawcze. W okresie ciąży stężenie hormonów płciowych jest wielokrotnie wyższe niż poziom normalnie występujący w ciele kobiety - oczywiście nie może to wpłynąć na wygląd, zdrowie i inne cechy.

Znaczący wzrost poziomu hormonów płciowych może wpływać na centralny układ nerwowy, powodując zmiany strukturalne, a w rezultacie funkcjonalne w mózgu.

Kobiety są rozproszone, ich krytyczność maleje, pamięć się pogarsza - wszystkie te objawy zostały ocenione dość subiektywnie i najpierw zaakceptowano je jako aksjomat, który nie wymagał dowodu, a wręcz przeciwnie, ogłoszono idee seksistowskie, które nie miały podstaw naukowych. Liczne badania przeprowadzone w poważnych instytucjach europejskich w celu ustalenia prawdy nie dały jednoznacznej odpowiedzi. Przede wszystkim ze względu na fakt, że nie wszystkie manipulacje można wykonywać bez ryzyka dla kobiet w ciąży.

Szara materia maleje

Jednak ostatecznie okazało się, że w czasie ciąży rzeczywiście zachodzi zmiana w strukturze mózgu, a mianowicie zmniejszenie objętości istoty szarej, co zostało potwierdzone przez MRI wykonane w grupie kobiet przed i po ciąży.

I tutaj można by stwierdzić, że uzyskano dowody: kobiety w ciąży stają się głupie! .. Gdyby nie jedno istotne wyjaśnienie: zmiany strukturalne w tkance mózgowej wykryto w obszarach odpowiedzialnych za stan psycho-emocjonalny, a nie za inteligencję. Biorąc pod uwagę ten fakt, a jednocześnie fizjologiczny wzrost progesteronu, który może powodować uczucie apatii, zmęczenia i senności, możemy wyjaśnić ciągłe zmiany w zachowaniu matki oczekującej: nie robi się głupia, po prostu traci zainteresowanie badaniami teoretycznymi.

Hipokamp wysycha

Stwierdzono również zmniejszenie objętości hipokampa, obszaru mózgu odpowiedzialnego za tworzenie pamięci. Wynika z tego, że upośledzenie pamięci u kobiet w ciąży jest obiektywnie udowodnionym faktem. Ale nie denerwujcie się tym: wszystkie zmiany strukturalne w mózgu i odpowiednio znaki, które się objawiają, są odwracalne. Z reguły wskaźnik powrotu do stanu sprzed ciąży występuje w ciągu czterech do ośmiu tygodni po porodzie.

Okoliczności obciążające

Kobiety, które zaszły w ciążę w „dojrzałym” wieku - powyżej 37–40 lat - są najczęściej zmuszane do przyjmowania leków hormonalnych (zgodnie z zaleceniami ginekologa) w celu utrzymania ciąży. Pod tym względem mają wyższy poziom sterydów płciowych - z tego powodu zmiany psychoemocjonalne są bardziej wyraźne.