5 najnowszych książek na temat zdrowego odżywiania

Samo odchudzanie nie jest już modne. Modne jest „być sobą” i „prowadzić zdrowy styl życia”. Jednak nie wszyscy naprawdę rozumieją, co to oznacza. „90:60:90” lub „Twiggy figure” - widoczne, namacalne i zrozumiałe, o co należy dążyć. Tak szybko nie zobaczysz skuteczności zdrowej diety - po około 90 latach. Ale ty, w przeciwieństwie do tych modnie cieńszych, przeżyjesz te 90 lat w pełni, może nie zachorujesz.

Trendy we współczesnym zdrowym odżywianiu:

  • produkty ochrony przed rakiem;
  • produkty przedłużające życie;
  • potrawy, których nie musisz spędzać przez całe życie na gotowaniu.

A oto pięć nowych (opublikowanych w grudniu lub niedługo), dobrych, inteligentnych książek, w których uwzględniono wszystkie trzy warunki.

1. Chińskie badania. Proste i szybkie przepisy kulinarne

Ta książka warsztatowa stanowi kontynuację bestsellerowej książki Collina Campbella, China Study. Biochemik Colleen Campbell spędził 20 lat na badaniu zależności raka od odżywiania. W 60 chińskich prowincjach o różnych tradycjach kulinarnych profesor badał statystyki umieralności z 48 rodzajów raka (w tym z najbardziej „popularnych” nowotworów piersi i jelit w Europie) - i ostatecznie ustalił ponad 8 000 (osiem tysięcy!) Statystycznie potwierdzonych związków między żywnością a choroby W 2004 roku jego książka została opublikowana i natychmiast stała się światowym bestsellerem. Po rosyjsku po raz pierwszy pojawiła się w wydawnictwie Mann, Iwanow i Ferber w 2013 roku. A teraz ten sam „Mann, Iwanow i Ferber” dają nam zdrowe i szybkie przepisy na potrawy chroniące przed rakiem. Przepisy zostały opracowane przez szefa kuchni wegetariańskiej Del Schruff i dokładnie zweryfikowane przez córkę profesora Campbella Lianne.

2. Widelce zamiast noży. Prosty sposób na zdrowie

Witam To znowu Colleen Campbell i jego współpracownicy. Jeśli przeszkadza ci pierwsza książka, ponieważ nie jesteś przygotowany mentalnie, by po prostu wziąć i zrezygnować ze słodyczy życia w ten sposób, to jesteś tutaj.

Jest to instrukcja, która pozwala szybko i bez większego cierpienia zmienić nawyki żywieniowe. Autorzy badania twierdzą, że o wiele przyjemniej, mądrzej i bezpieczniej jest walczyć z rakiem, otyłością, cukrzycą i demencją starczą za pomocą widelców (wbijając je tylko w odpowiednie produkty) niż za pomocą noży (np. Skalpeli chirurgów).

Teoretyczka i praktykująca wegetarianka Lindy Nixon jest surowa. Mówi, że zdrowe odżywianie jest jak zamek szyfrowy: jeśli poprawnie wybierzesz trzy z czterech cyfr, drzwi nie otworzą się w 75%, nie otworzą się wcale. Tak samo jest ze zdrowym stylem życia: jeśli nie będziesz go przestrzegał we wszystkim, nie będziesz miał „ulepszeń” - nie będziesz miał żadnych rezultatów. Dlatego jeśli chcesz zmienić swoje życie (i przedłużyć je trzykrotnie), zrób to w jednym kroku - zdecydowanie i nieodwołalnie. Lindy Nixon oferuje nową wersję „piramidy żywieniowej” i wyjaśnia, jak stosować dietę, aby przezwyciężyć nie tylko otyłość i cukrzycę, ale także pozornie „pozaprawne” choroby, takie jak astma oskrzelowa, bezpłodność kobiet i mężczyzn, nieregularne miesiączki, zapalenie gruczołu krokowego i impotencja.

4. Jelito długie wątroby. 5 zasad diety, która spowalnia starzenie się

Aleksei Moskalev, doktor nauk biologicznych, szef MIPT Laboratory of Life Expectancy and Aging Genetics, jest już ci częściowo zaznajomiony. Jego główne zainteresowania badawcze to gerontologia (nauka, która bada starzenie się) oraz geroprotektory (substancje i produkty zapobiegające starzeniu się). Naukowiec jest przekonany, że „przedłużanie życia” nie powinno oznaczać „przedłużania starości”, wszystkie „młode” funkcje organizmu mogą być utrzymane do 80 lat lub dłużej. A głównym narzędziem do tego jest aktywność i prawidłowe odżywianie. Co oznacza „poprawne” i jak ogólnie nie określać poprawności, ale specjalnie dla niego samego, mówi Aleksiej Moskałow w swojej książce.

5. Studium europejskie

Oto nasza odpowiedź na ich „chińskie badania”. Autor, dr Arkady Eisler i poeta, „mając dostęp do źródeł naukowych różnych krajów” (jak napisano w adnotacji książki), oczywiście, nie mogą twierdzić, że są prawdziwe w takim samym sensie, jak Colleen Campbell, która osobiście przeprowadziła badania . Dlatego odpowiedź jest z góry niezbyt symetryczna. Być może książkę należy uznać za kompilację popularnych „teorii żywności”. Pozwoli ci to krótko zapoznać się z nowoczesnymi pomysłami i trendami w dziedzinie zdrowego stylu życia.