USG lub mammografia: komu i czemu

Formuła „przed 40 - USG, po - mammografia” prawdopodobnie spotkałeś się niejednokrotnie w popularnych publikacjach. Szczerze mówiąc, samo sformułowanie nie może prowadzić do niespokojnych myśli. Mammografia to prześwietlenie. To jest promieniowanie. To jest szkodliwe Dlatego kobiety w wieku rozrodczym są oszczędzone, ale nie czterdzieści?

Przyznaj, martwiłeś się takimi wątpliwościami. Rozproszymy je teraz.

Kto jest odpowiedni do USG

W ogóle nie jest to kwestia cen ani dostępności procedur. Chodzi o to, bez względu na to, jak banalne, zmiany związane z wiekiem. Młody gruczoł sutkowy jest dosłownie żelazem. Narząd składa się głównie z tkanki gruczołowej, która wraz z wiekiem (oczywiście w zależności od stylu życia) zaczyna być zastępowana tkanką tłuszczową i łączną.

Okres przejściowy

Lekarze często nie biorą pod uwagę (po prostu nie mają czasu) twoich indywidualnych niuansów i stosują się do zatwierdzonego algorytmu „przed 40 i po”. Ale ty jesteś sam. Możliwe, że w wieku 45 lat patrzysz na 30. A twój gruczoł sutkowy, podobnie jak 30-latek, jest gruczołowy. Nie interesuje Cię ryzyko zachorowania na raka, którego nie można wykazać w dokumentacji medycznej, lecz natychmiastowej reakcji w razie niebezpieczeństwa. Tutaj w tym miejscu masz wątpliwości, a może nawet konflikt z systemem: na paszporcie umieszcza się mammograf, a stan gruczołów sutkowych wykonuje się za pomocą USG. Co robić

USG i mammografia są procedurami uzupełniającymi się, nie wykluczającymi się wzajemnie. Aby uniknąć niepotrzebnego narażenia na promieniowanie, konieczne jest prowadzenie badań ściśle według wskazań i tylko w kierunku lekarza. Mammografia może być przypisana do 40 lat - w celu wyjaśnienia diagnozy po badaniu ultrasonograficznym, w przypadku wykrycia podejrzanych ognisk, jeśli są foki i węzły, rozładowanie ... A także w przygotowaniu do IVF.

Ale po menopauzie mammografia zamieni się w główną lub nawet jedyną metodę wczesnego diagnozowania raka.

Kto jest odpowiedni do mammografii?

Jak już wspomniano, potrzebę mammografii do 40 lat określa wyłącznie lekarz (zwykle zgodnie z wynikami USG). Po 60 latach jest odwrotnie: jeśli nagle potrzebujesz USG, zostaniesz o tym dodatkowo poinformowany. I nie jest to kwestia ekspozycji na promieniowanie. Chociaż pewnie o niej myślisz. Jak duża ona jest?

Rzeczywiście, mammografia jest badaniem rentgenowskim, ale obciążenie promieniowaniem jest dość niskie, 7,5 razy mniejsze niż w przypadku konwencjonalnej fluorografii.

Sprawiedliwy Nikołaj

Być może powinieneś wziąć pod uwagę, że ekspozycja na promieniowanie podczas fluorografii, a także podczas mammografii, występuje w okolicy klatki piersiowej - rozsądne byłoby rozdzielenie tych dwóch badań na czas.