Produkty do czyszczenia wątroby

Wątroba jest jednym z najważniejszych gruczołów w twoim ciele, pełni nie tylko funkcję trawienia, uwalniając żółć do jelit i pomagając rozkładać tłuszcze. Wątroba pełni funkcję tłumiącą wszystkie szkodliwe substancje wytwarzane w ciele i wchodząc do niej z zewnątrz.

Bierze udział w procesie tworzenia krwi i produkcji czynników krzepnięcia, reguluje metabolizm poprzez magazynowanie glikogenu w swoim składzie - magazyn lekkich węglowodanów dla mózgu pod intensywną pracą. Ale wątroba może wykonywać wszystkie te funkcje w warunkach pełnego zdrowia.

Jak szkodzimy wątrobie?

Wątroba jest narażona na negatywne działanie szkodliwych i toksycznych substancji przez całą dobę, od amoniaku i acetonu (powstają w organizmie) po leki i chemię żywności, którą otrzymujemy. Ponadto wirusy, pasożyty i metale ciężkie mogą uszkodzić wątrobę. Wątroba ma ogromną zdolność regeneracyjną - po usunięciu 90% wątroby możliwe jest jej prawie całkowite wyleczenie.

Ale nawet tak silny i silny narząd, jak wątroba, czasami potrzebuje odpoczynku i rozładowania. Dlatego konieczne jest co najmniej raz na sześć miesięcy do roku przeprowadzenie procedur czyszczenia i rozładowywania wątroby, przywracając jej właściwości po wpływie na nią niekorzystnych czynników.

Wątroba działa nieprzerwanie, ale przy jej żużlowaniu możemy odczuwać nieprzyjemne objawy z wyglądu lub z wnętrza ciała. Należą do nich problemy z nadwagą i pełność, zaburzenia trawienne, zaparcia lub biegunka, uczucie wiecznego zmęczenia, depresja, ból głowy, wzdęcia i żółty język, częste choroby, alergie i gorączka bez powodu.

Ponadto objawami zmęczenia wątroby mogą być kruche paznokcie i włosy, trądzik i objawy skórne alergii, nadmierne pocenie się i zaczerwienienie skóry, rozszerzenie naczyń krwionośnych na twarzy. Jeśli przynajmniej niektóre z tych znaków zostaną znalezione, czas „wysłać wątrobę na wakacje”.

Pomoc wątroby

Zapewnienie wątrobie odpoczynku i możliwości jej oczyszczenia nie jest takie trudne - można to zrobić kilka razy w roku, wymagany jest specjalny rodzaj diety na czczo i stosowanie hepatoprotektorów (środków, które chronią wątrobę i przywracają jej wydajność).

Ponadto konieczne jest porzucenie przetworzonych i nadziewanych różnymi produktami substancji syntetycznych - kiełbasy, konserwy, margaryny, pasty do smarowania, a także fast foodów, wzmacniaczy smaku, barwników i substancji słodzących.

Przydatne jest spożywanie świeżych ryb i mięsa, ale tylko te, których jakość jest znana - wiele rodzajów ryb jest tak nasyconych ołowiem lub innymi szkodliwymi metalami, że trudno je nazwać przydatnymi. Ogranicz spożycie soli i przypraw, ponieważ mocno obciążają wątrobę.

Produkty do czyszczenia wątroby

W ciągu tygodnia musisz przejść na lekkie naturalne potrawy z przewagą warzyw i owoców, pełnych ziaren. Przy każdym posiłku musisz jeść świeże warzywa, owoce lub garść jagód.

Jednak spośród różnorodnych zdrowych produktów można wyróżnić liderów w dziedzinie oczyszczania wątroby. Dodanie ich do diety w ciągu tygodnia pomoże wątrobie oczyścić i wyleczyć.

Przede wszystkim czosnek doskonale wspomaga wątrobę, aktywuje enzymy wątrobowe, detoksykuje, zawiera selen, który wspomaga regenerację wątroby. Przydatne są warzywa - marchewki i buraki bogate w witaminy rozpuszczalne w tłuszczach; czysty nierafinowany i nie dezodoryzowany olej roślinny jest przydatny do czyszczenia wątroby.

Zieloni i zielone warzywa liściaste to kolejne produkty z listy środków do czyszczenia wątroby. Dzięki chlorofilowi ​​pomagają wątrobie usuwać toksyny, neutralizować metale ciężkie, pestycydy oraz dostarczać witaminę E i folian. Najbardziej przydatne są sałata, szpinak, seler, bazylia, koperek i natka pietruszki.