Otyłość: statystyki, przyczyny, objawy, leczenie

Zapas energii jest przechowywany w komórkach tłuszczowych. Tłuszcz naszego ciała o wadze około 70 kilogramów jednocześnie zawiera ilość energii 100 razy większą niż człowiek może zjeść dziennie.

Aby organizm prawidłowo zarządzał zapasami tłuszczu i był w stanie utrzymać wagę na wymaganym poziomie, podwzgórze (główny gruczoł dokrewny organizmu) i tkanka tłuszczowa stale wymieniają złożone sygnały poprzez wytwarzanie specjalnych hormonów. Sygnały te regulują apetyt, tempo trawienia, całkowity wydatek energetyczny i naszą wagę.

Dlaczego ludzie potrzebują tłuszczu?

Tkanka tłuszczowa, która zwykle stanowi około 1/5 całkowitej masy ciała mężczyzny i 1/4 masy ciała kobiety, jest bardzo aktywną tkanką ciała, w której stale zachodzą procesy metaboliczne, takie jak reakcja rozpadu tłuszczu z wytwarzaniem energii i magazynowaniem nadmiaru.

W przypadku przewlekłego nadmiernego zużycia kalorii w stosunku do kosztów energii organizmu gromadzą się w nim dodatkowe ilości tłuszczu, co stopniowo tworzy patologiczną otyłość.

Naukowcy obliczyli, że wystarczy przekroczyć dietę o 100 kcal dziennie, co równa się zawartości kalorii w trzech orzechach włoskich, aby zostać właścicielem dodatkowych 4 kilogramów na koniec roku.

Definicja otyłości

Otyłość nie jest cechą wieku ani typem ludzkiej konstytucji. Nie można go przyjmować wyłącznie w wyniku ciągłego objadania się bułkami i ciastkami lub jako oznaka dobrego zdrowia (wiele osób uważa, że ​​jeśli jest kompletny, oznacza to, że jest zdrowy).

Otyłość jest patologicznym nagromadzeniem tłuszczów w organizmie. Otyłość jest chorobą spowodowaną naruszeniem interakcji między przysadką mózgową a tkanką tłuszczową, w której mózg zmienia swoją koncepcję normalnej masy ciała. Właśnie z powodu takich naruszeń zmienia się zachowanie żywieniowe grubej osoby, jej cechy psychologiczne i tendencje do wybierania określonego stylu życia.

Rodzaje otyłości

Istnieją dwa rodzaje otyłości - pierwotne lub pokarmowe i wtórne, które występują jako objaw różnych chorób endokrynologicznych i metabolicznych. Główną cechą wyróżniającą pierwotną otyłość jest tak zwany niedobór leptyny, brak specjalnej substancji, która pomaga mózgowi odpowiednio ocenić masę ciała.

Jak powstaje diagnoza?

Istnieje wiele sposobów na określenie nadmiernej masy ciała - nie wszystkie są dokładne; wcześniej lekarze kierowali się stosunkiem masy do wzrostu lub formułą R. Brocka (waga była uważana za idealną, jeśli pokrywała się ze współczynnikiem uzyskanym przez odjęcie 100 jednostek od wzrostu).

Dane statystyczne

Otyłość jest powszechna, a jej dystrybucja zależy od poziomu gospodarki. Na planecie 1,5 miliarda ludzi ma nadwagę w różnym stopniu, a jedna trzecia z nich jest poważnie otyła. Średnio w krajach rozwiniętych gospodarczo około jedna trzecia dorosłej populacji i osób starszych cierpi na nadwagę.

Stany Zjednoczone są uznanym liderem w dziedzinie otyłości, a 400 000 osób umiera co roku z powodu nadwagi. W Rosji tacy pacjenci po trzydziestce stają się prawie 35%, a po pięćdziesiątce osiągają 75%. Ponadto do 10% dzieci jest zbyt dobrze odżywionych i ma bardzo realne szanse na dołączenie do grona osób cierpiących na tę dolegliwość.

Otyłość jako choroba nie sprowadza się do powodowania niedogodności kosmetycznych, psychicznych, a nawet fizycznych. Otyłość jest uznanym czynnikiem ryzyka powstawania miażdżycy z powikłaniami, nadciśnieniem tętniczym lub żylakami oraz zakrzepowym zapaleniem żył, kamieni żółciowych, zapaleniem stawów, osteochondrozą, płaskostopiem i atakami dny moczanowej. I to nie jest cała masa chorób.

Objawy otyłości i leczenia

Manifestacje otyłości

W klasyfikacji otyłości oprócz podziału na pierwotną i wtórną w formie przewidziano alokację androidów (jabłko), ganoidów (w kształcie gruszki) i mieszanych.

W przypadku otyłości typu androida lub jabłka charakterystyczne są złogi tłuszczu na brzuchu i klatce piersiowej, ramionach, a także na brzuchu wokół narządów wewnętrznych. W przypadku gynoidów lub otyłości gruszkowej tłuszcze osadzają się głównie na biodrach, pośladkach i dolnej części ciała.