Glistnika

Glistnik to prawdziwy lekarz dla kobiet. Łatwo jest go rozpoznać po jasnym soku pomarańczowym, który pojawia się w miejscu oddzielenia. Glistnik rośnie w zacienionych, wilgotnych miejscach, wzdłuż brzegów rzek i jezior, w zaniedbanych ogrodach. Trawa glistnika jest zbierana na początku kwitnienia.

Glistnik i preparaty z niego dobrze leczą rany, radzą sobie z chorobami grzybiczymi, uelastyczniają mięśnie gładkie macicy, dlatego trawa glistnika jest objęta opłatami za leczenie mięśniaka macicy. Jest również stosowany jako środek przeciwzapalny, przeciwalergiczny, przeciwdrobnoustrojowy.

Właściwości przeciwbakteryjne glistnika są takie, że z powodzeniem stosuje się go w leczeniu niektórych rodzajów gruźlicy.

Leczenie glistnika

Infuzja glistnika działa jako środek antyseptyczny o działaniu przeciwgrzybiczym i przeciwwirusowym. Może być stosowany do zwalczania łupieżu. Ponadto glistnik dobrze oczyszcza skórę. Gotowy ekstrakt wciera się w cebulki włosów lub dodaje do balsamów, szamponów i balsamów w stężeniu 5 ml na 100 ml - 25-30 kropli na 1 łyżeczkę produktu.