W paszy zimowej

Zimą tradycyjnie zmniejsza się ilość owoców i warzyw w naszej diecie. Ciało w walce z zimnem i stresem wymaga bardziej obfitego - „obfitego” jedzenia. Ale na próżno! Brak pokarmów roślinnych na codziennym stole prowadzi do braku witamin i minerałów, letargu w jelitach. I w rezultacie - zmęczenie, bóle głowy. Znane objawy? Musisz więc ponownie pomyśleć o swojej diecie.

Według czeskich dietetyków rola owoców i warzyw nie sprowadza się jednak do prymitywnej stymulacji jelit i dostarczania witamin do organizmu. W naszych zwykłych warzywach i owocach, które są dość dostępne w naszej strefie klimatycznej nawet w zimie, ukryte są bogate możliwości odmłodzenia ciała i poprawy zdrowia. Osądź sam.

APPLE od dawna uważany jest za magazyn przydatnych właściwości, ale naukowcy nadal odkrywają nowe moce lecznicze „Króla Owoców”. Oprócz znanych już zdolności usuwania nadmiaru soli i wody z organizmu, dziś lekarze zalecają jabłka nawet na bóle głowy i wysokie ciśnienie krwi. Ostatnie badania ujawniły w nich flawonoidy, które zapobiegają tworzeniu się skrzepów w naczyniach krwionośnych.

W HURME glukoza i fruktoza stanowią jedną czwartą masy, więc całkiem możliwe jest zaspokojenie głodu dwoma lub trzema owocami. Ta właściwość płodu jest bardzo ważna dla pacjentów z wadami serca: organizm używa persimmon „cukru” do odżywiania mięśnia sercowego, podczas gdy poziom glukozy we krwi nie osiąga wartości szczytowej, jak ma to miejsce w przypadku cukru rafinowanego. Ponadto persimmon ma dużo potasu, którego zalety dla serca już wspominaliśmy.

BANANA to prawdziwy magazyn energii. Ani jeden produkt roślinny przez tak długi czas energetyzuje ciało (45-60 minut), jak banan. Ponadto łatwo przyswajalne węglowodany - sacharoza, fruktoza i glukoza - stanowią jej kalorie. Wysoki poziom węglowodanów i niski poziom tłuszczu pomagają obniżyć poziom cholesterolu. A duża ilość potasu w nich reguluje metabolizm wody w organizmie, a tym samym chroni przed zawałem serca i udarem mózgu. Gastroenterolodzy „szanują” banany za ich wyjątkowo niską kwasowość. W bananach nie wystarczy witamin - ich zawartość jest daleka od innych owoców, znajdują się tylko ślady witamin C, B1, B2, PP.