Nigdy nie marzyłeś o tym: jaką bieliznę noszą sowieckie kobiety

Radzieckie fabryki do produkcji odzieży produkowały tylko bawełniane majtki, staniki bez podcięć, koszule i majtki. Nawet tradycyjne elastyczne paski na szortach nie pojawiły się od razu, wcześniej były zapinane na kilka małych guzików. A rozmiary staników zakończyły się na „trzy”, właściciele wspaniałych form musieli samodzielnie szyć biustonosze.

A młodzież wciąż zastanawia się, dlaczego światło w sypialni zawsze się wyłączało ... Wszystko jest proste - kobiety wstydzą się pokazywać bieliznę! Dlatego bez względu na to, jak dziś mówią o zagrożeniach związanych z koronkową bielizną, powinniśmy się cieszyć, że nadal ją mamy. Ale co wtedy nosili?

Koszule

Koronkowa jedwabna koszula, która przybyła do ZSRR z Zachodu, początkowo była postrzegana przez kobiety radzieckie jako coś dziwnego. Wyczerpane brakiem i maksymalną prostotą wszystkiego, co związane z odzieżą, nasze panie zastanawiały się, jak to piękno ukryć pod ubraniem! Tak, tak, wydaje się, że właśnie wtedy pojawił się trend na sukienki kombinowane. Wróćmy jednak do podstawowych rzeczy. Po pierwsze, koszule przypominały raczej torbę na ziemniaki niż elegancką bieliznę, a po drugie, nie było mowy o kościach i ciasnych miseczkach. Bielizna bardziej przypominała zwykłą bawełnianą koszulkę i spełniała nieco inne funkcje niż podtrzymywanie i tworzenie kształtu klatki piersiowej.

Majtki i staniki

Niestety, jak już powiedzieliśmy, różnorodność produktów w ZSRR nie różniła się. Tylko żony dyplomatów, polityków i aktorki mogły sobie pozwolić na bardziej eleganckie, schludne komplety bielizny, podczas gdy inni musieli zadowolić się tym, co było. Jednak bliżej połowy lat 70. sytuacja zaczęła się poprawiać. Z rozkazu Furtsevy w ZSRR utworzono pierwszą fabrykę szycia w Czeremuszinskaja, która nie od razu, ale zaczęła wytwarzać len, zaspokajając potrzeby żeńskiej połowy populacji. Przynajmniej siatka rozmiarów została już znacznie powiększona.

Charakterystyczne cechy sowieckiej bielizny aż do lat 90. ubiegłego wieku były takie same: proste materiały, które zwykle wystawały, czołgały się, nękały pod ubraniem, wysoka talia i najbardziej zamknięta forma, o każdym tangu, brazylijskim, a zwłaszcza stringach nie mogłem. Biustonosze zostały zmiękczone, dziś nazywa się je stanikami, ale w ZSRR i we współczesnym świecie są to dwie zupełnie różne rzeczy. Nawiasem mówiąc, zimą bardzo popularne były aksamitne spodnie.

Rajstopy

Oczywiście w ZSRR nie było rajstop kapronowych! Również normalne pasy pończosznicze. Jakie sztuczki kobiety nie naprawiały wełnianych skarpet do kolan na nogach. Można je było natychmiast wszyć na gumki do majtek, owinąć wokół nóg na różne sposoby, a nawet użyć spinaczy do bielizny. Kiedy Kapron znalazł się w stanie zamkniętym, nie mógł zrobić bez hakerów. Wraz z rajstopami kobiety kupiły specjalny plastikowy haczyk, który pomógł przywrócić nylonowe pętle na miejsce i usunąć zaciągnięcia. Każdy bał się rozerwać takie rajstopy. W końcu deficyt.