Etykieta restauracji: jak komunikować się z kelnerem

Naszym ekspertem jest Olga Merz, dyrektor Szkoły Dobrych Manier, nauczycielka etykiety.

Spotkanie gości

Być może zaczniemy od tego, że osoba, która spotka cię przy wejściu do restauracji i eskortuje do stołu, najczęściej nie jest kelnerem. Zwykle dlatego nie warto spieszyć się i zamawiać potraw w ruchu lub prosić go o pilne podanie kawy: robienie tego jest brzydkie. Poczekaj, aż kelner zbliży się do stołu. W restauracjach, w których kelnerzy towarzyszą przy stole, nie warto również składać zamówień w drodze: usiądź, weź oddech, a następnie mów.

W restauracjach statusowych i przy przyjęciu ważnych osób kierownik instytucji czasami pełni rolę opiekuna. Jak zapewne widziałeś w kinie więcej niż jeden raz, twardy gość w podróży rzuca w ręce kosztowny płaszcz i prosi o szybkie przygotowanie czegoś z jedzenia ... A jednak nie powinieneś zachowywać się w ten sposób.

Siedzenia

Kelner nie tylko ciepło wita gości, towarzyszy i oferuje menu, pomaga w siedzeniach. Szczególną uwagę należy zwrócić na kobiety, dzieci, osoby w odpowiednim wieku lub niepełnosprawne. Jeśli są urodziny, główną postacią wieczoru, bez względu na wiek i płeć, będzie urodziny. Kelner najpierw zasadza bohatera tej okazji, potem osoby starsze, a następnie dzieci, dla których najczęściej oferowany jest osobny stolik dziecięcy.

Przyszedłeś do restauracji ze swoją ukochaną, oczywiście sam dżentelmen będzie chciał się o ciebie zatroszczyć. Tutaj kelner powinien zachować szczególną ostrożność i rozwagę, aby nie wyprzedzać swojego towarzysza, nie przesadzać, ale jednocześnie niczego nie przeoczyć. Widzi na przykład, że twój przyjaciel zawahał się i nie zamierza lub nie wie, jak pomóc ci usiąść, co oznacza, że ​​musi dyskretnie pomóc obu.

Zapoznanie się z menu

Po siedzeniu kelner oferuje gościom menu i daje czas na zapoznanie się z nim. Kelner powinien być dobrze przygotowany - musi zrozumieć nie tylko potrawy, ale także listę win, w zakresie, w jakim podawane są te lub inne wina, jaki mają smak, jakie są różnice. W niektórych restauracjach funkcję tę wykonuje sommelier, ale najczęściej kelnerzy mówią o takich niuansach. To samo dotyczy potraw: jeśli nie możesz dokonać wyboru, kelner powinien zainteresować się twoimi preferencjami i zaoferować najbardziej odpowiednie opcje. Przy zamawianiu możesz zapytać, czy którykolwiek składnik zawiera danie, które wybrałeś, a także ma prawo poprosić o usunięcie niekochanego produktu z gotowego naczynia. W niektórych przypadkach może natychmiast powiedzieć, że wszystkie życzenia zostaną wzięte pod uwagę, aw trudniejszych sytuacjach kelner musi przeprosić, udać się z kucharzem i personelem kuchennym i odpowiedzieć.

Ciekawy niuans: jeśli nie masz spotkania biznesowego w restauracji, przyszedłeś z mężczyzną, a następnie kelner powinien się z nim skontaktować. Nie martw się, nie ma nic złego w tym, że jako pierwszy podejmujesz dialog z pracownikiem restauracji, ale pamiętaj: zgodnie z etykietą mężczyzna musi wykonać zamówienie. Oczywiście po zapoznaniu się z życzeniami pań. W każdym punkcie związanym z wyjaśnieniami, życzeniami lub niedogodnościami inicjatywa powinna również pochodzić od twojego towarzysza.

Musisz wiedzieć tylko dwie rzeczy na temat zasad serwowania: serwują i nalewają napoje po prawej stronie, a naczynia są zwykle przynoszone i czyszczone po lewej stronie.

Komunikacja i siła wyższa

W nadziei na otrzymanie miłych emocji i dobrej obsługi nie zapominaj, że Ty, goście, musisz również być przyjazny i przyjazny wobec personelu. Nie trzeba uważać kelnera za personel niższego poziomu i odpowiednio się z nim komunikować.

Istnieją inne nieprzewidziane sytuacje. Na przykład kelner przypadkowo rozlewa napój lub plami ubrania ubraniem. Musi natychmiast przeprosić, a następnie przynieść chusteczki usuwające plamy lub zaoferować pomoc w czyszczeniu ubrań. Nawiasem mówiąc, niektóre restauracje mają specjalne pokoje na takie okazje - mini-pralnie. Tam sugerują, abyś założył jednorazowy szlafrok i zabrał swoje ubrania, a po 10-15 minutach oddał je w czystej postaci.

Jeśli szkoda jest znacząca, oprócz kelnera administrator również przeprasza. Może zaoferować pomoc w czyszczeniu ubrań (w tym finansowanie pralni chemicznej) lub poważny komplement z restauracji, na przykład bezpłatną wizytę w ich miejscu.

I jeszcze jedno: masz pełne prawo poprosić administratora o zastąpienie kelnera. Nieuprzejmy, zła lub bardzo długa służba, arogancki ton lub nieznajomość etykiety - wszystko to może spowodować taką prośbę.

Jak skontaktować się z kelnerem

Niejednoznaczne pytanie. Jeśli to możliwe, dobrze wychowana osoba zwraca się do laski z wyrazem twarzy, skinieniem głowy, uśmiechem i ręką lekko uniesioną nad stół. Wyrażenie „proszę” jest również odpowiednie, ale jest bezosobowe. W dobrych restauracjach kelner, podchodząc do ciebie po raz pierwszy, przedstawia się po imieniu. I dlatego należy to nazwać dalej. Samo wezwanie „kelnera” wciąż jest lekko zaniedbane. Jeśli zapomniałeś nazwy lub z jakiegoś powodu trudno jest wymówić, możesz skontaktować się w następujący sposób: „Mr. Waiter”. Tak, to brzmi nietypowo, ale zostaniesz obsłużony z wielkim szacunkiem.