Jak jeść granat

Powstają legendy o zaletach granatu: ten jasny owoc jest nie tylko naprawdę smaczny, ale ma również niską kaloryczność (tylko 52 kcal na 100 g), pomaga wzmocnić odporność i podnosi poziom hemoglobiny, dba o serce, chroni przed rakiem, przedwczesnym starzeniem się, zawiera ogromny ilość witamin i minerałów oraz aż piętnaście aminokwasów, z których pięć jest niezastąpionych. Ogólnie rzecz biorąc, ze wszystkich stron pozytywny owoc, który po prostu dręczy go. Specjalnie dla moich czytelników zebrałem wszystkie słynne hacki na życie z granatu - oczyść i jedz dla zdrowia!

Jak wybrać granat

Granat jest owocem drzewa granatu. Na świecie istnieje kilkanaście odmian tego owocu, ale wszystkie wyglądają podobnie: okrągłe, gęste i dość suche. Wewnątrz granat jest podzielony na kilka komór zawierających ziarna - do 1200 sztuk! Wybierając granat, zwróć szczególną uwagę na jego skórkę: nie powinien mieć żadnych plam, wgnieceń ani wgnieceń, ich obecność wskazuje, że owoc może być zepsuty. Skórka granatu powinna mieć nasycony kolor (od różowego do ciemnoczerwonego, zależy od odmiany), jeśli granat jest blady, to nie dojrzewa. Pamiętaj, aby wziąć płód do ręki - powinien być zauważalnie ciężki, gęsty. Jeśli granat jest miękki, najprawdopodobniej już zaczął się pogarszać. Sprawdzenie świeżości pomoże przeprowadzić dokładną kontrolę obszaru sadzonek - znajdziesz tam przynajmniej trochę pozorów pleśni - 100%, że jest w środku.

Jak zrobić sok z granatów

Sok z granatów można łatwo nazwać jednym z najbardziej przydatnych soków owocowych. Jest łatwo wchłaniany i przynosi ogromne korzyści dla organizmu. Podobnie jak świeży granat, sok zawiera dużo potasu, wapnia, magnezu i żelaza, a także witaminy - kwas askorbinowy, prawie całą grupę B, A, E i kwas foliowy. Ponadto sok z granatów jest doskonałym przeciwutleniaczem i niezbędnym pomocnikiem w walce z anemią. To prawda, że ​​ma również przeciwwskazania: są to choroby układu trawiennego. Eksperci zalecają rozcieńczanie soku z granatów wodą w stosunku 1: 3. Możesz to również zrobić z sokiem z marchwi lub buraków.

Wyciskanie soku z granatów jest bardzo proste: pokrój owoce na dwie części i wyciśnij sok z połówek wyciskarki do cytrusów. Innym sposobem na uzyskanie gotowego napoju jest wlanie nasion granatu do blendera, dodanie odrobiny wody, dokładne spłukanie, a następnie przejście przez sitko lub gazę. I wreszcie najbardziej niesamowita opcja: rzucać granatami na stół przez długi czas i ostrożnie, stale naciskając go, a następnie po prostu zrobić dziurę w skórce i wlać powstały sok do szklanki.

Jeśli nie jesteś gotowy do eksperymentowania we własnej kuchni, możesz kupić napój w sklepie, musisz jednak uważnie przeczytać etykietę: powinna ona zawierać „sok wyciśnięty bezpośrednio”. Zawartość opakowań i butelek oznaczonych „koncentrat” lub „odtworzony sok” nie ma korzystnych właściwości prawdziwego soku z granatów.

Jak obrać granaty

Główną nieuchronnością bytu jest to, że aby zjeść granat, trzeba go oczyścić. Oto trzy najprostsze sposoby, aby to zrobić (oprócz pobierania nasion płodu bezpośrednio rękami i jedzenia ich losowo).

Jak delikatnie czyścić granat w misce z wodą

Wytnij górną i dolną część płodu, wykonaj pionowe cięcia na skórce na całej długości. Zachowaj odległość około 2-3 cm. Umieść granat w misce z wodą i delikatnie go otwórz. Uwolnij wszystkie ziarna i odrzuć nadmiar skórki i błony. Spuścić wodę przez durszlak i przenieść ziarna na talerz. Możesz jeść

Jak szybko wyczyścić granaty łyżką

Wytnij „czapkę” granatu nożem, a następnie starannie wykonuj nacięcia na skórce w miejscach, w których znajdują się żyły błonowe. Delikatnie otwórz granat, obróć go ziarnami w dół na talerzu i dobrze postukaj skórką łyżką stołową. Rękami wyjmij szczególnie mocno „siedzące” ziarna. Gotowe!

Jak łatwo czyścić granaty za pomocą silikonowej formy i młotka kuchennego

Przetnij granat na pół i zbuduj prostą strukturę na stole: połóż naczynie na pierogi (lub dowolny inny pojemnik z wystarczająco dużymi szczelinami) na głębokiej misce, przykryj granat silikonową foremką i ostrożnie młotkuj młotkiem. Wszystkie ziarna spadną, a skórka pozostanie.

Jak jeść granat - z nasionami lub bez

Oczywiście to twoja sprawa - jeść kości lub nie jeść, ale uważamy, że przed dokonaniem wyboru należy wiedzieć, że ziarna granatu są źródłem witaminy E, wielonienasyconych kwasów i tłuszczów roślinnych, pomagają oczyścić organizm i usunąć toksyny , pomóż zmniejszyć nacisk i poradzić sobie z bólem za pomocą PMS. Jest tylko jedna ważna zasada: kości muszą zostać przeżute, w przeciwnym razie pozostawiają ciało w jego oryginalnej formie, pozostawiając wszystkie swoje użyteczne właściwości dla siebie.