Jak gotować ciastka rybne

Ciastka rybne można przygotować z różnych rodzajów mięs mięsnych. Preferowane mogą być paszteciki rybne z sandacza, dorsza, suma, szczupaka, łososia itp.

Ryba jest produktem łatwo psującym się i nie toleruje długotrwałego przechowywania i narażenia na świeże powietrze. Dlatego podczas gotowania kotletów rybnych staraj się to robić szybko, wkładając ryby lub mięso mielone do lodówki, gdy nie są potrzebne podczas gotowania.

Skład kotletów rybnych obejmuje: filet rybny, biały chleb nasączony mlekiem (wodą lub śmietaną), jajka, ewentualnie masło lub smalec, przyprawy i różne przyprawy do smaku.

Tajemnice gotowania kotletów

Aby ciasta rybne były smaczne, wspaniałe i soczyste, należy przestrzegać proporcji przepisu. Na przykład, jeśli dodasz za dużo chleba, paszteciki nie będą soczyste; jeśli jest za dużo mleka lub wody, paszteciki „rozłożą się” na patelni.

  • Chleb w ciastach rybnych oblicza się na podstawie 500 filetów rybnych do 150 g. Można go zastąpić kaszą manną lub bułką tartą. Ale ilość nie powinna przekraczać 30 procent masy ryby, w przeciwnym razie klopsiki mogą się rozpaść podczas smażenia.
  • Potrzebujesz tyle mleka lub wody, ile potrzebujesz do namoczenia chleba.
  • Zaleca się również dodanie 2 łyżek stołowych na 1 kg mięsa mielonego. łyżki oleju lub 50 g smalcu dla smaku i miękkości kotletów. Ale kotlety bez oleju i tłuszczu również okażą się delikatne i soczyste.
  • Przyprawy należy dodać, aby zmiażdżyły smak ryby. Tutaj każdy powinien przestrzegać określonej ilości w przepisie, dbając o swój gust. Na przykład nie używaj określonej przyprawy lub zioła, jeśli Ci się nie podoba. Naczynie z tego niczego nie straci.

Przepisu nie należy stosować na ślepo, ponieważ każdy ma inne gusta: niektóre lubią delikatne i przewiewne kotlety, inne lub bardziej gęste. Niektórzy lubią dodawać wiele różnych przypraw i przypraw, inni ograniczają się tylko do soli i pieprzu. Odchodząc od podstawowego przepisu w jednym lub drugim kierunku, osiągniesz przepis, który jest dla Ciebie idealny.

Często w przepisach nie pisz ilości składnika. Domyślnie - oznacza to, że każdy doda tyle, na przykład soli i pieprzu, ile chce.

Kotlety można panierować w bułce tartej lub otrębach z dodatkiem różnych dodatków w postaci suszonych ziół lub różnych przypraw lub w miękiszu białego chleba, pokroić w cienkie wąskie talerze, a następnie posiekać.

Panierowanie kotletów nie może być stosowane, wówczas masę kotletową należy układać tylko na dobrze rozgrzanej patelni z olejem. W takim przypadku powstaje naturalna skorupa, która pozwoli łatwo i łatwo obrócić kotlet. Możesz pokroić paszteciki w ubitym jajku i włożyć do dobrze rozgrzanej patelni z olejem.

Jak gotować ciastka rybne

Kotlety parowe zatrzymują wszystkie korzystne substancje. Przygotuj placki rybne w parze bulionu rybnego lub warzywnego z różnymi przyprawami i ziołami. Z tego powodu stają się nie tylko delikatniejsze, ale także bardzo smaczne, pochłaniając wszystkie aromaty ziół i warzyw z bulionu. Czas gotowania - 20 minut.