Lasagna

Słowo „lasagna” pochodzi od włoskiej lasagne. Jest to szeroki makaron, jest zrobiony z tego samego ciasta, ale pokrojony w duże prostokąty. Takie płyty mogą być zarówno gładkie, jak i faliste. W tym przypadku ciasto stosuje się tak samo, jak do przygotowania makaronu - z pszenicy durum.

Talerze mogą być różne, niektóre muszą być wcześniej ugotowane, niektóre nie są konieczne, zwłaszcza jeśli w procesie gotowania użyto dużej ilości płynnego sosu. Zwróć uwagę na opakowanie: zawsze mówi, ile czasu zajmuje upieczenie naczynia.

W zależności od nadzienia wspinaczką może być mięso, grzyb lub warzywo. Wkładają mięso mielone, grzyby, pomidory, szpinak, smażoną cebulę, bakłażan, marchewkę itp. Jeśli użyjesz twarogu lub sera jako nadzienia, to danie będzie przypominało gruzińskie ciasto o nazwie achma.

Oprócz składnika mięsnego lub warzywnego, do przygotowania lasagny używaj sosu, zwykle „ Bechamel ” i pamiętaj, aby w tym naczyniu był parmezan.

W tym włoskim naczyniu jest zwykle sześć warstw ciasta. Po ułożeniu wszystkich warstw razem z nadzieniem i doprawieniu sosem posypuje się je serem i piecze w piekarniku.

Przepis na warzywną lasagne

Lasagna Warzywna

Produkty:
Chłodne chude ciasto lub gotowe włoskie talerze lasagna,
Śmietanka, mleko - po 1 szklance,
Kalafior
Kalarepa
Marchewki
Por
Świeże grzyby
Bakłażan
Dowolny ser

Gotowanie:
Rozwałkować ciasto, pokroić na talerze około 2x10 cm, wysuszyć. Zagotuj, połóż na ręczniku, aby szklanka wody. Jeśli gotowe talerze, postępuj zgodnie z instrukcjami na opakowaniu.

Pokrój warzywa, jak na gulasz, na patelni. Smaż trochę pieczarki. Obierz bakłażana, pokrój w kostkę, smaż na dużym ogniu z olejem roślinnym na złoty kolor. Wymieszaj wszystkie składniki. Sól, przyprawy, zioła - do smaku.

Nasmaruj głęboko blachę do pieczenia lub patelnię olejem roślinnym, delikatnie ułóż paski ciasta, wlej śmietankę zmieszaną z mlekiem. Następnie ułóż wszystkie przygotowane składniki, ponownie zalej śmietankę mlekiem. Przykryj talerzami z ciasta. Wlać pozostałą śmietanę z mlekiem na wierzchu.

Włóż do piekarnika na 30-40 minut. 3-5 minut przed przygotowaniem posypania startym serem na całej powierzchni. Grubość gotowej lasagny wynosi co najmniej 5 cm.

Zdjęcie