Apple Spa: przepisy kulinarne z jabłkami (Master Class)

Jutro - Apple zapisane. Oczywiście, każda gospodyni ma własne przepisy na potrawy z jabłek, ale naprawdę chcesz zaskoczyć swój dom i gości czymś nowym! Przygotowałem dla Ciebie kilka przepisów na te święta - gotuj i ciesz się nowymi potrawami.

Soczyste jabłko luzem jest symbolem płodności i dobrobytu. Od dawna doceniany za smak i „młodzieńcze” właściwości. W naszym pasku jabłka mogą być, jeśli nie królem, a następnie prezydentem owoców. Demokratyczny i bliski ludziom. Wydawałoby się, że z jabłek można zrobić nowe i interesujące?

Okazuje się, że można usłyszeć nowy dźwięk owocu znanego z dzieciństwa, najważniejsze jest, aby wybrać odpowiedni zespół. I Michael Lisk nam w tym pomoże.

Od sierpnia 2007 r. Jest szefem gastronomii sieci kin Karo, zaskakując gwiazdy kina rosyjskiego i zagranicznego podczas przyjęć z okazji premiery potrawami kuchni rosyjskiej, francuskiej i włoskiej.

Jednocześnie Michaił, będąc osobą miłą i otwartą, chętnie dzieli się z nami tajemnicami swojego zawodu, nie przepełniając się profesjonalnymi szczegółami.

Jutro - Apple uratowane, dlatego nasze dzisiejsze warsztaty poświęcone są w szczególności jabłkom.

Zimny ​​barszcz z jabłkami

Zimna przekąska jabłek, koziego sera i oliwy z oliwek

Ser kozi to delikatny przysmak o wyjątkowym bogatym smaku.

Smakosze uwielbiają go z powodu złożonego aromatu, w którym odgadują odcienie migdałów, cytryny i tego, co podpowiada wyobraźnia, oraz szefów kuchni dla tych interesujących zestawów smakowych, które można stworzyć za jego pomocą.

Na przykład łącząc kozi ser z jabłkami, otrzymujemy pyszną i bardzo łatwą do przygotowania przystawkę. Można go spożywać zarówno na ciepło, jak i na zimno.

Sałatka „Florin”

Zimny ​​barszcz z jabłkami

Z pewnością wielu z nas, czytając nazwę potrawy, będzie sceptycznie nastawionych do uśmiechu. A tak naprawdę, jak to jest: barszcz - tradycyjnie bogate, gorące i satysfakcjonujące danie - i nagle z owocami?

Barszcz może jednak „zabrzmieć” w zupełnie nowy sposób, jeśli masz odwagę oddalić się od kanonów. Nawiasem mówiąc, taki barszcz był przygotowywany od czasów starożytnych zarówno w Rosji, jak i na Ukrainie, a nawet w krajach bałtyckich.

Na naszych szerokościach geograficznych Botvini była bardzo popularna - zimna zupa z buraków, „siostra” naszego barszczu. Nawiasem mówiąc, Michaił zaleca również dodawanie posiekanych łodyg buraków do barszczu z jabłkami.

Klasyczna Charlotte

Sałatka Florin

Jabłkowe „doniczki” z kolorowymi mozaikami są po prostu niezbędne na wakacje dla dzieci. Ale ta sałatka jest tak smaczna, że ​​nawet zagorzały przeciwnik owoców jej nie odmówi.

Nawiasem mówiąc, sos, który przygotujemy na to danie, jest dość wszechstronny i nadaje się do prawie wszystkich deserów, zwłaszcza ciast.

Składniki (na 1 porcję):

1 zielone jabłko
1/2 kiwi
1 gruszka
2 truskawki
10 g prażonych orzechów sosny,
30 g rodzynek (bez pestek)
1 pomarańczowy (bez skórki i przegród),
1 gałązka świeżej mięty.

Do sosu:

0,5 szklanki mleka
2 łyżki. łyżki cukru
1/4 wanilii
4 żółtka.

Szarlotka i Jabłko

Klasyczna Charlotte

Najprawdopodobniej Charlotte jest jednym z pierwszych potraw, które opanuje każda przyszła gospodyni. Kiedy jabłka dojrzewają, prawie każda rodzina tradycyjnie gotuje to proste i niezmiennie pyszne ciasto.

Szarlotka i Jabłko

Ciasto kruche bardzo lubi ekspertów kulinarnych z całego świata. Idealnie nadaje się do robienia słodkich ciast, a także sera lub mięsa.

Przygotowywane przez nas ciasto - fantazja na temat sernika - nie pozostawi nikogo obojętnym.