Bakłażan z czosnkiem i kremem z orzechów laskowych

Produkty:

4 długie, cienkie bakłażany,
sól
2 szalotki,
5 ząbków czosnku,
1/2 pęczka kolendry (kolendra)
1/2 pęczka pietruszki o gładkich liściach,
200 g majonezu
200 g gęstej śmietany,
100 g mielonych orzechów laskowych.

Instrukcje:

W bakłażanie przytnij łodygę.

Doprowadzić do wrzenia 3 l wody z 6 łyżkami. l sól, zanurz w niej bakłażana, przykryj patelnię do połowy pokrywką i gotuj przez 20-30 minut. Owoce ciągle się przewracają i mieszają na patelni, gdy wyskakują. Do testu gotowości posiekaj bakłażana zapałką. Usuń miękkie owoce z wody, umieść między dwiema deskami i połóż ładunek na wierzchu. Pozostaw bakłażan na 15 minut między deskami, aby wypłynęła z nich jak najwięcej wody. W rezultacie zamieniają się w płaskie koła.

W tym samym czasie obierz i drobno posiekaj szalotki i ząbki czosnku. Opłucz zieloną kolendrę i natkę pietruszki, osusz wstrząsając i drobno posiekaj liście. Wymieszaj majonez z gęstą słodką śmietaną. Dodaj szalotki, czosnek, zioła i mielone orzechy, wszystko wymieszaj i ostrożnie dopraw solą.

Pokrój bakłażana wzdłuż na głębokość 3 cm i napełnij kieszenie kremem czosnkowo-orzechowym. Połóż je na talerzu i posmaruj pozostałą śmietaną na wierzchu. Przykryj bakłażana folią i wstaw do lodówki na 1 dzień. Można je dobrze zachować przez kolejne 2 dni.

W jednej porcji 350 kilokalorii.