30 najlepszych miejsc w Chinach

Chiny są pierwszym krajem na świecie pod względem liczby ludności. Chińska cywilizacja ma historię 5000 lat i jest jedną z najstarszych na świecie. Kultura tego kraju wywarła wielki wpływ nie tylko na sąsiednie kraje, ale także na cały świat. Jeśli chcesz dotknąć historii i kultury Królestwa Środka, oferujemy listę 30 skarbów Chin zgodnie z przewodnikiem Lonely Planet .

1. Wielki Mur Chiński

Nie próbuj go szukać, przesuwając palcem po zdjęciach satelitarnych - jest to tak trudne, jak bezcelowe. Tylko w Chinach można doświadczyć prawdziwych kamieni ściany pod stopami. To danie jest podawane na różne sposoby: dla niektórych jest doskonale rzeźbione, dla innych jest dość złożone, pokryte młodą roślinnością; ktoś widzi, jak pięknie się wierci, znikając w górach, a ktoś widzi, jak stopniowo zamienia się w pył. Rozciągająca się na terenie całych północnych Chin fortyfikacja jest żywym symbolem wiecznych cech Chin: zapału, potęgi ogromnej rzeszy ludzi, śmiałych snów, sprawności technicznej (i nieufności do sąsiadów).

2. Francuska koncesja, Szanghaj

Szanghaj to więcej niż miasto. Jest zalany światłem neonowym, symbolem zmiany, możliwości i modernizacji. To właśnie tutaj, w tym mieście, czekającym na niezbyt odległą przyszłość, możesz zobaczyć najodważniejszą śmiałość, którą Chiny odważą się wymyślić - od najwyższej tarasu widokowego na świecie do największego podziemnego teatru na świecie. Nie ma znaczenia, czy Szanghaj będzie twoim pierwszym przystankiem w Chinach, czy ostatnim punktem 40-godzinnej jazdy pociągiem z Xinjiang - i tak znajdziesz coś dla siebie. Polecamy zacząć od dawnej francuskiej koncesji, epicentrum haute cuisine, mody i zabawy.

3. Zakazane Miasto

To wcale nie jest miasto i nie jest już zabronione. Wspaniała cesarska rezydencja w Pekinie z ogromnymi salami, wspaniałymi bramami i starożytnymi relikwiami jest ucieleśnieniem dynastycznej wielkości. Żadne inne miejsce w Chinach nie może się pochwalić tak bogatą historią, bogactwem legend i intrygami starych, dobrych pałaców. Od imponujących komnat po olśniewające kolekcje cesarskie - wszystko jest idealne. W Zakazanym Mieście możesz się całkowicie zgubić, ale w każdym jego narożniku zawsze znajdziesz coś, o czym chcesz napisać na pierwszej karcie, do której wyciągasz ręce.

4. Skaczący wąwóz tygrysa

Wyobraź sobie ośnieżone góry po obu stronach wąwozu o głębokości dwóch kilometrów, na dnie którego rzeka toczy kamienie po kamieniach. Następnie wyobraź sobie kręte ścieżki prowadzące przez małe wioski, w których możesz się zrelaksować i podziwiać widoki o nieopisanej urodzie. Skaczący Wąwóz Tygrysa, który biegnie wzdłuż północno-zachodnich obrzeży Yunnan, musi zostać włączony do trasy. Wracający stamtąd turyści wędrowni jednoczą się w wyrazie dzikiego entuzjazmu.

5. Rejs po Jangcy

Topniejący śnieg „trzeciego bieguna” naszej planety - wysokiej góry Qinghai - płaskowyżu tybetańskiego - powoduje powstanie potężnego Jangcy. Największa rzeka Chin majestatycznie płynie swoimi wodami z zachodu na wschód przez kraj i wpada do Oceanu Spokojnego. Najbardziej imponującym miejscem na Jangcy jest obszar Trzech Wąwozów, wyrzeźbiony przez niestrudzoną pracę potężnego strumienia wody przez wiele tysięcy lat. Te wąwozy to wspaniały widok, a rejs po Jangcy to rzadka okazja, aby zrzucić plecak, usiąść i podziwiać oszałamiający widok.

6. Armia terakotowa

Armia Terakotowa, po cichu stojąca na straży komnat swojego cesarza, jest jednym z najwybitniejszych odkryć archeologicznych w historii ludzkości. I nawet nie chodzi o to, że są to tysiące naturalnej wielkości postaci ludzkich ustawionych w porządku bitewnym. Najbardziej zdumiewające jest to, że wśród nich nie ma dwóch identycznych, a każdy ma swój własny, niepowtarzalny wyraz twarzy. To jest armia, ale składa się z jednostek. Kiedy patrzysz na ich umiejętnie ukształtowane twarze , odczuwasz niezrównane wrażenie, że przeszłość ożywa.

7. Spacerując po tarasach ryżowych Dragon Terrace

Po potrząśnięciu autobusem wzdłuż nierówności w drodze do górzystego regionu na północ od regionu autonomicznego Guangxi Zhuang zobaczysz jeden z najbardziej rozpoznawalnych i często fotografowanych chińskich krajobrazów o pięknej nazwie - Rice Tarasy Smoczego Smoka. Ten zakątek Chin to malownicza, mozaikowa kołdra ze wsi, w których żyją mniejszości narodowe, i błyszczące powodziowe tarasowe pola rozrzucone wzdłuż górskich zboczy. Ogarnie Cię pragnienie zajrzenia do każdej z tych wiosek. Najpiękniejsze widoki otwierają się na drodze między wioskami Pinyan i Dazhai. Najlepiej jest tu przyjechać pod koniec letniej pory deszczowej, kiedy słońce odbija się w polach, jak w lustrach.

8. kuchnia chińska

Powiedz „zaijian” biednym chińskim restauracjom na Zachodzie i powitaj nowy świat prawdziwego smaku głośnym „nihao”. Oczywiście, obficie występują tu dim sumy, makaron i pierogi, ale czekają na Ciebie nowe odkrycia, takie jak ognisty pikantny bulion, samowar Chongqing, kuchnia tybetańska lub tajemnicze aromaty nocnego targu w Kaifeng. Zobaczysz coś, czego nigdy wcześniej nie widziałeś, skosztujesz czegoś, o czym nigdy wcześniej nie słyszałeś, i będziesz pił z takimi napojami (baiju), które powodują, że głowa się kręci. A to dopiero początek!

9. Fenghuang

Shabby stosy; sanktuaria przodków, zrujnowane świątynie i bramy z wieżami pośród chaosu wąskich uliczek, gdzie niezliczone potrawy i tajemnicze mikstury są sprzedawane w niezliczonych sklepach. Ten zestaw już wystarczy, aby starożytne miasto Fenghuang stało się obowiązkowym elementem programu. Dodaj uwodzicielskie widoki brzegów rzeki TO (Tio) i szansę na pobyt w hotelu nad wodą - a otrzymasz jedno z najbardziej niezapomnianych miast w Chinach.

Kolejne 10 miejsc, które warto odwiedzić w Chinach

10. Góra Changbai

Największa rezerwa w Chinach rozciąga się na rozległym obszarze 2100 km2. To nie tylko lasy brzozy i sosny, sięgające horyzontu, gdzie żyje każdy i wszystko, od tygrysów po rzadki żeń-szeń. To nie tylko niekończąca się perspektywa, wysokie wodospady i 70-kilometrowy kanion z wystającymi zębami. Jest to przede wszystkim wulkaniczna góra Pektusan i lazurowe wody Tianchi lub Jezioro Niebieskie w kraterze. Są równie czczeni przez Chińczyków, Koreańczyków i wszystkich, którzy mieli szczęście podziwiać ich z okolicznych wysokości.

11. Niedzielny targ w Kaszgar

Poświęć czas na lunch na wizytę na rynku żywego inwentarza, kiedy tłumy ludzi ustąpią, a turyści zanurzą się w autobusach i będą jechać dalej. Wędruj tam, spoglądając przez ramię na kupców i kupujących i obserwując, jak sprawdzają owce, kozy, wielbłądy i inne zwierzęta na sprzedaż.

12. Mount Huangshan i wioski Hui

Ponad 200 dni w roku spowija go zasłona mgły i mżawki, a jednocześnie prawie zawsze straszne tłumy. Huangshan przyciąga miliony turystów każdego roku . Być może jej sekret tkwi w pustynnych krajobrazach lub tajemniczej aurze gór. Mglista mgiełka - kapryśna kochanka tych miejsc - pojawia się i znika, kiedy chce; skręcone sosny wystają ze stromych zboczy, jak ciernie. W pobliżu stóp znajdują się doskonale zachowane wioski Hui, w tym Sidi i Hongcun. UNESCO, Ang Lee i Zhang Yimou zostali już przez nich schwytani, a ten sam los czeka na Ciebie.

13. Diaolou in Kaiping

Jeśli masz czas tylko na jedną z atrakcji Guangdong, wybierz Kaiping i jego Diaolou. W pobliżu tego miasta, położonego w pobliżu Kantonu, około 1800 osiedli warownych jest rozproszonych wśród pól. Każdy z bastionów zbudowanych na początku XX wieku. - arcydzieło architektury. Z wyglądu dalekie są od średniowiecznych zamków, ale są zszokowane ekscentrycznym miszmaszem stylów architektonicznych Chin i Zachodu. Grecki, romański, gotycki, bizantyjski i barokowy - bez względu na styl, który pamiętasz, na pewno go tam znajdziesz.

14. Jazda na rowerze w Hainan

Niezmienne błękitne niebo i sprzyjający klimat sprawiają, że jedyna chińska tropikalna wyspa jest idealnym miejscem nie tylko do leniwego relaksu, ale także do wypraw rowerowych. Jedź na wschód, aby zobaczyć malownicze pola ryżowe, wspaniałe zatoki i plaże - należą one do najlepszych w Azji. Nie przegap słabo zaludnionych i zalesionych górskich obszarów w centrum wyspy, na których mieszkają tubylcy Hainan - Li i Miao. Na drodze jest więcej transportu, ale nadal wygląda na opuszczony.

15. Lhasa

Święte miasto Lhasa jest wspaniałym wstępem do Tybetu. Tam poczujesz, jak gęsią skórkę rozkoszy przepływa przez skórę. Przede wszystkim powinieneś odwiedzić niekończące się sale modlitewne Pałacu Potala, średniowieczną Świątynię Jokhang i klasztorne miasta Drepung i Sera, ale nie przegap mniej odwiedzanych świątyń i szlaków pielgrzymkowych. Bielone kręte uliczki starego miasta są sercem dzielnicy tybetańskiej. Możesz godzinami wędrować wokół nich, patrząc na sklepy rzemieślników, tajne świątynie i lokalne herbaciarnie.

16. Pieszo w Jiangxi

Jiangxi to jedna z tych prowincji, których można pominąć przy planowaniu trasy. Jiang-jak-ją-tam? Jiang, gdzie? No dobra, niespodzianka: jest tu nie tylko mnóstwo pasterskich krajobrazów, ale także wygodna jazda pociągiem na zachód od Szanghaju. Niewielu słyszało o spiczastych świątyniach taoistycznych w górach Santsqinshan lub starych traktach pocztowych Wuyuan łączących wioski starożytnej dzielnicy Huzhou. Ale jeśli masz wygodne buty i chcesz poznać chińską prowincję, Jiangxi jest dla Ciebie.

17. Tarasy ryżowe w Yuanyang

Tarasy ryżowe Yuanyang rzeźbione na zboczach długiego łańcucha wzgórz świadczą o niesamowicie pełnym szacunku stosunku mieszkańców Hani do wspaniałego krajobrazu, na którym żyją. Podobnie jak schody gigantycznych schodów, tarasy są przyjemne dla oka o każdej porze roku. Ale zimą, kiedy po brzegi wylewane są ryżu, a ukośne promienie słońca o zachodzie i wschodzie słońca są miażdżone w wodzie, widok staje się po prostu urzekający. Sprawdź z góry, czy na karcie pamięci w aparacie jest wystarczająca ilość wolnego miejsca.

18. Krajobrazy nad rzeką Li, Guangxi

Trudno przecenić piękno rzeki Li - jednego z legendarnych, klasycznych 18 obrazów, z którymi większość podróżników ma wyobrażenie o Chinach. Płaczące wierzby smutne wzdłuż brzegów szemrzących strumieni, bawoły wygrzewają się w stawach, a chłopi sieją pola na tle szmaragdowo zielonych zębów wapiennych gór. Przejedź się rzeką bambusową tratwą - a zrozumiesz, dlaczego ten krajobraz od wieków inspiruje artystów i poetów. Zrelaksuj się i ciesz się spokojem i pięknem unoszącym się nad rzeką.

19. Wielki Budda w Leshan

Możesz znaleźć statystyki dotyczące Wielkiego Buddy Leshana - tak, jego uszy mają naprawdę 7 metrów długości! - ale aby naprawdę zrozumieć, jak wielki jest, możesz zejść po stopniach wykutych w skale i stanąć u jego stóp, tak aby paznokcie kciuka znajdowały się na wysokości oczu. Nie imponujące? Wyobraź sobie, że ten kamienny cud został ręcznie wycięty w przybrzeżnej skale ponad 1200 lat temu.

I uzupełnij nasz 30-ku ...

20. Taijiquan

Dla niektórych jest to wyrafinowana forma medytacji w ruchu, dla innych imponujący arsenał technik sztuk walki. Taijiquan jest kwintesencją wszystkich Chińczyków. Codzienne ćwiczenia przedłużą twoje życie o kilkanaście lub dwa lata lub, w najgorszym przypadku, ułatwią szturmowanie zatłoczonego autobusu. Taijiquan nie zawsze jest powolny i gładki: styl szkoły Chen obejmuje szybkie elementy boksu Shaolin i wiele wyczerpujących ćwiczeń nóg . Znajdź nauczyciela - w Pekinie, Szanghaju, Yangshuo, Wudangshan - i dodaj magii i tajemnic do swoich chińskich przygód.

21. Klasztor Lubrang

Jeśli nie możesz dostać się do Tybetu, odwiedź znacznie bardziej dostępny historyczny region Tybetańskiej Amdo w prowincji Gansu. Właśnie byłeś w Han China - następna chwila jest już prawie w Tybecie. Klasztor Labrang w Xiahe przyciąga legiony opalonych tybetańskich pielgrzymów. Niekończący się strumień pielgrzymów rozciąga się wzdłuż kory - świętą ścieżkę graniczącą z rzędami bębnów modlitewnych. Wpływ tego klasztoru jako potężnego źródła siły duchowej jest ogromny. To urzekający zakątek Chin o mieszanym smaku etnicznym i bogatych możliwościach pieszych wędrówek.

22. Dunhuang

Urocze miasto Dunhuang, położone w oazie, znajduje się na dalekim zachodzie Chin, gdzie żyzne ziemie w końcu ustąpiły miejsca pustyni. To naturalne miejsce odpoczynku dla zmęczonych i zakurzonych odkrywców Jedwabnego Szlaku. Wokół miasta są górskie wydmy, a pozostałości Wielkiego Muru powoli niszczą ostre wiatry pustynne. Ale jaskinie Mogao są naprawdę niesamowite. Oto największa grupa buddyjskich pomników jaskiniowych w Chinach, a posągi Mogao są nieopisanie piękne i być może największym skarbem kultury narodowej.

23. Jazda na rowerze po Yangshuo

Cały dzień jazdy rowerem wzdłuż rzeki Yulong to najlepszy sposób na docenienie niesamowitego piękna tej zielonej doliny. Dla większości gości Yangshuo robi najbardziej żywe wrażenie. Nie zapomnij o kanapkach i odrobinie wody na piknik nad brzegiem rzeki. Kręcąc się wśród pól ryżowych lub siedząc nad wodą i ciesząc się krajobrazem krasowym, otrzymasz niezapomniane wrażenia.

24. Mount Kailash, zachodni Tybet

Najbardziej czczona ze świętych gór Azji, deifikowana przez miliony buddystów i hinduistów, góra Kailash wznosi się nad równiną Barkha, jak gigantyczna czworościenna czorten (stupa) o wysokości 6714 m. Dodaj sąsiednie jezioro Manasarovar - kolebkę czterech największych rzek Azji - i stanie się jasne, dlaczego to miejsce jest takim miejscem wyjątkowy. Przyjdź do jednego z najpiękniejszych i najbardziej zacisznych zakątków planety, a dostaniesz bonus: wszystkie grzechy są odpuszczane na trzydniową wędrówkę szlakiem pielgrzymkowym wokół góry.

25. Jedwabny szlak

Istnieją inne miasta Jedwabnego Szlaku w innych krajach - na przykład w Uzbekistanie i Turkmenistanie - ale tylko w Chinach czujesz się podróżnikiem na prawdziwym Jedwabnym Szlaku. Wsiądź do autobusu i poczuj się jak starożytny kupiec - kilometr po kilometrze, miasto po mieście. Kashgar to serce Jedwabnego Szlaku i tygiel, w którym wciąż mieszają się różne narody. Khotan jest nie mniej interesujące - niezwykłe miasto, wciąż zachowujące pieczęć odległej przeszłości.

26. Pieszo do rezerwatu przyrody Jiuzhaigou

Spacer po zalesionych dolinach rezerwatu przyrody Jiuzhaigou - dawne jeziora bardziej niebieskie niż lazurowe i małe tybetańskie wioski otoczone zaśnieżonymi szczytami - zawsze był ozdobą wycieczki do Syczuanu, a teraz, zgodnie z doskonałym nowym programem ekoturystycznym, podróżnikom pozwolono na wędrówki, a nawet biwakowanie w parku. Przewodnicy mówią po angielsku , można wypożyczyć namioty i inny sprzęt. Będziesz potrzebował tylko przygodowego nastroju i zapasowych baterii do aparatu.

27. Chińska akrobatyka

Chińczycy rodzą się artystami. Słyną z nieustraszoności i niedoścignionych sztuk walki, ale pokrewna dyscyplina - akrobatyka - zapiera dech w piersiach. Oba gatunki są ze sobą ściśle powiązane. Gdziekolwiek jesteś, rozejrzyj się za młodymi akrobatami ulicznymi, których gutaperka kłóci się z ogólnie przyjętym pojęciem ludzkich ograniczeń. W Szanghaju lub Pekinie możesz chodzić do teatru, aby reprezentować profesjonalne zespoły. Po chińsku ta sztuka nazywa się jazzi, co można tłumaczyć jako „różne umiejętności” - termin wskazujący na różnorodność repertuaru.

28. Victoria Harbour Cruise

Rozlega się sygnał i biegniesz do trapu. Gwizdkiem twój statek odpływa. Z perspektywy portu słynna panorama stalowych i neonowych drapaczy chmur w Hongkongu otwiera się na tle otaczających gór. Jesteś na pokładzie legendarnego Star Ferry, który od ponad 100 lat przewozi pasażerów z wyspy Hongkong na Półwysep Kowloon. Dziesięć minut - a prom już zacumuje, dzwonek dzwoni i zejdziesz na brzeg. W cenie 2 dolarów Hongkongu jest to prawdopodobnie najbardziej opłacalny rejs na świecie.

29. Pingyao

Pingyao zjedzony przez czas - prawdziwy diament: solidne, otoczone murem miasto z atmosferą dynastii Qing. W Pingyao, jak w chińskiej trumnie, warstwa po warstwie, pasował kompletny zestaw zalet - imponujące mury miejskie, wąskie uliczki, stare witryny sklepowe, tradycyjna architektura, mnóstwo wspaniałych hoteli, przyjaźni mieszkańcy i umiarkowane rozmiary. Jednym słowem, przeszukaj wszystkie Chiny - nie znajdziesz innego takiego miejsca. Możliwe, że w ogóle nie chcesz opuszczać Pingyao.

30. Beijing Hutongs

Aby naprawdę penetrować „pod skórą” stolicy Chin, przynajmniej raz zgubić się w sieci starych zaułków. Pomogą rozszyfrować kod genetyczny Pekinu: to życie w hutunach sprawia, że ​​mieszkańcy stolicy są tak gościnni i interesujący w komunikacji. Pekin pozycjonuje się jako metropolia XXI wieku, ale jego prawdziwy urok tkwi w boskiej architekturze dziedzińców, wąskich uliczek, przypadkowo ułożonych dachów jednopiętrowych domów i wyraźnie wyczuwalnego ducha dobrego sąsiedztwa. Łatwo jest poczuć: zatrzymaj się na kilka dni w małym hotelu z dziedzińcem, a autentyczny Pekin spotka cię każdego ranka.