5 niebezpieczeństw związanych z ośrodkami narciarskimi, których nie należy zapominać

Kontuzje

Pomimo tego, że jazda na nartach jest jednym z najbardziej ekstremalnych sportów, ryzyko śmiertelnych obrażeń w ośrodku jest niskie i nie przekracza prawdopodobieństwa zranienia, na przykład w wyniku wypadku. Ale złamania kostki, podudzia, skręcenia lub rozdarte więzadła są nadal najczęstsze na stokach narciarskich.

Jeśli nadal jesteś ranny, przede wszystkim oceń swoje samopoczucie, nie próbuj gwałtownie wstawać, a z kolei testuj części ciała. Spróbuj naprawić uszkodzoną część ciała w jednej pozycji, możesz spróbować ostrożnie nałożyć bandaż elastycznym bandażem. Nie zaleca się podgrzewania „obolałego miejsca”, ponieważ charakter uszkodzeń jest nadal nieznany, a przy złamaniach i skręceniach jest to surowo zabronione.

Jeśli jesteś otoczony ludźmi, koniecznie skontaktuj się z nimi w celu uzyskania pomocy i odprowadź cię do centrum medycznego. Są chwile, kiedy nikogo nie ma w pobliżu. W takich sytuacjach ważne jest, aby poinformować kogoś z twoich znajomych / krewnych lub dyżurujących instruktorów / ratowników o tym, dokąd zmierzasz i przewidywanym czasie powrotu przed zejściem na tor. Staje się to niezbędne w przypadkach, gdy nie ma połączenia komórkowego i nie można skontaktować się ze służbą ratunkową, co nie jest rzadkością na obszarach górskich. Wraz z tym rozumiemy, że wizyta u lekarza jest konieczna, ponieważ wiele obrażeń ma opóźniony efekt. Na przykład niektóre rodzaje krwotoków pourazowych mogą dojrzewać kilka dni przed uszkodzeniem mózgu lub nieprawidłowo złamane złamanie kości nadgarstka, ściskanie, może zakłócać działanie głównych nerwów lub naczyń krwionośnych, co z kolei zmienia czułość i ruch ręki lub prowadzi do obrzęku i przekrwienia . A potem nie można uniknąć wizyt u ortopedy, chirurga lub neurologa.

Postępuj zgodnie z podstawowymi środkami bezpieczeństwa, aby nie przyćmić odpoczynku. Oceń poziom trudności trasy, zanim na nią przejdziesz. Wybierz czas z najmniejszą aktywnością ludzi, a jeśli nie jest to możliwe, zawsze poruszaj się, zachowując dystans, nie zagracaj przejścia i nie stawiaj przeszkód innym uczestnikom ruchu narciarskiego.

Ryzyko kontuzji niweluje poziom szkolenia i profesjonalizmu narciarza. Jeśli nie jesteś zawodowym sportowcem, nie jesteś zbyt przygotowany ani nawet nie umiesz jeździć na nartach, wybierz ścieżkę o prostym zejściu lub skorzystaj z usług instruktora. Dzięki niemu możesz nauczyć się na przykład techniki prawidłowego upadku, która jest bardzo ważna dla wszystkich. Oto kilka podstawowych zasad: podczas upadku zgrupuj i zmaksymalizuj wszystkie mięśnie, zegnij kolana, przyciśnij podbródek do klatki piersiowej, aby zmaksymalizować głowę od uderzenia.

Strój

Odzież może odgrywać prawie kluczową rolę w trybie termoregulacji twojego ciała, co nie tylko zapewni komfort podczas jazdy, ale także pomoże uniknąć hipotermii lub przegrzania. Ważne jest, aby ubrania były zgodne z pogodą, a także z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa. Dotyczy to szczególnie dzieci. Lepiej jest wykluczyć wszelkie krawaty i sznurowadła, szale, biżuterię, luźne włosy, które można łatwo złapać.

Oparzenia i odmrożenia

Wpływ promieni ultrafioletowych w jasnym świetle słonecznym jest wzmocniony ze względu na spadek warstwy atmosferycznej podczas wspinaczki w góry. Mogą wystąpić oparzenia oczu. Około 4-6 godzin po ciągłym wystawieniu na słońce bez okularów ochronnych osoba odczuwa ból oka, skurcze, zaczerwienienie, łzawienie i widzenie może gwałtownie się pogorszyć.

Aby zapobiec przedostawaniu się szkodliwych promieni słonecznych do oczu, użyj maski narciarskiej. Chroni oczy nie tylko przed promieniowaniem ultrafioletowym, ale także przed możliwymi uszkodzeniami, na przykład gałęziami drzew lub cząstkami lodu, a także przed wiatrem.

Usta pomogą chronić balsam lub szminkę, jeśli są stosowane co 2 godziny. Po wypiciu wysusz usta i nie oblizaj ich podczas chodzenia lub jazdy na rolkach. Wilgoć na ustach działa jak mikrosoczewka, zwiększając działanie światła słonecznego, a tym samym zwiększając ryzyko uszkodzenia.

Spróbuj zrelaksować się na świeżym powietrzu przy optymalnej temperaturze powietrza. Do - 10 przy umiarkowanej wilgotności i braku wiatru to najbardziej odpowiednie warunki klimatyczne. Jeśli temperatura jest niższa, a pogoda wietrzna, istnieje ryzyko odmrożenia. Odmrożenie zwykle występuje na wystających lub otwartych obszarach ciała i kończyn, dlatego najczęściej dotykają palców rąk i stóp, twarzy, nosa, uszu. Objawy: drętwienie kończyn, a następnie brak oznak bólu. W przypadku tego rodzaju zmian lepiej natychmiast skonsultować się z chirurgiem.

Aktywność fizyczna

Sprzęt do narciarstwa alpejskiego i snowboardu ma imponującą masę i należy go dostosować do noszenia. Ponadto nogi narciarza podlegają silnemu stresowi. Dlatego, z większym prawdopodobieństwem na koniec pierwszego dnia jazdy na nartach, będziesz dzielić się z najbliższymi, że ledwo poruszasz nogami. Jeśli masz już problemy z układem mięśniowo-szkieletowym (kręgosłup, stawy, więzadła), lepiej będzie wstępnie omówić z ortopedą / reumatologiem / neurologiem, czy podobne obciążenia są przeciwwskazane i jak na przykład zoptymalizować odpoczynek i dbać o ciało, użyj miękkie elastyczne ortezy chroniące słabe punkty.

Alkohol

Narciarstwo może być pijane i niebezpieczne. Nawet kieliszek wina spowalnia reakcję. A na wysokości dwóch tysięcy metrów zatrucie występuje kilka razy szybciej. Pod wpływem alkoholu w ciele odczuwa się lekkość i plastyczność, strach jest całkowicie nieobecny, pojawia się poczucie wolności, poczucie prędkości. Istnieją jednak statystyki wypadków w ośrodkach narciarskich, które miały miejsce w stanie nietrzeźwym. Może wystąpić nie tylko osłabienie uwagi i przeszacowanie siły, ale także hipotermia, ponieważ osoba pod wpływem alkoholu nie odczuwa sygnałów swojego ciała o zimnie, zmęczeniu i niebezpieczeństwie.