Przypisano Ci operację: uczestnicz w planowaniu

Lekarze naprawdę nie lubią pacjentów „leczonych przez Internet”. Dlatego od razu decydujesz: czy musisz być kochany, czy nie być odcięty? Nawiasem mówiąc, lekarz nie może powiedzieć, że wędrowałeś po Internecie. Po prostu przestudiuj wszystko, co jest istotne dla twojej diagnozy - przynajmniej tak, aby zgoda na operację (musisz ją podpisać) była naprawdę poinformowana.

O co zapytać lekarza

Na początek zrozum, że możesz podpisać nie tylko zgodę na operację, ale także odmowę (w stosunku do siebie lub swojego dziecka). Aby podjąć decyzję, musisz przedstawić wszystkie możliwe konsekwencje.

Dlatego jeśli nagle (teraz zdarza się to rzadko, ale nadal) Twój lekarz ogranicza się do krótkiego streszczenia: „Albo tniemy, albo nie odpowiadam za twoje życie”, możesz odnieść się do ustawy federalnej z 21.11.2011 N 323-FZ (czerwony z 26.04.2016) „Podstawy ochrony zdrowia obywateli w Federacji Rosyjskiej”.

Warunkiem interwencji medycznej jest udzielenie świadomej dobrowolnej zgody obywatela lub jego przedstawiciela prawnego na interwencję medyczną na podstawie kompletnych informacji przekazanych przez oficera medycznego w przystępnej formie na temat celów, metod świadczenia opieki medycznej, związanego z nimi ryzyka, możliwych opcji interwencji medycznej, jej konsekwencji, a także zamierzone wyniki opieki medycznej.

Artykuł 20 ustęp 1

Oznacza to, że teraz żyjesz i ogólnie nic cię nie martwi. Lub przeszkadza, ale jesteś już przyzwyczajony do tego poziomu dyskomfortu. Czy jesteś ciekawy, jak się poczujesz po operacji? Jak długo nie możesz chodzić, pływać, kochać się ... I po co to wszystko? Oznacza to, co się stanie, jeśli operacja NIE zostanie wykonana.

A co najważniejsze, jakie jest ryzyko samej operacji - w wyniku operacji Twoja szansa na przeżycie do nowego roku wzrośnie lub zmaleje?

Lekarz musi przynajmniej odpowiedzieć na te trzy pytania. Możesz je zapytać, nie zagłębiając się nawet w szczegóły swojej diagnozy.

Pytania dla zaawansowanych

Spróbuj zrozumieć, jakie opcje są możliwe w twoim przypadku. Na przykład twój lekarz może być pewien, że w przypadku przewlekłego zapalenia migdałków migdałki muszą zostać wycięte, w przypadku mięśniaka macica musi zostać usunięta, astenokardia powinna być również szybko leczona ... Medycyna już poszła daleko, a on wciąż żongluje wiedzą zdobytą w latach 70. w ZSRR . Zdarzają się sytuacje, w których interwencja chirurgiczna, w porównaniu np. Z terapią farmakologiczną, nie przedłuża życia. Ale to znacznie obniża jego jakość. Postaraj się uzyskać „drugą opinię” - to znaczy konsultację z więcej niż jednym lekarzem. Rozumiejąc i ważąc ryzyko i korzyści, możesz odrzucić operację. Jest to określone w tym samym artykule 20 ustawy (paragraf 4).

Surfując po Internecie możesz odkryć wiele interesujących rzeczy. Na przykład, aby odkryć, że oprócz metody operacji, o której powiedział ci lekarz, są mniej traumatyczne, ale nie mniej (zwykle nawet bardziej) skuteczne. Wróć do lekarza i omów z nim zalety i wady wszystkich znanych metod.

Faktem jest, że pewna metoda interwencji chirurgicznej może być najbardziej niebezpieczna w skali światowej statystyki, ale to twój lekarz odnosi największe sukcesy. Sytuacja jest impasowa: w skali globalnej ryzyko „dużej operacji” jest ogromne, ale w twoim konkretnym przypadku sytuacja jest odwrotna - lekarz nie „dostał ręki” w małoinwazyjne techniki… Wybór zawsze należy do ciebie: znaleźć lekarza, który może zrobić to, czego potrzebujesz, lub zgódź się na operację, którą twój lekarz ma dobrze.

Istnieje legenda wśród ludzi na temat istnienia „lekkiego” i „ciężkiego” znieczulenia. Podobno po operacji nie czuje się chory i nie rani głowy, należy dodatkowo zapłacić anestezjologowi. Jak to sobie wyobrażasz? Czy lekarz ma tajną szafkę, w której ukrywa nielegalne narkotyki, aby ukarać tych, którzy nie płacą?

Każda operacja ma swoje własne wskazania do określonego rodzaju znieczulenia. Nawiasem mówiąc, znieczulenie jest również interwencją medyczną - i wymaga osobnej świadomej zgody. Więc wszystkie informacje, które musisz podać.

Problemy z gospodarstwem domowym

Kiedy osoba w białym płaszczu powie, że „operacja jest prosta” lub „musisz teraz myśleć tylko o zdrowiu, nic więcej”, wszystkie dodatkowe pytania znikną natychmiast. Ale na próżno. Jeśli operacja zakończy się pomyślnie, nadal będziesz musiał po niej żyć. Zastanów się więc (przynajmniej w przybliżeniu), jak długo potrwa okres rehabilitacji, czy będziesz musiał leżeć na oddziale intensywnej opieki medycznej, jak szybko możesz wrócić do pracy i sportu, w jaki sposób będziesz opiekować się operacją, w końcu ...

Być może po otrzymaniu (lub nie otrzymaniu) odpowiedzi na te pytania zrozumiesz, że musisz wykonać operację, ale lepiej nie u tego lekarza lub w innej klinice. Na szczęście w dzisiejszych czasach jest wybór. Nie zaprzeczaj sobie.