Jak plotki i intrygi wpływają na twoją karierę

Niestety, ludzie zawsze spotykali się w koalicjach i prowadzili tajne starcia, aby zdobyć władzę, pieniądze lub uznanie. Nigdzie z tego nie dostaniesz. W firmach, szczególnie dużych, każdy stara się wyróżniać i awansować w szeregach w jakikolwiek sposób. Istotnie, znaczenie osoby w tym przypadku wzrasta w oczach kolegów, a on sam, po otrzymaniu pewnej mocy, traci czujność i zaczyna przyjmować to, co się dzieje, za coś oczywistego.

Tak więc, w oparciu o interesy, tworzone są podobne grupy, które mogą następnie rozpocząć swoją podziemną walkę:

  • zabawne. Ludzie spotykają się, aby zrobić coś niezbyt dobrego lub dobrze się razem bawić. Takie grupy powstają spontanicznie i ciągle coś pasjonują.

  • pokrewne. Powstań, gdy krewni zbierają się w biurze. Na przykład w niektórych firmach istnieją klany całej rodziny, których członkowie są odpowiedzialni za różne obszary i wszyscy są pod kontrolą.

  • pracownicy Pracownicy różnych działów spotykają się w nieformalnym otoczeniu, aby omawiać kwestie zawodowe lub korporacyjne.

Jakie jest niebezpieczeństwo plotek? Po pierwsze, nie odzwierciedlają one rzeczywistego obrazu i nie zakłócają podejmowania właściwych decyzji. Po drugie, z czasem pracownicy są tak przepełnieni plotkami, że zaczynają je przeżywać. I zamiast poświęcać czas na swoje bezpośrednie obowiązki, zaczynają dyskutować o tym, co dzieje się w organizacji, szukają nowych informacji, wyciągają błędne wnioski, tracąc motywację do pracy i wypełniając swoje zadania bardzo przeciętni.

Na przykład niektórzy pracownicy, którzy pracują przez wiele lat na swoim miejscu i ostatecznie decydują się „usiąść” szefowi, aby uzyskać pożądaną promocję, zaczynają prowadzić politykę informacyjną, odsłaniając swojego szefa w bardzo nieestetycznej formie. Wielu udaje się osiągnąć pożądany rezultat, ale z czasem kierownictwo firmy rozumie, że ludzie ci nie mają takiej samej wiedzy i umiejętności jak ich poprzednicy, i decydują się na zmianę takiego pracownika.

W praktyce spotkałem wiele przypadków, gdy stosując takie metody, ludzie próbowali zbudować karierę, ale niestety, nawet jeśli im się to udało na pierwszym etapie, w rezultacie poniosłem wielką stratę. Dlaczego Po pierwsze, cała tajemnica prędzej czy później staje się oczywista. Prawda będzie nadal znana, a to znacznie wpłynie na reputację pozbawionego skrupułów pracownika. Po drugie, inni rozumieją, że osoba używająca takich metod zdecydowanie nie jest godna zaufania. W rezultacie osoba może stać się zakładnikiem swojego zachowania i zamiast oczekiwanych korzyści dostać jeszcze dwa problemy. Dlatego przed rozpoczęciem „walki za kulisami” zastanów się, co chcesz uzyskać: efekt krótkoterminowy lub strategia długoterminowa.

Jeśli nagle zostaniesz wciągnięty w plotki, musisz po prostu zatrzymać takie dialogi i uprzejmie przetłumaczyć temat. Ogólnie rzecz biorąc, w takich sytuacjach bardzo ważne jest zachowanie neutralności, nie pozwalając sobie na udział w jakimś pojedynku. Rzeczywiście, możliwe jest, że zastosujesz wobec ciebie ukryte manipulacje, a sytuacja może się rozwinąć w taki sposób, że twoje wyrażenia, wyjęte z kontekstu, zostaną użyte przeciwko tobie. Lepiej być otwartym i przyjaznym, a wtedy ludzie będą cię też wysycać szacunkiem.