Jak zmienia się psychika kobiety w okresie menopauzy

Menopauza jest naturalnym etapem rozwoju kobiecego ciała. Nie możesz go pominąć i nie możesz go zignorować. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest przygotowanie się na początek menopauzy, wiedząc, jakie zmiany w stanie psychicznym może powodować.

Co to jest menopauza?

Menopauza jest naturalną zmianą w kobiecym ciele związaną z ustaniem miesiączki i końcem okresu rozrodczego. Zazwyczaj zmiany te występują u kobiet w wieku 40-50 lat.

Elena Shubina, psycholog zorientowany na ciało w agencji Proftrening-Consult, mówi, że podczas menopauzy „… zmienia się hormonalne tło kobiety, co prowadzi do szeregu objawów fizjologicznych, które powodują dyskomfort moralny i fizyczny. Metabolizm zwalnia, co może prowadzić do pojawienia się nadwagi. Kobieta staje się bardziej wrażliwa na zmiany klimatu, reaguje na pogodę . Trudniej jest osiągnąć pełne funkcjonowanie narządów wewnętrznych, jakikolwiek stres lub nieprawidłowe funkcjonowanie w codziennym schemacie, odżywianie może wpływać na pracę przewodu żołądkowo-jelitowego. Wrażliwość skóry wzrasta, pojawiają się tak zwane uderzenia gorąca. ”

Często uważa się, że menopauza jest z konieczności stanem depresyjnym, niekończącymi się napadami złości i ciągłą nerwicą. Jednak nie wszystkie kobiety doświadczają menopauzy w ten sposób. Dlatego natychmiast dostrój się do złych - jest to oczywiście fałszywa ścieżka.

Życie się zmienia

Ważne jest, aby wiedzieć, że menopauza występuje w pewnym wieku i często wiąże się z nią wiele negatywnych procesów w psychice kobiety. Dlatego nierozsądne będzie nazywanie ich psychologicznymi konsekwencjami menopauzy, a także przezwyciężenie tego wszystkiego tymi samymi metodami.

40-50 lat - to wiek największego dobrobytu u kobiet. Wiek, w którym odnoszą sukcesy w pracy , zajmują wysokie stanowiska lub skutecznie angażują się w działalność gospodarczą. W tym wieku bardziej niż kiedykolwiek kobieta objawia się jako kobieta, zasługuje na prawdziwą miłość i podziw.

„Lyuda miał 48 lat, kiedy zauważyłem, że nawet najmniejsze kwestie, które nie są warte uwagi, rozwijamy się w poważne skandale. Nie kupiłem mleka - to źle, kupiłem mleko - to źle, bo nie wyglądałem, że nie ma nawet chleba, zadzwoniłem, żeby zapytać, czy mogę kupić coś innego - nieuważny i nie mogłem zdecydować, co robić.

Wcześniej takie pytania nie powstawały, a teraz, mówiąc w przenośni, cała histeria wynika z paczki mleka, która kończy się listą wszystkich moich możliwych i niewyobrażalnych braków i błędów w zachowaniu ”, mówi 51-letni Dmitry.

Rzeczywiście, w okresie menopauzy napady złości kobiet są dość częstym zjawiskiem. Histeria jest bezpośrednią konsekwencją zmian hormonalnych i towarzyszących jej gwałtownych zmian nastrojów. W tym okresie kobieta reaguje na wszystko, co dzieje się ostrzej, bierze sobie do serca te rzeczy, na które wcześniej nie zwracała uwagi.

Jedyne, co kobieta chce osiągnąć za pomocą takiego zachowania, to wyrzucić wewnętrzny dyskomfort, który ją pokonuje i z którym nie może sobie poradzić sama. Dlatego ważne jest, aby pamiętać, że wszystkie wyrzuty nie dotyczą jej męża, ale jej samej. Nie każdy może doświadczyć takich stanów depresyjnych i jednocześnie przyznać się do winy.

Wewnątrz czułem się bardzo nieswojo, wszystko wydawało się nie tak: nie wychowywałem w ten sposób swoich dzieci i nie osiągnąłem niczego w pracy, chociaż nie było to tak tragiczne. A przede wszystkim bałam się zostać z tym sama, bez męża. W tym czasie dzieci nie mieszkały z nami, a on był jedyną osobą blisko mnie.

Nie pozwalałem mu wyjeżdżać w podróż służbową, ciągle dzwoniłem, pytałem, gdzie jest, organizowałem napady złości, gdy był opóźniony lub spędzałem czas z kimś innym. Zrobiłem tragedię z faktu, że nie zauważył, jak przygotowałem pyszny obiad lub że zmieniłem włosy ”, mówi Valentina, 49 lat.

Okresowi menopauzy często towarzyszy odejście dzieci z rodzicielskiego „gniazda”, stabilność relacji z mężem. Na tym tle zachodzi proces całkiem naturalny dla kobiety - strach przed samotnością . I to nie tylko wiąże się z menopauzą, ale raczej zwykłymi procesami zachodzącymi w życiu prawie każdej kobiety w wieku 40 i 50 lat. Menopauza może tylko zaostrzyć te procesy.

Tracąc dawną atrakcyjność fizyczną, kobieta czuje, jak opuszcza ją siła życiowa. Regularność życia zmniejsza ilość odbieranych emocji, przez co kobieta odczuwa pustkę psychiczną. Zaabsorbowanie krewnych własnymi sprawami sprawia, że ​​opieka i uwaga kobiety nie są konieczne, a to na ogół niszczy jej psychikę.

Podczas menopauzy kobieta traci uwagę, koncentrację i szybciej się męczy. Wszystko to intuicyjnie mówi jej, że nie może być już tak przydatna i potrzebna wszystkim wokół niej, jak wcześniej. Dlatego nawet niewielki spadek uwagi jej bliskich jest postrzegany jako tragedia. Brak niezbędnej uwagi z czasem jest już solidnym fundamentem depresji.

Aby zapobiec utracie wiary przez kobietę, jej rodzina musi się z nią skonsultować, opowiedzieć jej o swoim życiu, podzielić się czymś, podziękować za troskę i uwagę oraz poprosić o coś. Wszystko to może pomóc kobiecej psychice wyzdrowieć.

Ponadto teraz ważne jest, aby kobieta zrozumiała, że ​​jest kochana i doceniana nie za to, co zrobiła lub powiedziała, ale po prostu dlatego, że jest nią. Jest to bardzo trudne, a jednak świadomość tego pomoże kobiecie zejść z konia, zatrzymać walkę o uwagę i miłość, uspokoić się i cieszyć życiem.

Nasza ekspertka Elena Shubina uważa, że ​​„wzrost pobudliwości i histerii zawsze wskazuje na to, że dana osoba nie radzi sobie . Tak więc, jeśli wszyscy pomożemy mu wyjść z sytuacji, lwia część histerii zniknie. Ponadto, jeśli kobieta żyje w harmonii ze światem i sobą, menopauza nie jest dla niej bardzo przerażająca. Jest o wiele gorzej dla kobiet, które uważają, że nie miały czasu, w czymś nie miały miejsca, źle wyglądają, nagromadziły wiele zniewag ”.