Świeże ciasto francuskie

Zazwyczaj ciasto francuskie nazywane jest ciastem bez drożdży.

Można go przygotować na różne sposoby, ale zawsze musisz pamiętać, że:

  • Przed wypiekami ciasto należy schłodzić, ale nie zamrozić;
  • nie smaruj blachy do pieczenia olejem, ale zwilż ją wodą ;
  • smaruj jajkiem tylko górną część produktu, w przeciwnym razie jajko sklei krawędzie zaciągnięcia, nie wzrośnie;
  • włóż produkty do gorącego piekarnika (co najmniej 250
około

C) schłodzony. Pieczenie trwa 10-15 minut, a do pieczenia dużych ciast z nadzieniem - 15-25 minut. Nadzienie do ciast francuskich może być dowolne: mięso , dziczyzna, dżem, jabłka , śmietana.

Składniki ciasta francuskiego to mąka pszenna, masło lub margaryna, jajka, woda lub mleko , kwas cytrynowy lub octowy. Te ostatnie przyczyniają się do pęcznienia glutenu zawartego w mące, co nadaje ciastu elastyczność. Do ciasta można dodać koniak, a wtedy ciasta będą szczególnie delikatne i kruche.

Podczas cięcia ciasta należy upewnić się, że noże i nacięcia są ostre, aby krawędzie się nie zacinały i nie przeszkadzało to w podwyższaniu ciasta. Arkusze ciasta należy rozwałkować nieco dłużej i szerzej niż blachy do pieczenia, aby nie odkształciły się podczas pieczenia. Produkty posypane cukrem nie mogą być smarowane jajkiem ani jajkiem wodą; staną się nieatrakcyjne.

Przepis 1


Mąka - 2 szklanki;
Zimna woda - niekompletne szkło;
Masło lub margaryna - 250 g;
Żółtko - od 1 jajka ;
Sól, kwas cytrynowy - szczypta.

Przepis 2

Mąka - 3 filiżanki;
Woda - pół szklanki;
Masło lub margaryna - 300 g;
Sól -1/2 łyżeczki;
Sok z cytryny lub ocet - 1 łyżeczka.

Wlej mąkę do miski (pozostaw 1⁄4 szklanki do zrolowania), dodaj wodę , sól , sok z cytryny lub ocet i ugniataj ciasto. Podziel masło lub margarynę na 6 części, rozwałkuj ciasto, zetrzyj jedną część masła równomiernie na grubym tarce, złóż na cztery, rozwałkuj ponownie i zetrzyj następną porcję masła itp. Następnie złóż ciasto i włóż do lodówki na 1 godzinę, gdy ciasto ostygnie, kontynuuj wytwarzanie i pieczenie produktów.

Natychmiastowe ciasto francuskie


Mąka - 2 szklanki;
Olej lub margaryna - 200 g;
Kubek zimnej wody -1/2;
Cukier - 1 łyżeczka;
Sól jest szczypta.

Czasami nazywa się to posiekanym i ugotowanym, jeśli recepta nie wymaga mocnego nakładania warstw. W misce lub na desce posiekaj masło lub margarynę nożem na małe kawałki, a następnie przesiej na nią mąkę i posiekaj wszystko na ziarna. Dodaj sól i cukier rozpuszczony w wodzie i zagniataj ciasto, aż będzie gładkie. Połóż gotowe ciasto na zimno. Przed pieczeniem ciasto należy rozwałkować 2-3 razy i od czasu do czasu chłodzić.

Smacznego!