Radykalna decyzja

Co dziwne, długość spódnicy damskiej przez cały czas była faktem życia społecznego, a nawet politycznego. Jej wahania mogą spowodować prawdziwą rewolucję w ideologii społecznej lub, wręcz przeciwnie, pogodzić najbardziej nieprzejednanych przeciwników. Zarówno radykalne mini, jak i niepozorne maksi nagle stały się wyzwaniem i sposobem wyrażenia własnych przekonań. Chociaż w zasadzie najbardziej radykalna decyzja dotycząca długości spódnicy została podjęta ponad sto lat temu, kiedy rąbek uniósł się nieco ponad podłogę, lekko otwierając nieskromne spojrzenie nogi kobiety. W tym momencie upadło wiele bastionów konserwatywnej moralności. Od tego czasu wystąpiły tylko niektóre transformacje długości.

Oficjalnie wprowadzenie minispódniczki do szerokiej mody przypisuje się amerykańskiej fashionistce Mary Coint, która w latach sześćdziesiątych w jednym z najbardziej konserwatywnych krajów świata - Wielkiej Brytanii - zrobiła tak radykalny krok. Co więcej, całkowicie zszokowała angielskie wysokie społeczeństwo (i, jak zauważamy, podbiła jednocześnie zbuntowaną młodzież), kiedy w 1966 roku udała się w mini spódniczkę do świętości Świętych Imperium Brytyjskiego - Pałacu Buckingham - aby otrzymać Order Zasługi z rąk samej królowej Elżbiety w Wielkiej Brytanii eksport. Mary Kuant sama uważała wymyśloną przez nią minispódniczkę za symbol rewolucji seksualnej lat sześćdziesiątych.

Od tego czasu mini spódniczka zdecydowanie zdobyła swoje miejsce na High Fashion Olympus, nawet w tych latach, gdy przez pewien czas była zmuszona poddać się dłoni, na przykład spodnie lub klasyczne sukienki. A jednak najbardziej znani projektanci odzieży niezmiennie wracają do swoich mini kolekcji.

To zrozumiałe. Po pierwsze, spódniczka mini wyraźnie odmładza każdy wygląd, a która kobieta nie stara się przedłużyć cudownego, ale tak krótkiego momentu pięknej młodości? Po drugie, mini pozwala zademonstrować jedną z głównych kobiecych zalet - piękne nogi, tak długo pokryte całym światem bujnymi krynolinami i pętlami. Po trzecie, mini pozwala pokazać zabawę i frywolność samym projektantom, a tym samym tworzyć ciekawsze i nieoczekiwane kreacje.

Wszystko to w pełnym asortymencie jest obecne w kolekcjach wiosna-lato / 2003. Tutaj minispódniczka stała się jednym z wiodących trendów . Co więcej, w najbardziej radykalnej formie. Ale jednocześnie mini od dawna przestało być sztandarem na barykadach i pozostaje jedynie stylową i, w pewnym sensie, ekstremalną różnorodnością ubrań, która daje dobrą okazję do wyrażenia siebie każdej osobie - zarówno twórcy mody, jak i jego klientowi.

Wśród wszystkich odmian dzisiejszej mody można chyba wyraźnie wyróżnić tylko jeden ogólny trend - w tym sezonie rąbek spódnicy podciągnął się bardzo energicznie i osiągnął maksymalne dopuszczalne poziomy . Jeśli podniesiesz go co najmniej nieco wyżej, będzie to tylko bluzka lub drobny temat, a nie mini-sukienka. Prawie wszystkie wiodące domy mody (Prada, Givenchy, DKNY, D&G, Gucci, Chanel i tak dalej) zgadzają się co do tego. Ale reszta daje przestrzeń najbardziej brutalnej wyobraźni. I wtedy każdy z nas może pójść w ślady największych projektantów.

Materiały oferowane na minispódniczki w tym sezonie są równie różnorodne . Jednocześnie wyobraźnia praktycznie nie jest niczym ograniczona, co daje ogromny wybór. W Michael Kors widać elastyczną ciasną dzianinę z szerokim poprzecznym paskiem w kontrastowych kolorach. W Gucci gama materiałów z kolekcji minispódniczek sięga od miękkiej skóry po naturalny jedwab. Kostium National w jednej z najbardziej demokratycznych form odzieży używa jednego z najbardziej luksusowych materiałów - tkanego złotego brokatu i Dice Kayek - nie mniej luksusowej, plastikowej i błyszczącej satyny. I prawdopodobnie najbardziej radykalną wersję można zobaczyć w Balenciaga - mini spódniczce, która sama w sobie nie jest w stanie ukryć żadnych tajemnic figury dziewczyny, wszystko wykonane jest z najlepszego przezroczystego szyfonu.

Jest jeszcze jeden bardzo interesujący trend. Przy całym minimalizmie (przepraszam za taką grę słów) tego rodzaju ubrania stanowiły okazję do bogatego i różnorodnego wystroju . Givenchy ma kilka rzędów ozdobnych zapięć z dość dużymi guzikami, co tworzy rodzaj stylu ściśle paramilitarnego munduru. Przeciwnie były romantyczne spódnice od Prady, które są bogato zdobione bujnymi kwiatami z tej samej tkaniny. Ponadto mini spódniczki można ozdobić haftem (Roberto Cavalli), aplikacją (Clements Ribeiro), kilkoma rzędami wstążek powietrznych (Lanvin), puszystymi kokardkami (Cacharel), metalowymi sprzączkami (Dior), asymetrycznym krojem (Julien McDonald).

Tak więc w tym sezonie musisz pamiętać tylko o dwóch głównych rzeczach: po pierwsze, pamiętaj o noszeniu mini, a po drugie, nosz absolutnie wszelkie mini, których pragnie niespokojny kochanie . W każdym razie pozostaniesz w ramach najistotniejszych i najbardziej dynamicznych trendów mody w tym sezonie.