Forma uniwersalna

Zeszłej jesieni podbiliśmy nas obfitością klasycznych angielskich płaszczy o tradycyjnej wąskiej prostej sylwetce. Klasyczne formy, klasyczne tkaniny, klasyczny styl - wszystko to stworzyło pewien nastrój i ułożyło się w dość wąskie ramy stylistyczne. Przyzwyczajeni w ostatnich latach do wolności wyboru, w tym w ubraniach, wielu czuło się dość nieswojo, próbując dostosować cechy swojego ugruntowanego wizerunku do kategorycznego popytu klasyków.

W tym sensie moda wiosenna jest o wiele łagodniejsza i bardziej demokratyczna . Ponadto, w oczekiwaniu na ciepłe dni, staramy się jak najszybciej zdjąć wszystko, co zbędne, dlatego wolimy ubrania, które można łatwo łączyć z innymi elementami garderoby, zdolnymi do łączenia wielu warstw i uniwersalnymi na wszystkie rodzaje katastrof pogodowych - od nagłych mrozów po nieoczekiwane tropikalne ulewy pośrodku szarawa rosyjska wiosna.

Czując powagę chwili, moda zaoferowała nam w tym sezonie dwa rodzaje ubrań jednocześnie, które całkowicie spełniają wszystkie te wymagania. To prawda, że ​​nie ma nic szczególnie nowego w jednym lub drugim, ponieważ od kilkunastu lat przemierzają światowe wybiegi, ale po pewnym smutku klasycznych sylwetek szaleństwo dla nich jest postrzegane jako powiew słodkiej wody w upalne popołudnie.

Tak więc wiosenna moda oferuje nam nieskończone odmiany na temat niemal nieśmiertelnego trencza , który, jak wiadomo, pochodzi od oficerskich płaszczów przeciwdeszczowych z czasów pierwszej wojny światowej. Z punktu widzenia funkcjonalności niewiele się zmieniło od tego czasu: trencz jest bardzo wygodny, wszechstronny, praktyczny. Z punktu widzenia wystroju i projektu zaszły zmiany, tak że w nowoczesnych trenczach tylko osoba o niezwykłej wyobraźni rozpozna mundury z początku ubiegłego wieku. Dodatkowo dodaj tutaj fascynację czystymi kwasowymi kolorami i nowoczesnymi środkami technicznymi, które pozwalają robić wszystko z materiałami, dostosowując ich właściwości do najbardziej kapryśnych wymagań (jak niezmiennie powracając, po każdym naturalnym badaniu, trencz do oryginalnej, zaprogramowanej formy, która została w nim ustalona przez producenta) .

Być może najbardziej klasyczne formy trencza można zobaczyć w tym sezonie w kolekcji Celine - ze średnią długością dłoni poniżej kolana, spokojnymi odcieniami (beż, piasek, khaki, perłowoszary), satynową podszewką, dwurzędowy zapięcie, naszywane kieszenie z patkami, kanciaste podkręcane koszule kołnierze, zasłony i szwy. Teraz wyobraź sobie to samo, ale tylko ... w kombinacji futurystycznych pasków i plamek zieleni, bzu, bieli, fioletu, różu - a otrzymasz trencz Gucci.

Paramilitarne trencze wyglądają jeszcze bardziej zabawnie z co najmniej kolanem skróconym przez Louisa Vuitona (ceglastoczerwony odcień błyszczącej skóry z białymi dużymi plamkami na całej tkaninie) i Maxa Marę (czerwona lakierowana skóra. Szaleństwo, które pozostało od ostatniej wiosny brokat ze złota i srebra dał początek niesamowitym historiom w postaci luksusowych brokatowych trenczów od YSL lub Oscar de la Renta.

Kolejnym hobby projektantów mody ze światowych domów mody są krótkie obszerne kurtki . Jeśli przy tworzeniu trenczków w tym sezonie ich wyobraźnia była nadal ograniczona raczej sztywnymi ramkami o tradycyjnej formie, to kurtka zapewnia znacznie większy zakres. Co natychmiast wykorzystali mistrzowie High Fashion.

Oczywiście również w tym przypadku istnieje pewien wzorzec, który posłużył jako podstawa rozwoju całego trendu w modzie. Uważa się, że takim modelem była kurtka bohatera kultowego amerykańskiego filmu z lat 60. „Rebel bez ideału”. Tak skutecznie zintegrowała się z młodzieżową kulturą masową, że została entuzjastycznie przyjęta nawet w Europie, stając się częścią stylu mody ulicznej. Taka kurtka stała się prawdziwym symbolem wolnego życia, ulicą, odznaczoną żywiołami. Oczywiście w naszym regulowanym świecie, który wymyślił dziwną koncepcję zasad ubioru, aby ograniczyć nasze uzależnienia od ubrań, wszelkie przejawy elementów wolnych są postrzegane z entuzjazmem. I prawdopodobnie nie jest to przypadkowe, że teraz zainteresowanie wzbudza kurtki w stylu „modowym”.

Tutaj fantazja działa w tym sezonie z maksymalną prędkością. Oferowane są najbardziej niekonwencjonalne materiały: haftowana satyna od Stelli McCartney, coś w rodzaju plandeki od kultowego Diora, gruba bawełna od Burberry i Jil Sander, dzianina od Missuni, skóra od Bally i Gucci. Kształt kurtek jest nie mniej zróżnicowany: lekko wydłużone kurtki od Gaultiera, kurtki cargo z naszywanymi kieszeniami, dropperami i paskami od Vivienne Westwood, bardzo obszerne i skrócone znacznie wyżej niż talia kurtki od Miu Miu. Różne wykończenia - ozdobne dwustronne zamki od Jil Sander, paski i metalowe klamry od D&G, metalowe nity od John Galliano. Łączy je tylko duża objętość, długość do talii, gumka lub specjalny wąski pasek wzdłuż dolnej części kurtki.