Kwas hialuronowy: rola i właściwości

Prima wielu kosmetyków i solistka zabiegów estetycznych - kwas hialuronowy - słusznie otrzymuje zasłużoną pochwałę za doskonałe wykonanie swojej części. Eksperci mówili o wszystkich interesujących właściwościach i właściwościach.

Co to jest kwas hialuronowy?

Pomimo głośnej nazwy kwas hialuronowy (haloid - szklisty, kwas uronowy) wcale nie jest kwasem, ale polisacharydem, który jest integralną częścią naszego organizmu.

„Jest to ważny składnik skóry, mięśni, nerwów i innych tkanek ludzkich, który pełni jednocześnie kilka ważnych funkcji: zatrzymuje wodę, regeneruje tkanki, leczy rany i jest odporny na działanie wirusów i bakterii. Większość kwasu hialuronowego w organizmie znajduje się w skórze. Jest naturalnym wypełniaczem luk między włóknistymi elementami skóry - kolagenem i elastyną, bierze udział w ich syntezie. Jedną z najważniejszych właściwości kwasu hialuronowego jest jego najwyższa hydrofilowość - zdolność wiązania wilgoci. Jedna cząsteczka kwasu hialuronowego jest w stanie zatrzymać setki cząsteczek wody, a nawet 1% wodny roztwór kwasu hialuronowego nie jest już płynem, lecz lepkim żelem ”- mówi Natalya Efremova, nauczycielka i metodologka z Martineks Training Center.

Dlaczego zatem, jeśli nasze ciało ma własne zapasy hialuronu i je produkuje, to czy potrzebujemy kosmetyków, w których odgrywa on ważną rolę? „Z wiekiem z powodu stresu, oparzeń słonecznych, złej pielęgnacji, złych nawyków może dojść do uszkodzenia warstwy rogowej skóry, co prowadzi do zmniejszenia stężenia kwasu hialuronowego w skórze właściwej. W rezultacie tkanki dają więcej wody niż otrzymują, co prowadzi do odwodnienia skóry, zmniejszenia syntezy kolagenu i elastyny ​​oraz pojawienia się zmian związanych z wiekiem. Pojawiają się w postaci suchości, zwiotczenia, utraty elastyczności skóry, zmarszczek. Przywrócenie poziomu kwasu hialuronowego jest możliwe tylko z zewnątrz w wewnętrznych warstwach skóry, pomoże to zatrzymać lub spowolnić procesy zmian związanych z wiekiem ”- mówi Natalia Efremova.

Rola kwasu hialuronowego w kosmetykach

W tej chwili kosmetyki z kwasem hialuronowym są prezentem dla skóry. Teraz możesz go znaleźć w wielu produktach kosmetycznych - od kremów po kosmetyki dekoracyjne, nawet w niektórych produktach do paznokci. „W kosmetykach biosyntetyzowany kwas hialuronowy jest stosowany jako środek żelotwórczy, nawilżający i błonotwórczy” - mówi Marina Nyubo, założycielka marki NuBo.

Kwas hialuronowy o niskiej i wysokiej masie cząsteczkowej dodaje się do kosmetyków. „Środki, które obejmują kwas hialuronowy o wysokiej masie cząsteczkowej, są w stanie przenikać w głębsze warstwy skóry. Działają na poziomie komórkowym: zatrzymują wilgoć w skórze, zwiększają produkcję elastyny ​​i kolagenu - białek odpowiedzialnych za jej elastyczność. Środki o niskim ciężarze cząsteczkowym kwasu hialuronowego działają na powierzchnię skóry, tworząc przepuszczalny dla powietrza film, który zatrzymuje płyn i nawilża skórę właściwą ”, mówi Natalia Efremova.

„Kosmetyki do twarzy z kwasem hialuronowym, niezależnie od rodzaju skóry i wieku, są odpowiednie dla wszystkich, ale są szczególnie polecane osobom z suchą skórą po 30 latach. W tym wieku skóra zaczyna tracić elastyczność, pojawiają się pierwsze zmarszczki, cera pogarsza się ”, zauważa Natalya.

 1. Dramatycznie inna balsam nawilżający Clinique
 2. Darphin Exquisage Serum & Cream
 3. Wzbogacone aktywne serum przeciwstarzeniowe do twarzy „Instant lifting” Dr. Kozhevatkin
 4. Hydraphase UV Intense Legere La Roche-Posay
 5. Lekka emulsja żelowa Prep + Prime Moisture Infusion MAC
 6. Matis Hialuronic Acid Mask
 7. Mavala Glove Repair krem do rąk na noc
 1. Nawilżający krem ​​na bazie kwasu hialuronowego NuBo Hydro-Boost Bezolejowy żel nawilżający
 2. Silnie skoncentrowana maska Hydrating B5 Masque ScinCeuticals
 3. Idealny płyn Vichy Tone
 4. Intensywnie nawilżający żel regenerujący z witaminą B5 Nawilżający żel B5 SkinCeuticals
 5. Kompleks liftingujący do twarzy Cell Shock Swiss Line
 6. Swisso Logical Zepter Serum nawilżające przeciwzmarszczkowe
 7. Mesokoktail „Bioactive Hyaluron” Alpika
 8. Hialuronowe plastry pod oczy Żel przeciwzmarszczkowy pod oczy Purederm
 1. Krem BB do paznokci ORLY
 2. Kompleksowy zabieg przeciwzmarszczkowy „Dzień i noc” Diademin
 3. Podkład pod obszar pod oczami Photo Finish Smashbox
 4. Mineralny krem ​​koloryzujący do ciemnej skóry Caudalie
 5. Hydrolizowany krem ​​regenerujący Pulanna
 6. Krem „Odmłodzenie” Czarna Perła
 7. Revitalift Anti- Aging Gamut Filler L'Oreal Paris

Kwas hialuronowy w zabiegach kosmetycznych

Trudno wyobrazić sobie wiele zabiegów estetycznych w gabinecie kosmetologa bez udziału kwasu hialuronowego; od dawna znajduje się w „menu” salonów kosmetycznych. Dlaczego więc, jeśli mamy kosmetyki z kwasem hialuronowym, czy naprawdę potrzebujemy zabiegów kosmetycznych z jej udziałem?

„Pomimo wszystkich swoich pozytywnych właściwości i osiągnięć kwas hialuronowy zapewnia jedynie powierzchowne, krótkotrwałe nawodnienie”, wyjaśnia Natalya Efremova. Przy poważnych zmianach związanych z wiekiem, gdy musisz wypracować duży obszar drobnych i głębokich zmarszczek, a także jeśli skóra jest bardzo sucha, przepracowana opalaniem po wakacjach lub częstych wizytach w solarium, po prostu nie możesz tego zrobić bez wstrzykiwania hialuronu.

„Procedury wykorzystują kwas hialuronowy pochodzenia roślinnego, zwierzęcego i mikrobiologicznego. Ponieważ jego metabolizm jest bardzo aktywny (przebywa w ciele przez 2-3 dni, następnie jest niszczony, a komórki są syntetyzowane przez nowy), sztucznie zsyntetyzowane substancje stosuje się do wprowadzania do głębszych warstw skóry, charakteryzujących się tym, że cząsteczki kwasu hialuronowego są „ze sobą powiązane”, co przyczynia się do dłuższego rozpadu tego w organizmie ”, mówi Natalya.

Jakie zabiegi wykorzystują kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy jest stosowany w wielu zabiegach, które mają na celu przywrócenie równowagi nawilżenia skóry, rehabilitację po opalaniu oraz przywrócenie młodości i urody.

Biorewitalizacja

Jest to chyba jedna z najpopularniejszych procedur w salonach. Wstrzykując kwas hialuronowy, możesz nie tylko przywrócić równowagę wilgoci, ale także wypracować sieć zmarszczek, zapobiegając ich dalszemu pojawieniu się. Przeczytaj więcej o procedurze biorewitalizacji w materiale na temat procedur odmładzających.

Mezoterapia

Kwas hialuronowy jest często stosowany w preparatach mezoterapii. Poprawia penetrację do komórek innych substancji wprowadzanych wraz z nim w ramach koktajlu. O wszystkich zawiłościach tej procedury dowiesz się z artykułu na temat mezoterapii.

Wypełniacze

Aby skorygować niedoskonałości, na przykład, aby pozbyć się garbu na nosie, stosuje się również fałdy nosowo-wargowe, zmarszczki, aby zwiększyć objętość ust, aby poprawić owal twarzy, również preparaty o wysokim stężeniu kwasu hialuronowego o kształcie żelu. Wcześniej rozmawialiśmy o wszystkich zawiłościach wprowadzania wypełniaczy.

Istnieją również opcje bez iniekcji dla procedur z udziałem kwasu hialuronowego, które pojawiły się po modzie na wszystko nieinwazyjne, na przykład tę samą mezoterapię lub biorewitalizację. W tym procesie lek nakłada się na skórę, a następnie jego penetracja poprawia się pod wpływem aparatu, na przykład lasera lub innego urządzenia o określonym spektrum działania.

„Procedury bez iniekcji można wykonywać zarówno w celu zapobiegania, jak i dodatkowej opieki wraz z metodami iniekcji, co doprowadzi do szybszych i lepszych wyników”, zaleca Natalya Efremova.

Jaka będzie Twoja skóra za 10 lat?