Podstawowa garderoba: dlaczego czujesz się zawstydzony w kostiumie kąpielowym

A jeśli nie kompleksy, to na pewno zmiana w tym, jak postrzegają cię inni. W jednym eksperymencie badanym przedstawiono fotografię dziewczyny. Połowa uczestników widziała tylko jej twarz, druga - twarz i górną część ciała w kostiumie kąpielowym. Wystarczyło spojrzeć na nagie ciało, by ocenić model jako osobę potrzebującą przyjemności (a nie jako osobę moralną, którą uważała ją pierwsza grupa).

W innym eksperymencie mężczyźni oglądali zdjęcia dziewcząt w bikini. W ich mózgu aktywowano ten obszar, który odpowiada za korzystanie z rzeczy, a nie za dialog z osobą. Innymi słowy, strój kąpielowy obiektywizuje kobietę, zamieniając ją w sposób zaspokajający seksualne pragnienia. Najwyraźniej, nieświadomie to czując, czujesz się zawstydzony, kiedy rozmawiasz na plaży z ubranym mężczyzną.

Inne badanie wykazało, że strój kąpielowy negatywnie wpływa na poczucie własnej wartości: przed sezonem kąpielowym kobiety są bardziej niezadowolone ze swojego ciała niż w innych miesiącach roku. To prawda, że ​​strój kąpielowy stał się ostatnio tak nagi - nieco ponad 50 lat temu.

Pojawienie się odzieży do uzdatniania wody

Od początku XVIII wieku kąpiel stała się zdrową procedurą. Ale żeby to zdobyć, kobiety musiały pokonać wiele trudności. Nie mogli sobie pozwolić na wejście do wody i zniszczenie swojej reputacji. Aby osoby z zewnątrz nie widziały pływającej kobiety z wyższych sfer, wynaleziono specjalne łaźnie. Kabinę wprowadzono do morza lub jeziora, kobieta przebrała się w długie ubrania (obciążniki przymocowano do krawędzi, aby rąbek nie wzniósł się na powierzchnię wody) i zeszła po drabinie, aby wędrować po wodzie. Sytuacja nie zmieniła się dramatycznie aż do początku XX wieku: kobiety nosiły sukienki i majtki, które z czasem ulegały skróceniu, ale nadal nie wykazywały zbyt dużej sylwetki. Warto zauważyć, że na osobnych plażach kobiety i tak pływały w pełnych mundurach, a mężczyźni nago.

Pierwsze zmiany w modzie plażowej

Być może nadal pływalibyśmy w sukienkach-torebkach lub rajstopach, gdyby nie dzielna kobieta Annette Kellerman. Była pływakiem, brała udział w programie i wymyśliła ciasny jednoczęściowy strój kąpielowy. W 1907 roku została w nim aresztowana za nieprzyzwoitość. Ale to nie powstrzymało Annette - kontynuowała walkę o prawa kobiet do kąpieli w wygodnych ubraniach.

Przełom nastąpił w latach dwudziestych. Kobiety zaczęły przychodzić na plażę w ubraniach, które otwierały biodra! To prawda, że ​​skromność nadal pozostawała priorytetem: specjalne „jednostki moralne” upewniały się, że krawędź ubrania nie znajduje się dalej niż 15 cm od kolana. Aby całkowicie zachować czystość, z przodu szyto małe fartuchy, które pokrywały strefę intymną.

Kostium kąpielowy, jak wiemy, pojawił się w latach 30. ubiegłego wieku. Jeśli nosisz model z tego okresu, jest mało prawdopodobne, aby wywołać szok i panikę na plaży. W latach 40. filmy o zsynchronizowanych pływakach często kręcono w Hollywood. Aby wizualnie zawęzić sylwetkę, ubrania kąpielowe zamieniono w gorset. W tej formie pozostał popularny przez dwie dekady.

Maksymalna otwartość

Bikini zostały stworzone w 1946 roku (aby przedstawić je publiczności, wynalazca Louis Rear, według plotek, został zmuszony zatrudnić striptizerkę, ponieważ profesjonalne modele odmówiły). Zaczęli nosić bikini dopiero w latach 60., dzięki dwóm wydarzeniom. Po pierwsze, nosili je Brigitte Bardot. Po drugie, zostały dosłownie zaśpiewane przez Briana Hylanda w zabawnej piosence, która opowiada o dziewczynie zawstydzonej noszeniem miniaturowego żółtego kostiumu kąpielowego z groszkiem. Chociaż piosenkarz twierdził w finale, że jest mało prawdopodobne, aby bohaterka jego piosenki nosiła to po raz drugi, efekt odwrotny został osiągnięty: wszyscy chcieli bikini!

Od tego czasu osiągnięto kompromis w świecie strojów kąpielowych: możliwe są wszystkie opcje, w tym muzułmańskie burkini, pozostawiając tylko dłonie, stopy i małe okno na twarz. W obliczu pozytywnego ciała, współczesne kobiety są coraz mniej nieśmiałe wobec swoich ciał i prawdopodobnie wkrótce przestaną przygotowywać się na plażę jako test, który należy wypracować na siłowni.