Piegi - co to jest i jak się ich pozbyć

Wiosną słońce nie tylko świeci, ale także ogrzewa, promieniowanie ultrafioletowe staje się silniejsze - a na twarzach ludzi pojawiają się piegi. Ale nie dla wszystkich, ale tylko dla tych, których skóra jest podatna na ich występowanie - całkowicie zależy od cech genetycznych. wymyślił, jak uniknąć pojawienia się piegów, a także jak sobie z nimi radzić, gdy już są, i czy warto to robić.

Dlaczego pojawiają się piegi?

Przyczyną piegów jest genetycznie zdeterminowana zmiana w strukturze melanocytów, wyspecjalizowanych komórek skóry wytwarzających pigment melaninowy. U ludzi określają konstytucyjną pigmentację melaniny (kolor skóry) i możliwość opalania. Pod wpływem światła słonecznego wytwarzają większą ilość pigmentu.

Piegi nie są chorobą, chociaż kosmetolodzy nazywają je przerażającym słowem „dyschromia”. Najczęściej występują u osób o jasnej, cienkiej skórze, niebieskich lub szarych oczach i złotych lub brązowych włosach. Najczęściej ludzie tego typu żyją daleko od równika. Ich skóra zawiera mniej pigmentu, jest bardziej wrażliwa na słońce, ale jednocześnie łatwiej absorbuje światło słoneczne, wytwarzając witaminę D3, która odpowiada za wchłanianie wapnia.

Nie tak dawno temu grupa naukowców, w tym naukowcy z National Institute of Health, odkryła gen IRF4, który odpowiada za wrażliwość na słońce, a także za obecność powyższych cech. Reguluje ilość melaniny na powierzchni komórek (melanina jest czarno-brązowym pigmentem, który jest wytwarzany przez organizm jako reakcja ochronna na światło ultrafioletowe, dzięki czemu pojawia się opalenizna).

To melanina chroni skórę przed promieniowaniem ultrafioletowym. Jeśli ilość melaniny, która dociera do keratynocytów (komórek tkanek nabłonkowych) jest zmniejszona, za którą odpowiada jedna z odmian tego genu, na skórze pojawiają się piegi.

„Geny zaangażowane w pigmentację skóry również odgrywają ważną rolę w zdrowiu i funkcjonowaniu układu odpornościowego człowieka. To badanie może pomóc zrozumieć choroby skóry spowodowane interakcją genetycznych predyspozycji z czynnikami środowiskowymi. Przykładem takiej choroby jest czerniak ”, komentuje dr n. Med. Dan Kastner, dyrektor naukowy NHGRI.

Co zrobić, aby zapobiec pojawianiu się piegów

Skórę ze skłonnością do piegów należy starannie chronić przed słońcem. Nie wychodź z domu bez ochrony przeciwsłonecznej. Noś czapki z szerokim rondem. Nie przebywaj długo na słońcu w niebezpiecznych godzinach - od 10 do 17, w zależności od poziomu aktywności promieni ultrafioletowych (wartość wskaźnika pokazującego to można zobaczyć tutaj). Uwierz mi, zapobieganie jest jednym z najskuteczniejszych sposobów radzenia sobie z pojawieniem się piegów.

 1. Nivea Sunscreen,
 2. Jogurt z filtrem przeciwsłonecznym Korres dla skóry wrażliwej
 3. Clinique Sunscreen,
 4. Wodoodporny krem ​​przeciwsłoneczny Murad do twarzy i ciała,
 5. Nawilżający krem przeciwsłoneczny do twarzy Coola .

Jak pozbyć się piegów

Pierwszą rzeczą do zrozumienia jest to, że piegi nie mogą być usunięte raz na zawsze. Na tej podstawie należy zmierzyć siłę chęci pozbycia się często nawet ładnych miejsc i swoich możliwości finansowych.

 1. Even Better Clinique Whitening Serum,
 2. Serum wybielające La Prairie ,
 3. Moisture White The Body Shop Serum wybielające
 4. Ultimate Brightening Serum MD Ultraceuticals Whitening Serum ,
 5. Korektor wybielający Idealia Pro Vichy .

Piegi są dobrze maskowane przez lekkie, ale skuteczne koreańskie kremy BB. Faktem jest, że dziewczyny z tego kraju mają po prostu obsesję na punkcie jasnej skóry o jednolitym odcieniu. Podążając za kupującymi, koreańscy producenci oferują produkty, które mogą maskować piegi, a nawet zwalczać je za pomocą składników wybielających.

Kremy BB przeznaczone dla kobiet w Europie i Ameryce mają znacznie niższą zdolność maskowania.

 1. BB Cream Missha ,
 2. Wybielający krem BB Dr.Jart + ,
 3. BB wybielający krem ​​przeciwzmarszczkowy Lioele ,
 4. BB wybielający krem ​​przeciwzmarszczkowy Skin79 ,
 5. Krem BB BB z żeń- szeniem .

W salonach i klinikach kosmetycznych możesz spróbować poddać się procedurom na „czerwonym” kolagenarium. Jest to urządzenie przypominające solarium, którego lampy emitują czerwone światło.

Procedury laserowe Fraxel mogą pomóc w osiągnięciu szybszych widocznych wyników. Na przykład producenci systemu laserowego Fraxel DUAL 1550/1927 twierdzą, że otrzymał dodatkowe pozwolenie, które gwarantuje wyeliminowanie piegów i plam starczych.

Urządzenie działa w następujący sposób: laser ułamkowy, nie naruszając bariery ochronnej, wnika w skórę właściwą i działa od wewnątrz, odnawiając skórę, korygując zmarszczki i nierównomierną pigmentację. Zwykle procedury są przeprowadzane w trakcie, czas trwania zależy od dowodów.

Może gra nie jest warta świeczki?

Już to powiedzieliśmy i powtórzymy to jeszcze raz. Pomimo różnorodności opcji radzenia sobie z piegami, nie stworzono jeszcze unikalnego narzędzia, które uratuje cię od nich raz na zawsze. Wszelkie działania należy powtarzać raz za razem. Nawet wybielanie skóry nie doprowadzi do trwałego rezultatu: jeśli dostaniesz się na słońce bez odpowiedniej ochrony, piegi znów będą z tobą.

Więc może warto to znosić? W końcu często wyglądają nawet uroczo. Potwierdzają to liczne sondaże: mężczyźni uważają piegowate dziewczyny za seksowne! Nasi przyjaciele również wyrazili tę opinię.

Co mężczyźni myślą o piegach