Oparzenie słoneczne: zapobieganie i leczenie

Majowe i letnie wakacje są tuż za rogiem. A to oznacza, że ​​wielu z nas w końcu będzie w stanie godzinami tarzać się z książką przy dźwiękach fal i zgrabiać gorący piasek bosymi stopami. Aby uniknąć problemów związanych z relaksacją na słońcu, skóra musi być wcześniej przygotowana. wymyśliłem, jak uniknąć oparzeń słonecznych i co zrobić, jeśli nadal się pojawiały.

Jak rozpoznać oparzenie słoneczne

Bardzo łatwo jest się opalać. Wystarczy złamać przynajmniej kilka zasad bezpiecznego opalania - a objawy nie potrwają długo. Zaczerwieniona skóra, gorąca w dotyku, lekki obrzęk i ból, lekkie dreszcze i gorączka to tylko pierwsze z nich.

Czym jest oparzenie słoneczne? Można to porównać ze zwykłym termicznym, jedyną różnicą jest źródło - nadmierna ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe. Najczęściej na plaży można dostać oparzeń słonecznych pierwszego stopnia, charakteryzuje się zaczerwienieniem skóry i bólem przy dotknięciu. Drugi stopień, z utworzeniem wypełnionych płynem pęcherzy, nastąpi przy dłuższej ekspozycji na słońce. Inne gatunki są niezwykle rzadkie.

Możesz uzyskać lekką formę w ciągu 15-30 minut ekspozycji na słońce - jest to znana sytuacja dla osób o białej skórze, które przynajmniej raz zaniedbywały filtr przeciwsłoneczny. Pierwsze objawy zauważysz dopiero po 2-6 godzinach.

Jakie jest niebezpieczeństwo poparzenia słonecznego

Do konsekwencji nadmiernego opalania należą nie tylko pęcherze i złuszczanie się skóry, ale także plamy starcze, przedwczesne zmarszczki, a nawet zaćma. Istnieje również opinia, że ​​oparzenia słoneczne powodują uszkodzenie DNA w komórkach skóry, co często prowadzi do rozwoju raka - głównie typów płaskonabłonkowych i podstawnych, ryzyko czerniaka jest znacznie zwiększone tylko o kilka oparzeń w wieku poniżej 20 lat.

Nie tak dawno temu naukowcy z Uniwersytetu w Bonn odkryli, że oparzenia mogą prowadzić nie tylko do raka skóry. Profesor Thomas Tyuting wyjaśnia: „Reakcja zapalna skóry, która występuje po długotrwałym wystawieniu na słońce, sprzyja migracji komórek czerniaka przez naczynia krwionośne”. Profesor uważa, że ​​to odkrycie wyjaśnia, dlaczego przerzuty w narządach wewnętrznych często występują u pacjentów z powierzchownym czerniakiem i naciekiem neutrofilowym.

Zapobieganie oparzeniom słonecznym

  1. Suplement diety do przygotowania skóry do opalania „Tanning Optimizer” Imedeen ,
  2. Nutricosmetyczny preparat do przygotowania skóry do opalania „Sun” Inneov ,
  3. Suplement diety do przygotowania skóry do opalania Femicode „Light Tan”.

  1. Tan Reparer Lancaster Serum do opalania
  2. Aromessence Solaire Decleor Tanning Serum
  3. Tan Preparat Radiant Serum Carita Serum do opalania .

Oparzenia należy leczyć tylko zalecanymi produktami. Aby zmniejszyć stan zapalny, możesz kupić Panthenol Spray lub dowolny krem ​​leczniczy w aptece. W żadnym wypadku nie rozmazuj oparzeń tłuszczem, olejem, alkoholem i maściami, które nie są przeznaczone do takiego uszkodzenia.

Po usunięciu pierwszych objawów kontynuuj regularne nawilżanie skóry za pomocą środków do tego przeznaczonych. Noś luźne ubranie wykonane z naturalnej bawełny lub jedwabiu pokrywające całe ciało - nie podrażni twojej skóry jak tworzywa sztuczne.

I nie wychodź na słońce bez środków o wysokim współczynniku ochrony, dopóki objawy oparzenia słonecznego całkowicie nie znikną, a złuszczanie skóry ustanie. Odzyskiwanie może potrwać do tygodnia.

  1. Agent leczniczy Panthenol,
  2. Opiekun Agenta,
  3. Healing Aloe Vera Nature Republic Cooling Gel,
  4. Krem leczniczy SOS Sunburn Soother Clarins .

Jeśli oparzenie nie ustępuje przez długi czas lub towarzyszy mu ból i gorączka, a obszar skóry, na którym tworzą się pęcherze, jest większy niż ramię lub brzuch, skonsultuj się z lekarzem. Szczególną uwagę należy zwrócić na oparzenia słoneczne na szyi i twarzy - mogą powodować trudności w oddychaniu i obrzęk, szczególnie u dzieci. W przypadku takich objawów należy również skonsultować się ze specjalistą.