Podstawowa szafa: dlaczego kobiety kochają buty na wysokich obcasach

Trochę historii

Ludzie zawsze marzyli o unoszeniu się nad ziemią, a szlachetni mężczyźni nosili pierwsze buty na wysokich obcasach, aby podkreślić swój status i dosłownie wznieść się ponad resztę. W Europie obcasy stały się modne w XIV wieku dzięki dwóm zaletom: po pierwsze, są wygodne do jazdy (unieruchamiają stopę w strzemieniu), a po drugie, są praktyczne na brudnych ulicach (pomagają przechodzić kałuże). Będąc częścią garderoby szlachty, pięty zamieniły się w symbol władzy.

Następnie zostały adoptowane przez kobiety (najpierw arystokraci, a następnie kurtyzany). Wysokość ich obcasów wskazywała na bogactwo i status społeczny. Na przykład zamożni Wenecjanie zakładają chopiny - buty, których platforma osiągnęła 50 cm (i według niektórych źródeł - 100 cm). Nie mogli się poruszać bez pomocy pokojówek, ale przez trzy stulecia nie porzucili modelu. Być może wszystkie buty na obcasach były początkowo niewygodne. Na dworze Ludwika XVI kobiety stosowały laski, aby zachować stabilność podczas chodzenia.

Kilka wieków później, w epoce wiktoriańskiej, mężczyźni wybrali wygodę i płaskie podeszwy. To wtedy obcasy stały się symbolem kobiecości, ponieważ powodują niestabilność chodu, nie pozwalają na szybkie poruszanie się i bieganie, co oznacza, że ​​podkreślają słabość i kruchość użytkownika.

W połowie XX wieku wymyślono spinki do włosów, a jednocześnie zyskał popularność taki rodzaj grafiki, jak pin-up - na plakatach przedstawiających półnagie dziewczyny, na których tylko szpilkach można było ubrać ubrania. Kojarzenie z seksualnością doprowadziło do tego, że w filmach najczęściej buty noszą superbohaterowie, śmiertelne uwodzicielki lub tancerze kabaretowi. Wraz z krótką spódniczką zbyt wysokie obcasy mają złą reputację w masowej świadomości - są związane z rozwiązłością i dostępnością.

Trochę psychologii

Nowoczesne kobiety zakładają szpilki, aby zyskać kilka centymetrów wzrostu. I nie próbują na próżno: jak odkryli naukowcy z Polski, ludzie wokoło uważają, że piękniejsi są ludzie, których nogi są nieco dłuższe niż przeciętne liczby ludności. Oznacza to, że nawet pięta „kieliszek” znacząco podnosi twoją atrakcyjność. Dzieje się tak również dlatego, że wzrasta amplituda kołysania bioder, nacisk kładzie się na twoją okrągłość.

Fakt, że buty mają ogromny wpływ na mężczyzn został sprawdzony i potwierdzony przez psychologa Nicholasa Gegena. Jego asystenci zakładają płaskie buty, średnie obcasy i szpilki. Dziewczyny zaprosiły przechodniów do wzięcia udziału w ankiecie. Jeśli asystenci naukowca byli w butach na wysokich obcasach, wówczas mężczyźni odpowiadali na tę prośbę dwa razy częściej (w 83% przypadków) niż w przypadku dziewcząt w butach z płaską podeszwą. W innym eksperymencie asystenci upuścili rękawicę. Jeśli nosili buty na wysokich obcasach, pomagało im 93% przechodzących mężczyzn, co jest o 30% wyższe niż w przypadku dziewcząt w butach bez obcasów. Warto zauważyć, że we wszystkich przypadkach buty na obcasie nie miały żadnego wpływu na przechodzące kobiety.