Jak rozstać się z niepotrzebnymi ulubionymi rzeczami

Pragnienie zbierania ubrań wiąże się z dwoma nieporozumieniami. Po pierwsze: „Im większy wybór, tym lepiej wyglądam”. Ale tak naprawdę, jak pokazują badania, mnóstwo dostępnych opcji utrudnia nawigację. Tak więc w jednym z eksperymentów w sklepie spożywczym zorganizowano sprzedaż różnych dżemów. Najpierw na tacy umieszczono 24 smaki, które klienci mogli spróbować uzyskać kupon rabatowy. Następnego dnia zaoferowano tylko sześć opcji na takich samych warunkach. Jak myślisz, w którym przypadku kupujący często kupowali dżem? Kiedy asortyment jest szerszy? Źle! Pierwszego dnia tylko 4% odwiedzających wzięło jam. Ale po drugie, gdy liczba alternatyw była ograniczona, jedna trzecia kupujących opuściła sklep z bankiem.

Ta sama historia dzieje się z szafą. Im bardziej obszerne, tym trudniej jest podjąć decyzję, dlatego ludzie stosują te same kombinacje dzień po dniu (i według badań niosą nie więcej niż 30% zakupionych przedmiotów). Jesteś bardziej kreatywny, gdy ubrania są ograniczone.

Druga pułapka: „Pewnego dnia ponownie założę tę kurtkę”. Moda jest cykliczna, istnieje szansa, że ​​za dziesięć lat znów obnosicie się w aksamitnej sukience mamy, która nagle przydała się w tym sezonie. I, oczywiście, ogrzewa cię nadzieja, że ​​kolejne minus 10 kg - i zmieścisz się w dżinsach, które kupiłeś trzy lata temu jako zachęta do odchudzania. Oszczędzasz stare rzeczy, a jednocześnie kupujesz nowe na skalę przemysłową. Jeśli nie chcesz zabierać osobnego mieszkania do przechowywania butów i ubrań na hipotece, będziesz musiał coś porzucić. Ale jak oddzielić niepotrzebne od ukochanego?