Psychologia garderoby: jakie tajemnice da odzież

Ludzie wokół ciebie decydują o barwie głosu, postawie, gestach i oczywiście ubraniu. W jednym eksperymencie ponad 300 osób obu płci patrzyło na zdjęcia mężczyzn przez trzy sekundy. Na niektórych zdjęciach modelki były ubrane w garnitury kupione w sklepach, a na innych w ubrania na zamówienie. „Dwa” nie różniły się kolorem ani materiałem, ale jedynie jakością ściegu i pasowały do ​​figury. Jak się okazało, nawet krótki czas wystarczył, aby mężczyźni w ręcznie robionych garniturach zrobili wrażenie pewniejszego, odnoszącego sukcesy i bogatszego niż reszta. Ponieważ twarze na zdjęciach zostały rozjaśnione, wnioski uczestników zostały wyciągnięte na podstawie szybkiej oceny odzieży. Co jeszcze może powiedzieć nieznajomym, a nawet tobie?

Materialne samopoczucie

Nie tylko jakość twojej garderoby, ale także wybór modeli daje wskazówki, czy doświadczasz finansowego wzrostu, czy upadku. W 1926 r. Ekonomista George Taylor wprowadził „indeks hem”. Jego zdaniem długość odzieży damskiej jest wiarygodnym wskaźnikiem procesów gospodarczych w społeczeństwie. Jeśli kwitnie, sukienki i spódnice są skracane (jak miało to miejsce w latach dwudziestych i sześćdziesiątych XX wieku). Ale gdy tylko nadchodzi recesja (na przykład krach na giełdzie w 1929 r.), Brzeg spada dosłownie w ciągu jednej nocy. W 2010 r. Niezależne badanie potwierdziło hipotezę Taylora. Zakłada się, że osobisty wybór podyktowany jest również względami majątkowymi. Dlatego twoja minispódniczka nie jest wołaniem rozpaczy, który samotna kobieta wydaje w poszukiwaniu pary, ale znakiem, że żyjesz dobrze.

Nawiasem mówiąc, podobny wskaźnik, choć niewidoczny dla osób postronnych, istnieje u mężczyzn. Nazywa się to „indeksem bielizny”. Koszulki i skarpetki są niezmiennie kosztowne, ale gdy tylko ktoś przeżyje ciężkie czasy, odkłada nabywanie nowych bokserów i koszulek. Dlatego w intymnej atmosferze wygląd pranych męskich majtek powie Ci więcej o portfelu nowego znajomego niż o jego drogim zegarku i garniturze.

Innym sposobem nieświadomego podania statusu konta jest użycie biżuterii. Im więcej z nich, tym bardziej boisz się ubóstwa i tym gorsza jest Twoja rzeczywista sytuacja. Boisz się pozostać z niczym, więc noś ze sobą wszystko, co najcenniejsze.