3 powody, dla których mózg kocha modę

Efekt nowości

Mózg uwielbia wszystko nowe, a projektanci biorą pod uwagę ten fakt. Popularne marki produkują dziesięć kolekcji rocznie, Zara zmienia asortyment co dwa tygodnie. Właśnie kupiłeś główny trend sezonu - plisowaną spódnicę - i wydaje się, że traci na znaczeniu.

Sekretem branży modowej jest to, że nowe produkty, które zastępują się przy trzeciej prędkości kosmicznej, pozytywnie wpływają na nastrój. Pobudzają system nagradzania w mózgu i powodują euforię. Dzięki temu procesy poznawcze - pamięć, zdolność do rozwiązywania problemów, wizualne przetwarzanie informacji - ulegają zaostrzeniu. Z punktu widzenia ewolucji mechanizm ten ma proste wyjaśnienie: prehistoryczna osoba zwracała uwagę na nieznane bodźce, aby nie przegapić jedzenia lub niebezpieczeństwa. A współcześni ludzie właśnie odziedziczyli po przodkach ożywczy efekt od wszystkiego, co niezwykłe.

Skorzystaj z tej funkcji: uzupełnij garderobę nie wtedy, gdy masz dodatkowe pieniądze w portfelu, ale gdy chcesz poprawić nastrój i wzmocnić swoje zdolności intelektualne.

Zupełnie inna osoba

Mózg uważa odzież za środek komunikacji i szansę wypróbowania nietypowego zachowania. Pamiętaj o sobie: zerwałeś z mężczyzną - a następnego dnia farbował włosy. Zrezygnowali - i natychmiast obniżyli pozostałe fundusze, aby stworzyć wizerunek kobiety biznesu. Twoje zachowanie jest spowodowane przekonaniem, że zmiana stylu doprowadzi do wewnętrznego odrodzenia i poprawy okoliczności zewnętrznych.

Badacz Adam Galinsky zgadza się z tobą, który odkrył, że osoby, które zakładają biały płaszcz lekarza, wykonują zadania uwagi dwukrotnie, a także ludzie w zwykłych ubraniach lub białym płaszczu malarza domowego. Drogie marki, rzeczy „jak gwiazdy” lub mundur przekształcają twoje wyobrażenia o sobie, czyniąc je odważniejszym, bardziej kreatywnym lub niezawodnym.

Drugą stroną medalu jest opinia publiczna i stereotypy. Ludzie wokół ciebie oceniają Cię w jednej dziesiątej sekundy. Nie mają danych na temat twoich talentów, charakteru ani przeszłości. Muszą wyciągać wnioski na temat swojego statusu, temperamentu i celów na podstawie swetrów w szpulach lub torebkach z logo.

Mózg reaguje inaczej na kolory. Po długiej chorobie nie zmusisz się do założenia ulubionego brzoskwiniowego golfa, ale wybierz czarny, aby pomóc oszczędzać energię. Długo nie wytrzymasz w pokoju z pomarańczowymi ścianami i nie możesz ufać mężczyźnie w kurtce w kolorze malinowym. Naukowcy wciąż zmagają się z pytaniem, dlaczego ludzie są wrażliwi na kolory.

Według jednej wersji chodzi o kulturę i tradycje. W większości krajów niebieski kojarzy się z niebem i spokojem, a biały z czystością i czystością. Od dzieciństwa wiesz, że szary jest synonimem przeciętności, a żółty kojarzy się z zazdrością, więc możesz odnosić się do nich odpowiednio. Są też filmy i książki, z których wiesz, że czerwone czółenka sprawią, że będziesz seksowna, a mała czarna elegancka. I zakładając je, czujesz dokładnie to, co zamówił reżyser lub autor.

Inne wyjaśnienie roli koloru związane jest ze wspomnieniami i skojarzeniami. Różowy przypomina skórę dziecka, więc sięgasz po niego, jeśli jesteś młody w swojej duszy, lubisz marzyć lub chcesz wyglądać świeżo. Lub, powiedzmy, w najszczęśliwszym momencie swojego życia nosiłeś turkusową sukienkę. I od tego czasu twoja szafa jest zatkana rzeczami o niebiesko-zielonych odcieniach - więc nieświadomie powracasz do najlepszych chwil z przeszłości.