Podstawowa szafa: jak balet Cię uszczęśliwia

Podczas jednego eksperymentu okazało się, że uczniowie, którzy pokazali swoje ulubione buty różnych ludzi, mogli dość dokładnie określić wiek i dochody właścicieli. Ale tym, co szczególnie zaskoczyło badaczy, było to, że badani dokładnie odgadli psychologiczne osobliwości: na przykład zauważyli, że kobiety, które wolą obcasy, są mniej sumienne w pracy i przyjemnie się z nimi komunikują niż te, które regularnie noszą płaskie buty. Uczestnicy badania wierzyli również, że zaokrąglony peleryna wskazuje na stabilność emocjonalną właściciela. Wszystkie przedstawione założenia były zbieżne z rzeczywistością: zgodnie z testami kochanki butów baletowych charakteryzują się dokładnie cechami psychologicznymi przypisywanymi im przez obserwatorów. Według naukowców buty aktywnie uczestniczą w tworzeniu pierwszego wrażenia. Jeśli weźmiesz pod uwagę historię tworzenia butów baletowych i związane z nimi skojarzenia kulturowe, możesz kompetentnie wpływać na to, jak ludzie cię widzą.

Grace

Nazwa buta zaszyfrowała jego tło. Pod koniec lat 40. XX wieku projektantka Rose Repetto zauważyła, że ​​jej syn Roland Petit, który później został znanym tancerzem i choreografem, wraca z prób z zakrwawionymi nogami. Aby uchronić go przed cierpieniem, jego matka szyła baletki szewami na zewnątrz. Ten pomysł szybko rozprzestrzenił się w świecie baletu. Dlatego jeśli nosisz buty baletowe, zakłada się, że wiesz, jak je nosić: połóż skarpetki na nogach podczas chodzenia trochę odwrócony.

Bezpośredniość

Buty zakochały się w aktorkach, które zaczęły swoją karierę od tańca. Wspomniana już Red Repetto nosiła Brigitte Bardot w filmie „I Bóg stworzył kobietę”. W nim stworzyła wizerunek sieroty, która ze względu na swój atrakcyjny wygląd jest uważana za lubieżną i krążą wokół niej plotki. Kolejna ikona stylu, Audrey Hepburn, pojawiła się w baletkach, które Salvatore Ferragamo stworzyła dla niej w kilku filmach: Roman Vacations, Sabrina, Funny Face. W każdym z nich grała rolę szczerej i otwartej dziewczyny, o krok od dorastania. Jeśli kochasz ten model, to w środku mieszka wierna dziewczyna, która marzy o przygodzie i nowych uczuciach.

Audrey Hepburn w filmie „The Nun's Story”, 1959

Demokracja

W latach powojennych model stał się powszechny, ponieważ nie wymagał skóry do szycia, koszty materiałów były ekonomiczne. W butach baletowych nie ma powagi i patosu, dlatego w nich deklarujesz się jako osoba, która ceni sobie prostotę. Ponadto w nich nie wznosi się ponad rozmówcę, dzięki czemu można komunikować się na równych warunkach.

Brigitte Bardot w filmie „I Bóg stworzył kobietę”, 1956

Wysoka samoocena

W przeciwieństwie do szpilek buty baletowe nie zaostrzą twojej sylwetki: nie rozciągają cię wizualnie, nie wyszczuplają nóg i nie zmuszają cię do wyprostowania pleców. W nich jesteś tym, kim jesteś, więc musisz mieć wielką odwagę, aby się nie upiększyć. Zakładając buty baletowe, zmieniasz się w kobietę, która nie udowodni wszystkim swojej urody i seksualności. Nie uwiedzie mężczyzną stopami, co oznacza, że ​​wierzy, że w jej arsenale jest inna broń: umysł, urok, poczucie humoru.

Okładka magazynu Vogue, 1949

Aktywność

W każdym bucie z płaskimi stopami szybko pokonasz każdy dystans (a nawet nadążysz za wychodzącym autobusem trolejbusowym). Ani wzgórze, ani trawnik nie przestraszą cię, ponieważ przekraczanie ich nie będzie wyglądało śmiesznie (jak to ma miejsce w przypadku kobiet na wysokich obcasach). Najprawdopodobniej pielęgnujesz każdą minutę, więc noś buty, w których możesz biegać, skakać i tańczyć, pozostając jednocześnie eleganckim i kobiecym. I oczywiście w butach baletowych nie można stać się ofiarą mody, ponieważ nie mają one zmęczenia ani opuchniętych nóg, co zapewnia swobodę ruchów.

Życzliwość

Specjalista od butów Megan Cleary opublikował książkę o tym, co „mówią” jego buty o właścicielu. Twierdzi, że kobiety, które często kupują balet, są kwintesencją koncepcji „idealnego przyjaciela”. Trudno powiedzieć, na czym opiera się ten wniosek, ale uważaj to za dodatkowy powód do dumy z siebie, jeśli w ciepłym sezonie całej gamy modeli wolisz buty baletowe.