Podstawowa garderoba: do czego zdolne są twoje dżinsy

Psychologowie odkryli, że symboliczne znaczenie elementu garderoby i fizyczne doświadczenie jego skarpet mają ogromny wpływ na osobowość. Wymyślili nawet specjalny termin - „ubrana świadomość”, który opisuje zjawisko, w którym idee dotyczące historii rzeczy lub powiązanych wspomnień powodują określony stan: pewność siebie, siłę lub, przeciwnie, bezradność, apatię, niezadowolenie. Jak dżinsy mogą na ciebie wpływać?

Wpadnij w depresję

Ostatnie badania The Mirror wykazały, że emocje mają ogromny wpływ na wybór między sukienką a dżinsami. Naukowcy odkryli, że kobiety są znacznie bardziej skłonne do noszenia dżinsów, jeśli są w depresji. A w pogodnym nastroju 62% uczestników ankiety woli sukienki. Ale dlaczego?

Jak się okazało, dżinsy nie wymagają dużego wysiłku, aby stworzyć obraz. Ciągniesz je, luźną bluzkę i wygodne buty, ponieważ przy depresji nie ma zbędnego wysiłku. Badacze zasugerowali, że ludzie mają „zabawne” i „smutne” ubrania, a dżinsy należą do drugiej kategorii.

Oczywiście nie należy absolutyzować tych wyników, ponieważ wiele osób wpełza do dżinsów, gdy chce poczuć się komfortowo lub przekonać się. Najprawdopodobniej uzyskane dane sugerują, że dobrze dopasowane dżinsy są trudne do odebrania, dlatego kobiety nie noszą złych zakupów tylko wtedy, gdy nie dbają o to, jak wyglądają.

Niech to zadziała

Z pewnością twoja matka lub babcia powiedziała o dżinsach, że „kopią tylko ziemniaki”. I wyraźnie odgadli przeszłość tej szaty. Chociaż początek jego historii zagubił się w mglistej odległości wędrówek (uważa się, że żeglarze początkowo nosili podobne spodnie), model wykonany z niebieskiej tkaniny de Nîmes z metalowymi nitami na kieszeniach (aby nie odpadały po włożeniu w nich ciężkich przedmiotów) został opatentowany przez Jacoba Davisa i Livę Strauss dla pracowników w kopalniach. Kiedy temperatura gorączki złota opadła, dżinsy pasowały do ​​górników. W latach 30. XX wieku reżyserzy przekonali widzów, że to ulubiona odzież kowbojów, aw latach 40. jeansy stały się częścią munduru amerykańskich żołnierzy. Odzież zyskała więc silny związek nie tylko z „dzikim, dzikim Zachodem”, ale także z ciężką pracą.

Według badań przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii kobiety noszą dżinsy przez pół dnia w roku. A jeśli firma nie ma ścisłego kodeksu ubioru, te bawełniane spodnie stają się częścią podstawowej garderoby biurowej. Po wybraniu modelu do biura, według magazynu Forbes, musi on spełniać cztery kryteria: bez dziur i zadrapań, w ciemnym kolorze, wykonany z grubej tkaniny i pasujący w talii. Lekarze zalecają, aby nie nakładać skóry w biurze, ponieważ zakłócają krążenie w nogach.

Daj poczucie niezależności

Od lat sześćdziesiątych do późnych lat siedemdziesiątych buntownicza młodzież nosiła te spodnie. Sprzeciwiali się poglądom i stylowi życia swoich rodziców. Szare garnitury były zwykłą męską odzieżą w tamtych czasach, a sukienki były żeńskie, więc wybierając dżinsy, młodzi ludzie podkreślali swoją demokratyczną postawę i odrzucenie wartości kapitalistycznych. Hipisi dekorowali swoje ubrania haftem i kwiatami, dodając im ideę pacyfizmu i równości.