Od zadrapań po oparzenia: cechy leczenia różnego rodzaju ran

Algorytm leczenia ran

Bez względu na to, jak banalne może to zabrzmieć, ale zanim dotkniesz rany i skorzystasz z jej leczenia, musisz dokładnie umyć ręce mydłem. Niestety wielu z nas, w obliczu stresu pierwszej pomocy, zapomina o tym prostym i bardzo ważnym kroku.

Zatrzymaj krwawienie

Jeśli masz krwawiącą ranę, nie panikuj! Większość małych skaleczeń i otarć przestaje krwawić wystarczająco szybko. Ponadto krew pomaga oczyścić ranę.

Niezależnie ten proces można zatrzymać, zaciskając ranę sterylnym bandażem, gazą lub specjalnym wacikiem.

Jeśli krew infiltruje bandaż, nałóż kolejny, bezpośrednio na stary, bez usuwania go, w przeciwnym razie możesz przypadkowo otworzyć ranę i wywołać nowe krwawienie.

Dokładnie opłucz ranę

Najlepszym sposobem na oczyszczenie rany i zapobieganie infekcji jest dokładne płukanie zimną wodą z kranu przez co najmniej 5 minut. Choć może się to wydawać paradoksalne, stosowanie antyseptyków, takich jak nadtlenek wodoru i wcieranie alkoholu w celu oczyszczenia rany, może spowodować poważne oparzenia już uszkodzonej skóry i spowolnić proces gojenia.

Ostrożnie oczyść powierzchnię rany mydłem i wodą i usuń wszelkie widoczne zanieczyszczenia lub odłamki za pomocą wstępnie zdezynfekowanej pincety. Następnie delikatnie poklep skórę czystym, suchym ręcznikiem.

Zastosuj antybiotyk

Antybakteryjne kremy i maści nie tylko chronią ranę przed infekcją, ale także utrzymują ją nawilżoną, zapobiegając jej wysuszeniu. Maść należy nakładać cienką warstwą. Jeśli po zastosowaniu antybiotyku pojawi się wysypka, należy przerwać jego stosowanie.

Bandaż

Po nacięciu lub otarciu nasze ciało rozpoczyna natychmiastowy proces gojenia. Białe krwinki zaczynają atakować bakterie powodujące infekcję. Płytki krwi i fibryna tworzą na ranie galaretowaty skrzep, który wkrótce pokrywa się skórką ochronną. Aby przyspieszyć proces gojenia, bardzo ważne jest, aby ta skorupa pozostała nienaruszona, chroniąc ją bandażem lub bandażem.

Rodzaj plastra lub opatrunku, a także sposób ich nakładania, będą zależeć od charakteru i lokalizacji rany.

Rysy i nacięcia na twarzy

Małe rany na twarzy nie są tak straszne, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Ze względu na dużą liczbę naczyń krwionośnych mogą silnie krwawić. Jednak nie martw się, po zatrzymaniu krwawienia będziesz potrzebować albo bardzo cienkiego paska łatki, albo możesz w ogóle obejść się bez opaski. Jednak w niektórych przypadkach, aby uniknąć infekcji lub niewłaściwego bliznowacenia tkanek, lepiej skonsultować się ze specjalistą od szycia. Mogą być potrzebne, jeśli masz zbyt głębokie lub długie cięcie, więcej niż półtora centymetra, lub jeśli rana jest spowodowana postrzępionym przedmiotem.

Cięcia na dłoniach i stopach

Dłonie i stopy są bardziej podatne na zanieczyszczenia niż inne części ciała, dlatego nawet małe skaleczenia i rany w tych obszarach muszą zostać pokryte. W tym celu najlepiej nadają się plastry bakteriobójcze, które najczęściej są dostępne w postaci pasków. Zazwyczaj mają one chusteczkę lub gazę zaimpregnowaną składnikiem przeciwbakteryjnym. Oprócz działania antyseptycznego takie łatki pomogą chronić ranę przed otarciem skarpetami lub butami.

Wskazana jest codzienna zmiana środków bakteriobójczych, a także w przypadku zwilżenia lub zanieczyszczenia. W przypadku głębokich skaleczeń i ran kłutych szukaj profesjonalnej pomocy.

Cięcia i zadrapania na kostkach palców stóp i pięt

Ze względu na nadmierną ruchomość rany na kostkach i palcach nie zawsze są łatwe do leczenia. Natomiast w tak otwartych miejscach infekcji najłatwiej jest przeniknąć ranę. Plastry klepsydry lub rzeźbione litery w kształcie litery H łatwo owijają się wokół opuszka palca, a także mocno trzymają kostki.

Zarysowania i otarcia na ciele

Jeśli twoje zadrapania i otarcia znajdują się w obszarze ciała, które zetkną się z ubraniem, najlepiej jest zakleić je taśmą klejącą. W przypadku uszkodzenia odkryta skorupa, która tworzy się na zadrapaniu podczas leczenia, może stać się bramą do infekcji. Tynki na bazie celulozy najlepiej nadają się do tego celu. Nie podrażniają skóry, nie pozostawiają śladów, są hipoalergiczne i łatwo się odklejają. Pomimo faktu, że plastry celulozy mogą pozostać na skórze do 7 dni, lekarze zalecają ich codzienną zmianę, aby zapobiec infekcji.

Bez względu na to, jak mało znacząca może być rana i jak szybko się goi, nikt nie jest bezpieczny przed ryzykiem infekcji. Nawet niewielkie zadrapanie przy najbardziej odpowiedniej opiece może zostać zainfekowane. Dlatego bardzo ważne jest, aby znać oznaki infekcji i, w przypadku ich pojawienia się, natychmiast skonsultować się z lekarzem.

Następujące objawy, występujące łącznie lub osobno, mogą być pewnym znakiem infekcji:

 • Zaczerwienienie i obrzęk skóry wokół rany
 • Intensywny ból lub nadmierna wrażliwość skóry rozciągająca się poza ranę
 • Gęsty szarawy, żółty lub zielony płyn wypływający z rany
 • Temperatura powyżej 38 stopni
 • Powiększone węzły chłonne na szyi, pod pachami i pachwinie, którym towarzyszy łamliwe ciało, dreszcze i gorączka

Notatka do skontaktowania się z izbą przyjęć

 • Rana nie przestaje krwawić przez 5-10 minut po zaciśnięciu
 • Cięcie głębsze i dłuższe niż półtora centymetra
 • Rana znajduje się w pobliżu oka
 • Otwarta, zraniona lub nakłuta rana
 • Rana spowodowana przez brudny lub zardzewiały przedmiot
 • Brud lub piasek utknęły w ranie i nie można ich wyczyścić
 • Rana spowodowana ugryzieniem przez psa lub osobę
 • Dostałeś zastrzyk przeciwko tężcowi ponad 5 lat temu